Sanotaan, että "heidän hedelmistään heidät tunnetaan".
Tämä 31-vuotias jehovantodistaja-kasvatuksen saanut mies on Ruotsista.
http://www.vk.se/Article.jsp?article=33931
Mikseivät JT:t kanna vastuuta tuhoamistaan ihmisistä? On idioottimaista sanoa, että "hän ei ole enää JT", koska jäljet kuitenkin johtavat sylttytehtaalle.
Tämä 31-vuotias jehovantodistaja-kasvatuksen saanut mies on Ruotsista.
http://www.vk.se/Article.jsp?article=33931
Mikseivät JT:t kanna vastuuta tuhoamistaan ihmisistä? On idioottimaista sanoa, että "hän ei ole enää JT", koska jäljet kuitenkin johtavat sylttytehtaalle.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...Tämän avauksen pointtia lainkaan.
Kaikenlaisia rikollisia tulee monenlaisista kasvuympäristöistä. Jehovan todistajilla on ollut pedofiiliskandaalinsa, mutta niin on myös katolisilla, hare-krisnoilla, jne...
Tuskin mikään uskonnollinen järjestö tai organisaatio suhtautuu lapsipornoon myönteisesti, vaan kyse on aina yksilöistä jotka tekevät myös oman uskonnollisen yhteisönsä opetusten vastaisesti.
Minusta on idioottimaista antaa ymmärtää että jokin uskonnollinen kasvuympäristö "tekisi" pedofiileja:(
Miljoonat ihmiset kautta maailman asuvat slummeissa, missä olot ovat kurjat ja pienet lapset joutuvat usein elämään ilman minkäänlaista inhimillistä lapsuutta. Silti samanlaisen kovan kohtalon kokenut voi päätyä niin poliisiksi kuin roistoksikin.
En usko että Jehovan todistajat tai mitkään muutkaan uskonnolliset yhteisöt tekevät perheistä lapsille sen huonompia tai parempia, vaan vastuu lapsista on isillä ja äideillä yksilöinä. Aina ei voi vanhempiakaan syyttää, vaan ihmiset sortuvat rikoksiin hyvistäkin perheistä. Olemme jokainen itse vastuussa tekemisistämme ja tekemättä jättämisistämme.
sama käsitys täällä pohjoismaissa olevista uskonnoista, kaikki pyrkivät kasvattamaan lapsensa kunniallisiksi kansalaisiksi.
Se ei kuitenkaan aina onnistu kuten tilastot kertovat, lapset voivat tehdä oman (joskus myös epäviisaan) valintansa. Näin se oli myös Raamatun aikoina.
Molemmat olette mielestäni oikeassa. Admatalle tunnustusta että hän jaksaa lueskella ja puuttua tyhmyyksiin. Aikuisia ihmisiä kait täällä on suurin osa mutta houkutus paskan puhumiseen on välillä suuri näköjään. Tunnustusta myös JuhaniP:lle. Olet asiallinen ja suora mielestäni.
Nämä ovat tietenkin taas luopioksi tuomitun mielipiteitä.
"Minusta on idioottimaisa antaa ymmärtää, että jokin uskonnollinen kasvuympäristö 'tekisi' pedofiilejä."
Kaitpa kyse on pikemminkin siitä, että Jehovan todistajat itse väittävät olevansa "maailman puhtain kansa" ja kehottavat muita tutkimaan uskontonsa hedelmiä. Jos näin toimitaan, ei tietenkään voida sorteerata hedelmiä ja valita pois mätiä. Toisin sanoen, ei voida verrata yhden uskonnon kiiltokuvaa ja toisen arkitodellisuutta. Joko on rehellisesti sanottava - kuten JuhaniP yllä tekikin - että Jehovan todistajissa on pedofiilejä kuten muissakin uskonnoissa, tai sitten sanottava, että Jehovan todistajat tuomitsevat pedofilian, mutta niin tekevät muutkin uskonnot.
ja artikkelin mukaan ei ole koskaan ollutkaan JT.
Artikkelissa ei liioin väitetä JT opetuksen tehneen hänestä rikollista.
Tottakai Jehovan järjestossä valo kirkastuu koko ajan ja tieto lisääntyy, siksihän juuri tutkitaan raamattua. Kuitenkin totuus Jehovasta, Jeesuksesta, sielusta, kuolemasta, ylösnousemuksesta ,Valtakunnasta jne (perusopeista) pysyy ja on totta.Senhän voi jokainen tarkistaa omasta raamatusta. Tällä palstalla tuntuu olevan paljon kiinnostusta, joten neuvon että kysytte heilta kun tapaatte heitä, sillä tähän palstaan voi kirjoitella mitä haluaa ja sotkea totuuden, myöskin nuo vastustajat.Kirjoja ei ole pakko lukea, ne on tehty apuvälineiksi, tutkimisen helpottamiseksi.
Minä taidankin lähteä valtakunnansalille, tulkaa tekin, siellä kuulette tosiasioita. voikaa hyvin.
asioihin kuin esim. Russel aikanaan?
Vai oletko heittänyt Russelin opit ropmukoppaan?
Puheletteko salilla Russelin perinnöstä jos siitä mitään on jäljellä?
Vai puheletteko vai paratiisista ja maailmanlopusta ja vielä vedenpaisumuksesta joka taas uhkaa syntistä joukkoa.?