Niinistön mustaaminen

Ihan turha enää pyristellä - vastakkain asettelun aika on oikeasti ohi. Pian Suomessa puhaltavat markkinatalouden tuulet, joiden myötäisessä meidän kaikkien on hyvä matkustaa globaaleilla aalloilla - kukin kykynsä mukaan.

Saulin kampanja presidentiksi on alkanut loistavasti.
14578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

ei sen kummenpaa.

Äänestä
  • Kyykystä on parempi ponnistaa, jos meinaa päästä ylöspäin. Itseasiassa ponnistaminen on mahdotonta menemättä ensin kyykkyyn.

    Äänestä

  • Seiso omilla jaloillasi suorassa, niin et mene kyykkyyn.

    Äänestä

...Niinistö on patamusta porvari muutenkin. "...matkustaa globaaleilla aalloilla - kukin kykynsä mukaan."
Niistä, joiden omat kyvyt eivät riitä rannasta irtaantumiseen ei sitten tarvitse välittää. Tulihan se sieltä!

Äänestä
  • Olet ymmärtänyt asiat aivan väärin. Yksikään avoimesti ajatteleva markkinatalouden kannattaja ei hylkää heikompiaan. Oletko ikinä ajatellut - miksi?

    Äänestä

  • Vastakkainasettelu on turhaa, koska olemme kaikki suomalaista työväkeä;
    työntekijät ja työnantajat, yrittäjät, opintojen parissa uurastavat
    opiskelijat, kotona lapsiaan hoitavat vanhemmat, työelämän ulkopuolella
    olevat ja työnsä jo tehneet eläkeläiset.

    Äänestä

  • juha210 kirjoitti:

    Olet ymmärtänyt asiat aivan väärin. Yksikään avoimesti ajatteleva markkinatalouden kannattaja ei hylkää heikompiaan. Oletko ikinä ajatellut - miksi?

    ...markkinatalouden kannattaja. Montako sellaista on? Aina, kun on vaaleihin vähänkin pidempi aika ovat nämäkin sivut pullollaan kirjoituksia, joissa manataan sitä kuinka ihmisiä "hyysätään" ja kuinka kalliiksi ihmisten hoitaminen tulee yhteiskunnalle.
    Kaivataan sukulaisten ylläpitämää hoitoa yms.

    Äänestä

  • mie vaan kirjoitti:

    Vastakkainasettelu on turhaa, koska olemme kaikki suomalaista työväkeä;
    työntekijät ja työnantajat, yrittäjät, opintojen parissa uurastavat
    opiskelijat, kotona lapsiaan hoitavat vanhemmat, työelämän ulkopuolella
    olevat ja työnsä jo tehneet eläkeläiset.

    kusessa, paitsi osa, joka on paskassa!

    Äänestä

  • Narx kirjoitti:

    kusessa, paitsi osa, joka on paskassa!

    Taidat olla konservatiivinen luokkajaon kannattaja. Vasemmalta vai oikealta?

    Etkö koe oloasi turvalliseksi, jos et pane ihmisiä heille kuuluviin lokeroihin: meihin ja noihin muihin?

    Pitääkö oman kansan sisällä etsiä vastustajia, että tunnet itsesi joksikin?

    Äänestä

  • mikä on hyvä kirjoitti:

    ...markkinatalouden kannattaja. Montako sellaista on? Aina, kun on vaaleihin vähänkin pidempi aika ovat nämäkin sivut pullollaan kirjoituksia, joissa manataan sitä kuinka ihmisiä "hyysätään" ja kuinka kalliiksi ihmisten hoitaminen tulee yhteiskunnalle.
    Kaivataan sukulaisten ylläpitämää hoitoa yms.

    Hyysäämistä onkin tehty jo liian kauan väärin metodein. Ihmiset on sosiaalidemokraattien johdolla pakotettu kyykkyyn kuolettamalla liian monen oma tahto ja halu yrittää oikeasti omin voimin luoda hyvinvointia itselleen ja muille.

    Siinä kohtaa, kun tukien anomiseen vietetty aika on kannattavampaa kuin jalostusarvoltaan positiivisen työn tekeminen, niin olemme tosiaan pahasti metsässä.

    Tähän on saatava muutos.

    Äänestä

Fiksuimmat demarit tajuavat varsin hyvin, että hyvinvointia syntyy ainoastaan vapaassa markkinataloudessa ja vapaiden markkinoiden ehdoilla.

Kun Halonen esiintyy yksipuolisesti työväenaatteen pohjalta ay-änkyröiden tukemana työväenluokan presidenttinä, niin hän menettää melkoisen siivun SDP:n oikean laidan äänestäjiä Niinistölle.

Niinistön mustaajia täällä ei ole kuin 2-3 luuserityyppiä, mutta he tuottavat 95% palstan kirjoituksista samalla kaavalla päivästä toiseen itseään toistaen yrittäessään paniikkinsa pauloissa epätoivoisesti luoda sitä käösitystä, että niinistössä tai hänen kampanjassaaqn olisi jotain vikaa.

Lopputuloshan on kaikkien nähtävissä: muuta sanottavaa näillä ei ole kuin Niinistön pituus ja muut solvaukset sen lisäksi, että paljastavat oman luokkajakoon pohjaavan Halos-asenteensa.

Äänestä
  • Olet oikeassa - Halonen on kaikkein suurin vastakkainasettaja tässä kisassa. Tarja ja kannattajat vs riistäjät on hänen sanomansa - ei tule toimimaan - onneksi.

    Äänestä

Kampanja toimii erinomaisesti ja vetoaa juuri niihin liikkuviin äänestäjiin, jotka eivät ole vahvasti sitoutuneita puolueisiin.

Työväenluokka-asenteisia ay-jermujahan kampanjalla ei ole tarkoituskaan käännyttää, joten sillä ei ole merkitystä, mitä äärivasemmisto, joka ei ikinä Niinistöä äänestäisi, kampanjasta sanoo.

Niinistölle riittää 50,1% äänistä, mikä hänellä on täysi mahdollisuus saada.

Äänestä
  • ... sieltä keskustasta - Helsingin keskustasta- katsoen. Jo kehä kolmosella kampanja karahtaa pahasti ja toimii Halosen hyväksi jo ensimmäisellä kierroksella. Toista kierrosta ei näemmä tule, koska demarit saavat Niinistön kampanjan ansiosta väen liikkeelle jo ensimmäisellä kierrokselle.

    Niinistö on alkanut myös tehdä ahomaisia virheitä. Vastaehdokkaiden haukkumiset ja nokittamiset toimivat ehdokasta itseään vastaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juha210 kirjoitti:

Ihan turha enää pyristellä - vastakkain asettelun aika on oikeasti ohi. Pian Suomessa puhaltavat markkinatalouden tuulet, joiden myötäisessä meidän kaikkien on hyvä matkustaa globaaleilla aalloilla - kukin kykynsä mukaan.

Saulin kampanja presidentiksi on alkanut loistavasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu