Maalahden eläinaktivisti-rikolliset

Joutuivat eilen tuomiolle, aivan oikein! Jäi turkistarhaisku yritykseksi kun eivät nysveröt olleet ottaneet tarpeeksi selvää hälytyslaitteista.

Heiltä vaaditaan kymmenien tuhansien eurojen vahingonkorvauksia, juuri näin! Toivottavasti ovat velkavankeudessa loppuikänsä ja joutuvat linnaan. Rikolliset kuriin!
7787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

että oikeus tapahtuu, eli tuomio tulee raskaimman mukaan mitä noilla perusteilla voi antaa. Ja toivottavasti se aukaisee myös niiden silmät, jotka antavat hyväksyntänsä tällaiselle toiminnalle.

Äänestä

ja poikia mahtaa nyt ihmetyttää, kun joutuvat vastuuseen typeristä teoistaan. Se kiva maailmanparannusleikki ei olekaan niin hauskaa, kun täytyy ottaa vastuu tekemisistään, eikä saakaan mellastaa niinkuin hiekkalaatikolla aikoinaan miten haluaa.

Ikävä kyllä näidenkin kakaroiden sakot ja tuhot maksavat loppujen lopuksi veronmaksajat, tai heidän isukkinsa ja äitinsä. Pennut itse kun opiskelevat kansanopiston luovan elämäntaidon kurssilla, tai yliopistossa humanismia ja ovat "persaukisia" opiskelijoita.

Tällaisia turkistarhaiskuja se todellisuudesta vieraantuminen teettää. Vaikka itsekin pidän typeränä, että vanhat rumat ämmät pukeutuvat kuolleeseen elukkaan, niin silti osaan arvostaa toisen rehellistä työntekoa, enkä mene hänen elinkeinoaan tuhoamaan omien mielipiteitteni vuoksi.

Äänestä

..löytyi jokaisen syytetyn taustalta toimintaa Oikeutta Eläimille -yhdistyksessä. No eipä tuo nyt yllätys liene kenellekään.

Varmaankin tuomio tulee, kun osalla oli tuomioita ennestäänkin vastaavan tyyppisistä teoista. Minusta vahingonkorvaukset eivät olleet kovin suuret, kun vahingonteko jäi yritykseksi, sen sijaan syyttäjältä oli erikoinen ratkaisu vaatia vuokra-auton hintaa valtiolle, koska katsoi sen rikoksentekovälineeksi. Jos se vaatimus menee läpi, niin sitten kyllä porukalle tulee parikymppiä yhteisvastuullisesti valtiolle maksettavaksi.

Äänestä
  • että vaikka EO:n väki itse koettaa vetää jyrkkää linjaeroa aktivisteihin, aina näitten hörhöjen taustalla on jotain viitteitä Oikeutta EIäimille -foorumin ihmisiin ja jäseniin. Voidaankin todeta, että ainoa ero on siinä, että palstalle kirjoitellaan näennäisen korrektisti, mutta kun suoran toiminnan aika koettaa, vedetään päähän sukkahousut ja lähdetään Pohjanmaalle pitämään hauskaa.

    Äänestä

  • Cage kirjoitti:

    että vaikka EO:n väki itse koettaa vetää jyrkkää linjaeroa aktivisteihin, aina näitten hörhöjen taustalla on jotain viitteitä Oikeutta EIäimille -foorumin ihmisiin ja jäseniin. Voidaankin todeta, että ainoa ero on siinä, että palstalle kirjoitellaan näennäisen korrektisti, mutta kun suoran toiminnan aika koettaa, vedetään päähän sukkahousut ja lähdetään Pohjanmaalle pitämään hauskaa.

    http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=8464

    Ylläolevasta linkistä näkee kuinka jyrkästi OE-foorumilla sohtaudutaan turkistarhaiskuihin. Esimerkin tapaus on Alajärvellä sijaitsevan Paalijärven iskun reaktoita. Ensimmäisen kommentin reaktiota kuvaa :) hymiö hyvin, seuraavassa pidetään useampaa peukkua pystyssä, ja loppujenkin selvästi OE-henkisten kommentit ovat lähinnä turkisiskuja puolustelevia.

    Minusta ainakin tuota linjaeroa voisi kuvailla totuudenmukaisemmin iskujen passiiviseksi hyväksynnäksi ja tukemiseksi.

    Äänestä

  • caveat.emptor kirjoitti:

    http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=8464

    Ylläolevasta linkistä näkee kuinka jyrkästi OE-foorumilla sohtaudutaan turkistarhaiskuihin. Esimerkin tapaus on Alajärvellä sijaitsevan Paalijärven iskun reaktoita. Ensimmäisen kommentin reaktiota kuvaa :) hymiö hyvin, seuraavassa pidetään useampaa peukkua pystyssä, ja loppujenkin selvästi OE-henkisten kommentit ovat lähinnä turkisiskuja puolustelevia.

    Minusta ainakin tuota linjaeroa voisi kuvailla totuudenmukaisemmin iskujen passiiviseksi hyväksynnäksi ja tukemiseksi.

    Nämä tarhaiskujen tekijät eivät tajua sitä mihin niiden toiminta voi johtaa. Elinkeinon hankaloittaminen voi aiheuttaa stressiä tarhaajan koko perheessä ja varmaan joskus tulee tilanne että tarhaajan mitta on täynnä ja sattuu vielä törmäyskurssille tarhaiskuntekijöiden kanssa niin kukahan siitä sitten vastaa?

    Äänestä

Oikeutta eläimille -yhdistys ei enää pyrikään kieltämään olevansa laittoman aktivismin takana. Maalahden iskuyrityksen syytettyjä on ollut mukana esimerkiksi Tampereella tavaratalo Halosen vastaisessa kampanjassa. Ihan julkisesti omilla kasvoillaan he siellä osoittavat mieltään ja jakavat Oikeutta eläimille -yhdistyksen materiaalia. Paikalla on aktiivisesti ollut mukana mm. Suomen ahkerimpana tuholaisena tunnettu aktivistinainen. Tulkaa katsomaan Kuninkaankadulle, jos kiinnostaa; aikataulut löytynevät OE-sivuilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Migge75 kirjoitti:

Joutuivat eilen tuomiolle, aivan oikein! Jäi turkistarhaisku yritykseksi kun eivät nysveröt olleet ottaneet tarpeeksi selvää hälytyslaitteista.

Heiltä vaaditaan kymmenien tuhansien eurojen vahingonkorvauksia, juuri näin! Toivottavasti ovat velkavankeudessa loppuikänsä ja joutuvat linnaan. Rikolliset kuriin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu