OPTIOT ja OSAKKEET

Optiot on ansaittu, jos ne on ansaittu rehellisesti, noudattaen yhteisiä pelisääntöjä ja osakeyhtiölakeja.

Kyllä Fortumin johto ne ansaitsee kun Presidentti Halonenkin yksioikoisesti asian ilmoittaa. Kansa määkii lampaana Tarjan perässä ja tyytyy huijatun asemaan, kuinkahan paljon Tarjalla ja Pentillä on Fortumia salkussaan.

Haluaisin kuitenkin ottaa muutamia asioita mukaan optio keskusteluun, nimittäin tavallisen ihmisen optiot; eläkkeet, palkat, työttömyyskorvaukset, opintotuet jne..
Usein olemme nähneet, että kun tavallisesta ihmisestä on kysymys, niin takautuva maksaminen on vain järjestelykysymys, oli sitten kyse opintotuesta, asumistuesta tms.
Kun poliittinen eliitti, johtajat ja ylätaso saa perusteettomia etuja, maksuja tai vaikka optioita, poliitikoista ole mihinkään muuhun kuin vastuuta välttelemään ja lakipykäliä luettelemaan. Mielestäni Fortum optioissa on kysymys räikeästä rikoksesta, jopa siinä määrin, että rangaistus olisi optioiden tilalta parempi vaihtoehto.

Kuten hyvin tiedämme ei Lilius ole tehnyt mitään merkittävää Fortumin (valtionyrityksen) johdossa, toiminut likaisen pelin marionettina. Tämä huijaus on nyt kiistatta selvitetty ja toteen näytetty, hyvästä huijauksesta ei kuulu palkita optioilla. Fortumin sähkökusetukseen on uponnut pienipalkkaisten TUPO korotukset korkoineen.

Kiskuri hintojen ylläpitäminen päästökauppojen turvin ei ole hyvin tehtyä työtä, sitä ei kuuluisi sallia varsinkaan valtionyhtiön toimesta, joka kaikenlisäkis omaa lähes monopoli aseman markkinoilla. Minäkin alunperin luulin Liliuksen toimineen asiallisesti ja ansainneensa optioeurot, keinottelijalle en kuitenkaan halua tällaisia rahoja sallia.

Veronmaksajat, taloudet, me kaikki olemme maksaneet miljardeja euroja ylimääräistä sähköstä. Fortum onkin ollut varma sijoitus politikoille, he ovat huijauksen toteuttaneet, sillä ongelma on ollut kauan tiedossa, eikä Fortumin toimintaa ole puututtu. Ministereillä on varmasti jokaisella Fortumin osakkeita salkussaan, kukapa ei varmaa vetoa vetäisi jos sellaisesta pääsisi osalliseksi.

Me tavalliset kansalaiset pääsimme osalliseksi osake- ja optiokeinotteluun vain maksajan roolissa. Jos kansa olisi tiennyt rikollisesta päästökauppa keinottelusta, jokainen olisi ostanut Fortumin osakkeita, niin varmasta voitosta oli kysymys.
http://www.vihrealiitto.fi/kannanotot/1059.html

Annan nyt muutamia syitä miksi Liliuksen kuuluisi vapaaehtoisesti luopua optioistaan, kaikista optioista, pyytää anteeksi kansalta ahneuttaan ja erota.

1. Lilius on pitänyt sähkön hintaa korkeana lain vastaisesti, vääristämällä kilpailutilannetta markkinoilla.

2. Nostanut osakkeiden arvoa vääristämällä osakekurssin arvoa rikollisella toiminnalla. Fortumin johto on saatava vastaamaan teoistaan ja optiot peruutettava kunnes asia on selvitetty.

Kauppaoikeuden professori Petri Mäntysaari totesi A-piste -ohjelmassa, että osakeyhtiölakia on jättioptioissa rikottu räikeästi. Väite on erittäin vakava ja arvovaltaiselta taholta esitetty. On selvää, että optiokohu on vahingoittanut yhtiötä, mutta vielä suurempi vahinko on tapahtunut suomalaiselle yhteiskunnalle joka on maksanut aiheettomasti ylihintaa miljardeja, optioiden arvo on samentanut harkintakykyä Fortumin ahneessa hallituksessa.
12607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Minullekkin asia selvisi vasta myöhemmin. Kyllä optiot kannustimena ovat hyvä asia, mutta rikollisen toimen palkitsemisena asiaton rangaistus.

Äänestä

Fortumin johto ja politikot kusettivat kunnolla, Pekkarinen oli oikeassa.

Äänestä

olemme edes joskus samaa mieltä asioista:)
Fortumkin ilmoitti useita kertoja sähkönhinnan kallistumisesta ja vetosi päästökauppoihin, vaikka yhtiöllä ei ole juurikaan päästökaupan alaista sähköntuotantoa. Hinta nousi, kustannukset pysyivät samana.

Äänestä
  • Kaikki tuo on totta, mutta on tässä vielä sekin puoli, että kun Fortum perustettii mitä tapahtui. Neste oli pahasti miinuksella siinä tilanteessa. IVO pelasti Nesteen tuloksen. IVOlla meni hyvin, sen henkilöstö oli sitoutunut työhönsä ja kaikki talossa teki tulosta. Entä sitten?
    No sitten kävi niin, että fuusio alkoi ja IVOlaisia laitettiin ulos. Nesteen väki, joka oli jo ajanut yhtiön ongelmiin, sai jäädä.
    Nytkin optiot voitaisiin jakaa niille, jotka fuusiossa irtisanottiin ja joiden elämä on nyt vaikeaa, tukalaa ja ahdistavaa. Ne jotka antoivat elämänsä, parhaan osan siitä, IVOlle eivät ole läheskään kaikki saaneet uutta työtä. Ovat nyt pitkäiaikaistyöttömiä.

    Rahat voitaisiin laittaa nyt näiden ihmisten jouluraha jakeluun. Jokainen joka tuli irtisanotuksia saisi osansa. Lilius varmaan pärjää ilmankin. Toki se varmaan on vaikeaa, mutta jos oikeen pinnistelee.

    Nesteen väki hoiti suurimman osan YT-neuvotteluista. Sopimuksissa, joissa ulkoistettiin palveluita, on virheitä. Osa sopimuksista on tehty niin kun piti. Eli väki siirtyi tämän toisen yhtiön palvelukseen. Mutta joissan tämä osa unohtui.

    Ja KTM vielä on ajanut tätä fuusiota! Toinen ministeriö tekee työttömiä ja toinen on etsivinään uusia töitä ja keinoja työttömyyden vähenemiselle. Ja kansa uskoo, kansa palvoo. YÖK.

    Äänestä

"Kyllä Fortumin johto ne ansaitsee kun Presidentti Halonenkin yksioikoisesti asian ilmoittaa. Kansa määkii lampaana Tarjan perässä ja tyytyy huijatun asemaan, kuinkahan paljon Tarjalla ja Pentillä on Fortumia salkussaan".

Jospa lopettaisit tahallisen valehtelusi, sillä Halonen ei ole ikinä ilmoittanut, että Fortumin johto ansaitsee optiot!

Sinulla on aika typerät keinot, koittaa saada Halosen sanomisiksi sellaista, jota hän ei ole koskaan edes sanonut. Kärysit taas valehtelusta. Hyi, hyi, miten noloa.

Kansaa ei ole myöskään Fortumin optioissa huijjattu, vaan kansa on hyötynyt niistä noin 25 miljoonaa euroa verotuloina.

Sähköä ei ole mikään pakko ostaa Forumilta, joten siinäkin haukkaat nololla tavalla paskaa.

Äänestä
  • Aloittaja

    Halonen ei vaadi Fortumin johtoa luopumaan optioista
    ( 13.10. 18:35 )

    Presidentti Tarja Halonen ei yhdy vaatimuksiin, että Fortumin johdon pitäisi luopua optioistaan.
    STT

    Äänestä

  • old_profile_27715 kirjoitti:

    Halonen ei vaadi Fortumin johtoa luopumaan optioista
    ( 13.10. 18:35 )

    Presidentti Tarja Halonen ei yhdy vaatimuksiin, että Fortumin johdon pitäisi luopua optioistaan.
    STT

    Ei Halonen juristina voi muuta sanoakkaan munaamatta itseään. Jos valtio ei pysy sopimuksissaan, niin kuka sitten.

    Äänestä

. Lilius on pitänyt sähkön hintaa korkeana lain vastaisesti, vääristämällä kilpailutilannetta markkinoilla.

2. Nostanut osakkeiden arvoa vääristämällä osakekurssin arvoa rikollisella toiminnalla. Fortumin johto on saatava vastaamaan teoistaan ja optiot peruutettava kunnes asia on selvitetty.


Höpistä jälleen.

1. Lilius ei poikaseni pidä osakkeiden arvoa ylhäällä millään lailla, sillä pörssissä ei Lilius määrää yhtään mitään, van siellä toimivat markkinavoimat, jotka säätevät osakkeiden arvoa.

2. Lilius ei pysty vaikuttamaan laittomasti millään lailla osakkeiden arvoon.

Äänestä
  • Sinä nyt et vaan ymmärrä asiaa, etkä päästökaupan yhteyttä asiaan. Ei tuollaisen puunaamaisen kommunistin rentun voi olettaa sitä tietävänkään. Asia on kuitenkin niin, että optiot on keinoteltu, kuten myös yrityksen voitot, ydinvoima ei kuulu päästökauppaan, ei myöskään vesivoima. RautaMikesilla taitaa olla todella matala otsa, ellei hän näin yksinkertaista asiaa ymmärrä.


    PS. Tarja Halonen sanoi optioiden olevan OK, hyvästä työstä "keinottelusta", pitää saada kojvaus. Salellakin oli enemmän moraalia asiassa.

    Äänestä

  • minniemikes kirjoitti:

    Sinä nyt et vaan ymmärrä asiaa, etkä päästökaupan yhteyttä asiaan. Ei tuollaisen puunaamaisen kommunistin rentun voi olettaa sitä tietävänkään. Asia on kuitenkin niin, että optiot on keinoteltu, kuten myös yrityksen voitot, ydinvoima ei kuulu päästökauppaan, ei myöskään vesivoima. RautaMikesilla taitaa olla todella matala otsa, ellei hän näin yksinkertaista asiaa ymmärrä.


    PS. Tarja Halonen sanoi optioiden olevan OK, hyvästä työstä "keinottelusta", pitää saada kojvaus. Salellakin oli enemmän moraalia asiassa.

    Puhu vasta kun jotain tiedät juntti. Optiot on neuvoteltu laillisesti ja piste. Yhtiöt tekevät voittoa, onko senkin muka keinottelua? Älä siis puutu asioihin, joista et reppana yhtään mitään tajua. Päästökaupastakaan et näköjään ymmärrä mitään.

    Äänestä

Nuo Fortumin optiot ovat täyttä huijausta.Ei ole ollenkaan Fortumin nilkkien ansiota Fortumin optioiden ja osakkeiden älytön nousu.Optiot pitäisi maksaa pohjoimaiselle sähköpörssille,sieltähän se Fortumikin sähkönsä ostaa (valitettavasti vain 40%) ja tästä syystä kilpailu ei toimi ja sähkön hinta senkuin nousee.

Kuka on vastuussa tästä optio ruljanssista.....yllätys yllätys nuo saatanan poliitikot taas.

Äänestä
  • välitä vaikka sähkön hinta nousisi tähtitieteellisiin lukemiin.Mitä enempi valtio tienaa sitä enempi mustapäitä ne tänne hakisivat elätettäväksi.

    Tämä sähköpelleily alkoi 90luvun lopulla kun poliitikon luovuttivat sähkön hinnoittelun markkinavoimille.Vannoivat markkinoinnin pudottavan hintatasoa.Miten kävi...juu sähkön hinta se kun nousee ja poliitikot jatkavat valehteluaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_27715 kirjoitti:

Optiot on ansaittu, jos ne on ansaittu rehellisesti, noudattaen yhteisiä pelisääntöjä ja osakeyhtiölakeja.

Kyllä Fortumin johto ne ansaitsee kun Presidentti Halonenkin yksioikoisesti asian ilmoittaa. Kansa määkii lampaana Tarjan perässä ja tyytyy huijatun asemaan, kuinkahan paljon Tarjalla ja Pentillä on Fortumia salkussaan.

Haluaisin kuitenkin ottaa muutamia asioita mukaan optio keskusteluun, nimittäin tavallisen ihmisen optiot; eläkkeet, palkat, työttömyyskorvaukset, opintotuet jne..
Usein olemme nähneet, että kun tavallisesta ihmisestä on kysymys, niin takautuva maksaminen on vain järjestelykysymys, oli sitten kyse opintotuesta, asumistuesta tms.
Kun poliittinen eliitti, johtajat ja ylätaso saa perusteettomia etuja, maksuja tai vaikka optioita, poliitikoista ole mihinkään muuhun kuin vastuuta välttelemään ja lakipykäliä luettelemaan. Mielestäni Fortum optioissa on kysymys räikeästä rikoksesta, jopa siinä määrin, että rangaistus olisi optioiden tilalta parempi vaihtoehto.

Kuten hyvin tiedämme ei Lilius ole tehnyt mitään merkittävää Fortumin (valtionyrityksen) johdossa, toiminut likaisen pelin marionettina. Tämä huijaus on nyt kiistatta selvitetty ja toteen näytetty, hyvästä huijauksesta ei kuulu palkita optioilla. Fortumin sähkökusetukseen on uponnut pienipalkkaisten TUPO korotukset korkoineen.

Kiskuri hintojen ylläpitäminen päästökauppojen turvin ei ole hyvin tehtyä työtä, sitä ei kuuluisi sallia varsinkaan valtionyhtiön toimesta, joka kaikenlisäkis omaa lähes monopoli aseman markkinoilla. Minäkin alunperin luulin Liliuksen toimineen asiallisesti ja ansainneensa optioeurot, keinottelijalle en kuitenkaan halua tällaisia rahoja sallia.

Veronmaksajat, taloudet, me kaikki olemme maksaneet miljardeja euroja ylimääräistä sähköstä. Fortum onkin ollut varma sijoitus politikoille, he ovat huijauksen toteuttaneet, sillä ongelma on ollut kauan tiedossa, eikä Fortumin toimintaa ole puututtu. Ministereillä on varmasti jokaisella Fortumin osakkeita salkussaan, kukapa ei varmaa vetoa vetäisi jos sellaisesta pääsisi osalliseksi.

Me tavalliset kansalaiset pääsimme osalliseksi osake- ja optiokeinotteluun vain maksajan roolissa. Jos kansa olisi tiennyt rikollisesta päästökauppa keinottelusta, jokainen olisi ostanut Fortumin osakkeita, niin varmasta voitosta oli kysymys.
http://www.vihrealiitto.fi/kannanotot/1059.html

Annan nyt muutamia syitä miksi Liliuksen kuuluisi vapaaehtoisesti luopua optioistaan, kaikista optioista, pyytää anteeksi kansalta ahneuttaan ja erota.

1. Lilius on pitänyt sähkön hintaa korkeana lain vastaisesti, vääristämällä kilpailutilannetta markkinoilla.

2. Nostanut osakkeiden arvoa vääristämällä osakekurssin arvoa rikollisella toiminnalla. Fortumin johto on saatava vastaamaan teoistaan ja optiot peruutettava kunnes asia on selvitetty.

Kauppaoikeuden professori Petri Mäntysaari totesi A-piste -ohjelmassa, että osakeyhtiölakia on jättioptioissa rikottu räikeästi. Väite on erittäin vakava ja arvovaltaiselta taholta esitetty. On selvää, että optiokohu on vahingoittanut yhtiötä, mutta vielä suurempi vahinko on tapahtunut suomalaiselle yhteiskunnalle joka on maksanut aiheettomasti ylihintaa miljardeja, optioiden arvo on samentanut harkintakykyä Fortumin ahneessa hallituksessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu