Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Aion lotota seuraavasti

12-numeron joukosta teen rivejä

joukko={4,5,9,17,18,20,22,24,29,32,34,38}

varmaan pari kuponkii, ja sit maanantaina on pikkuvoitot tilillä ja päävoitto 3-viikon päästä.
61837
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Juu hyvin olet valinnut numerot, jos siis luotat siihen, että samoja vanhoja numeroita joilla on joskus pääpotti tullut ei kannata pelata.

Loton uudistumisen jälkeen vuonna 1986 on lotossa ollut 1058 päävoiton arvontaa (joillain kierroksilla siis kaksi arvontaa)

Tuolla 12 numeron systeemilläsi olisit saanut:

7 oikein -
6 oikein -
5 oikein 23 kierroksella ( tietenkin järjestelmä olisi antanut useita 4 oikein tuloksia noilla kierroksilla)
4 oikein 84 kierroksella
0 oikein 76 kierroksella

Siitä sitten laskemaan tappiota...

Kun valitsee 12 numeroa 39 numeron joukosta, niin 1058 arvonnan jälkeen pitäsi olla jo vähintään 6 oikein kerran. Valitsemalla 14 numeroa, pitäisi olla saanut jo kerran 7 oikeinkin (Tietyillä numerosarjoilla olisi saanut päävoiton jo kolmesti).

Äänestä

Taidan lisätä tuohon vielä numerot {13,14}, joten yhteensä olisi 14 numeroa.

joukko {4,13,14} tulivat viime viikolla (46/05) lottoan korkeintaa yhtä niiden joukosta per rivi.

Äänestä
  • Saatan lisätä joukkoon numerot {6,11}.

    Ja sitten käytän seuraavanlaisia sääntöjä, kun tuota rivit ohjelmallisesti:

    sa1={1,7,13,19,25,31,37}; sa1

    Äänestä

Laskelmasi perustuvat todennäköisyyteen pelissä, joka perustuu aivan puhtaaseen sattumaan. Tarpeeksi kun laittaa systeemiä aivan hatusta, saa samat pikkuvoitot kuin sinä.

Äänestä
  • Minä en laskeskele todennäköisyyksiä.

    Äänestä

  • Jos ei oteta huomioon sitä, että lottoa ei kannata pahemmin pelata palautusprosentin ollessa huono, niin hieman noita Loton piirimestarin sääntöjä katsellessa huomaa niissä olevan järkeäkin. Hänhän näyttää supistavan riveistä aivan selvästi pelatuimpia pois, ei voita sen useammin kuin kukaan muukaan, mutta voittaa voiton osuessa kohdalle normaalia enemmän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Loton piirimestari kirjoitti:

12-numeron joukosta teen rivejä

joukko={4,5,9,17,18,20,22,24,29,32,34,38}

varmaan pari kuponkii, ja sit maanantaina on pikkuvoitot tilillä ja päävoitto 3-viikon päästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu