Kaveri sai isot mätkyt ja ellei verottaja hyväksy valitusta, hän ei pysty mätkyistään suoriutumaan. Kehoitin häntä yrittämään maksusopimusta verottajan kanssa, mutta ellei tämäkään onnistu, niin kiinnostaa tietää meneekö maksamatta jääneestä verovelasta luottotiedot? Muita velkoja ei ole ja nyt luottotiedot ovat kunnossa.
Verovelka ja luottotiedot
Siia
103873
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Auata kaveriasi ja lainaa hänelle , jotta saisi maksettua velkansa yhteiskunalle.
http://www.kuluttajavirasto.fi/user_nf/default.asp?site=34&tmf=6477&lmf=12761&id=12769&mode=readdoc
SAKOT, VEROT JA VAKUUTUSMAKSUT PERITÄÄN ILMAN OIKUDEN PÄÄTÖSTÄ
Sakkojen verojen ja pakollisten vakuutusmaksujen periminen etenee nopeammin kuin muiden maksujen. Niitä voidaan ulosmitata ilman oikeuden päätöstä. Jos ei maksa sakkoa ulosottomiehellekään, tuo-mioistuin voi muuttaa sakon vankeusrangaistukseksi.
Jos joutuu ulosottomiehen juttusille ja siellä todetaan varattomaksi, eli ei löydy pätäkkää. Joka kerta kun tuo varattomuus todetaan, on luottotiedot muutamaks vuodeks menneet. Vero velka ittessänsä vanhenee 5vuodessa. Eli jos ei kaveri pysty maksamaan, on hän about 7-8 vuotta maksuhäiriö merkintäinen. Verottajan kanssa pystyy kyllä tekemään myös maksusuunnitelman.
mätkyistä sopiminen hoitui ainakin minulla yhdellä puhelinsoitolla. Itse sain maksaa oman ehdotukseni mukaan.Yllätyin itsekin , miten helppoa oli sopia.
Tosi hyvin ne sopii kun otta ajoissa yhteyttä. Lykkäystä saa aina vuoden eteenpäin tietyin perustein jotka heillä on. Sitä en muista kuinka monta vuotta lykkäystä voi anoa, anotaan aina seur. vuonna uudestaan mutta enemmän niitä on kuin yksi. Voi tokia anoa lyhemmällekkin ajalle kuin vuosi. Toki täytyy olla perusteet miksi maksukyky on heikentynyt/heikko, esim. oma tai puolison työttömyys, määräaikainen työ yms.
Tai sitten sopia eriin! Jos mahdollista niin parempi niin, ei ole sitten vuoden päästä koko könttä maksettavana! Vaikka senkin kyllä pystyy sitten sopimaan eriin...
Tai sitten sopia ulosottomiehen kanssa mutta siihen tuskin tarvitsee mennä kun sopii veroviranomaisen kanssa asian ajoissa.
luottotiedoissa vaikka on jo 3 vuotta vanha asia ja palautukset menee nyt jo kolmannen kerran lyhennyksiin
Itsellä meni mätkyt ulosottoon, ne menee sinne suoraan.. ei muuta kuin sopia sinne sitten ja voi maksaa heille sen, ei mene luottotiedot. Itse maksoin mätkyt yli vuoden myöhässä.
, mutta maksan kaikki niillä erillä kuin ne haluu, eli kahessa erässä. Miksi? No vituttaa olla velkaa edes valtiolle, minut merkittiin aikoinaan varattomaksi ulosotossa no menin ulosottoukon juttusille ja kysyin, että kuinka voitte tehdä näin, hän suuttui ja sanoi: "ettetkö sitten ole varaton?" sanoin, että eikös teidän pitäisi se selvittää? (kannattavaa yritystoimintaa toiminimellä jo noin 5v) jälkeenpäin tuli anteekspyyntöjä, mut siihen se jäi. Sit kävelin maksaan velat pois n:20000€ käteistä ja kysyin, että voisko virheen saada pois rekisteristä? Ei oo onnistunu viä tähänkään päivään ja johtava ulosottomies luikerteli kuin käärme ja selitti, selitti selitti ja selitti. Ei ollut ainoo paikka johon olin velkaa, pankeille maksoin kertasuorituksina noin 10000€ samana vuonna. Ironiaa on se, että en edes tiennyt olevani velkaa vaan kaikki oli vanhempieni ja sukulaisteni järjestämää hauskaa pankkikriisin jälkeen. Kenellekään en enään ole velkaa, mutta luottotietoihin jäi merkintä, tosin perässä lukee "maksettu", vaan ei kiinnosta kaikkia. Hauskaa oli toissaviikolla se kun minulle tarjottiin kultaista american expressiä ilman luottorajaa, no siinähän ei muutenkaan ole luottorajaa. No kyseistä firmaa ei enään ole ja on tässä sellaset koulut käyty, että en toivo sitä kenellekkään, vaimo pysy rinnalla, mutta lapsia ei valitettavasti ole, ainakaan vielä. Nimimerkillä ikää on vasta 29v
On eri asia tarjota kyseistä korttia kuin se, että sinulle myönnettäisiin se. Jos merkintä Asiakastiedon rekisterissä et varmasti saa mitään kansainvälistä luottokorttia Suomessa toimivilta luottoyhtiöiltä. Varsinkaan Amexia. Eri asia saattaa olla jos luottoyhtiölle annetaan vakuus.
Et sitten ajatellut kannella ulosottomiestä / tehdä rikosilmoitusta virkavirheestä / ynnä muuta millä nimesi olisi puhdistunut? Tuollaisen tuomion jälkeen Asiakastietokin olisi poistanut merkinnän naps vaan.