Kaste ja konfirmaatio

Luterilaisen seurakunnan konfirmaatiokäytäntö on vauvakasteen ohella Raamatun vastainen asia.Konfirmaatiotilaisuudessa tunnustetaan "yhteinen usko" mutta jokainenhan tietää että todellista uskoa ei monellakaan rippilapsella ole.Rippikoulu käydään sen takia että sellainen on käytäntö.Useimmille se merkitsee vain lahjojen saamista sukulaisilta.
Yhtä merkityksetöntä ja valheellista kuin vauvakastekin.
4260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tässä taas tulee hyvä esimerkki, miksiköhän lapsia vaaditaan uskomaan Jeesukseen kun se kasteessa pitäisi jo tapahtua, taitavat raukat olla kuitenkin epävarmoja uskon suhteen. ;)

Olisipa hyvä tietää mistähän kohtaa tämäkin Raamatussa löytyy saati sitten nimenanto kasteen yhteydessä, mistäköhän sekin löytyy?

Mutta uskovina Kristittyinä me tiedämme mistä tällaiset hapatukset ovat lähtöisin, suuri eksytys johon niin monet ovat langenneet.

Äänestä

Eikö vapailla suunnilla ole nuorille minkäänlaista hengellistä opetusta? Eikö edes pyhäkouluja, kerhoja tai leirejä?

Ei ihme, että helluntailaiset ja babtistit käyvät seurakunnan edessä kilvan "kehumassa" sillä, kuinka syntistä elämää nuorena viettivät.

Rippikoulu ei ole olleenkaan merkityksetön. Yksi todistus rippikoulun voimasta on, että se saa toimintamuotona vapaat suunnat kateellisiksi.

Äänestä
  • kun on yhdessä kiva olla saman asian äärellä! Mutta niin oli pioneerileireilläkin tai vapaapalokunnassa! molemmat on kokeiltu useita vuosia!

    Ei rippileirit ole sen kummallisempia paikkoja!! On käyty. 13 kertaa

    Äänestä

...ja konfimaatio on "lapsikasteen vahvistus"!

Koska kirkossakin kuitenkin ymmärretään se että pitää olla myös henkiläkohtainen USKO jotta pelastuttaisiin, niin ripari konfirmaatioineen on juuri se jolla jälkikäteen "vahvistetaan - USKO", eli vauvakasteeseen liitetty pelastus uskomus!

Valmiiksilaaditun uskontunnustuksen, kuorossa lausutun litanian lausuminen on helppo lausua kymmenien muiden kanssa vaikka ei edes ymmärrä asian sisältöä mitä todellinen usko Jeesukseen merkitsee. Vain hyvin harvat ovat ne jotka ovat rippileirillä tulleet uskoon!

Raamattu mainitsee selkeän järjestyksen->
"jotka uskoivat, ne kastettiin"!

Kirkko/kirkot toimii ja opettaa juuri päinvastoin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


entinen luterilainen kirjoitti:

Luterilaisen seurakunnan konfirmaatiokäytäntö on vauvakasteen ohella Raamatun vastainen asia.Konfirmaatiotilaisuudessa tunnustetaan "yhteinen usko" mutta jokainenhan tietää että todellista uskoa ei monellakaan rippilapsella ole.Rippikoulu käydään sen takia että sellainen on käytäntö.Useimmille se merkitsee vain lahjojen saamista sukulaisilta.
Yhtä merkityksetöntä ja valheellista kuin vauvakastekin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu