NETFONET - käsittämättömän surkeaa

Netfonetia näillä palstoilla eettiseksi ja mahtavaksi puolustanut nimimerkki Petri H. kysyi pitkään palstoilla vaikuttaneelta kirjoittaja Jaskalta virheitä Netfonetin sivuilla ja systeemissä.

En ollut aiemmin tutustunut koko lafkaan, joten menin Netfonetin sivuille - ja järkytyin. Oikeakielisyydessä Netfonetille pärjää jopa Move. Sivusto on käsittämättömän sekava. Visuaalinen toteutus on lastentarhan sormiväriteosten tasoa. (No okei, ehkä olen tässä vähän epäreilu lapsille. Kyllä sielläkin on osaajia!) Kaikki osallistujat saavat muka verkkokaupan, mutta eihän sivustoilla ole kuin yksi verkkokauppa, johon todennäköisesti vielä manuaalisesti lisäillään nuo tuotteet. Uskomatonta.

Postitin (ennen kuin Jaska ehti) pikaisen vastauksen. Tänään huomaankin, että koko palsta on ilmeisesti hävinnyt taivaan tuuliin. Miksiköhän sitä sensuroitiin - en nähnyt kirjoituksissa ainakaan silloin ylikuumentumista?

Joka tapauksessa alla on teksti, jonka lähetin. Katso sinäkin Netfonetin sivut ja systeemit ja kerro, voiko sinusta olla totta, että joku lähtee mukaan johonkin sellaiseen, jonka kielellinen, visuaalinen sekä sisällöllinen suunnittelu on noin kertakaikkisen ala-arvoista.

Puhumattakaan tietenkin koko toiminnan pyramidipelimäisyydestä - kyseessä voi olla kaupankäyntiin verhottu laiton ketjukirje. Joka tapauksessa järjestelmä tuottaa lopulta suuren joukon häviäjiä. Mihinkään oikeaan kaupankäyntiin tätä tuskin on tarkoitettu. Netfonetissa jokaisesta omasta myydystä tuotteesta pitää maksaa reilusti provisiota ylälinjaan. Joko tuotteet eivät käy kaupaksi hintojensa takia (ja "kauppiaat" joutuvat ostamaan ne itse pysyäkseen pätevinä) tai sitten kauppiaalle ei jää tuotemyynnistä kerta kaikkiaan mitään, kun kaiken voiton joutuu antamaan toisille.

Eihän tähän voi kukaan uskoa! Vieläpä kun esimerkiksi omalle yritykselle voi tehdä tai teettää aivan omat verkkosivut huomattavasti halvemmalla. Kuka nyt menee johonkin Netfonetiin etsimään tyrnimarjatuotteita? (Google ei niitä ainakaan sieltä löydä, vaikka myynnissä näyttää olevankin!)

Tässä tilanteessa onkin hienoa, että Netfonetin verkkosivut itse antavat esimerkin lupaustensa katteettomuudesta ja toiminnan uskomattomuudesta. Sivuilla todetaan:

”NetFonet toimii tällä hetkellä Suomessa GSM-palveluoperaattorina ja jatkaa tehokkaasti laajenemistaan myös sillä toiminta-alueella. GSM-operaattorina tuomme edustajillemme tulevaisuudessa mahdollisuuden liiketoiminnan laajentamiseen myös ulkomaille ja takaamme asiakkaillemme aina edulliset SEKUNTIHINTAISET puhelut. Pudotimme 22.02.2005 jo kolmatta kertaa kaikkien asiakkaidemme hintoja.”

Ja näinhän sitä laajennuttiin tehokkaasti ja ulkomaille asti:

”NetFonetin GSM-operaattoritoiminta loppuu 01.11.2005 klo: 00:00, jolloin kaikki NetFonetin matkapuhelinliittymät sulkeutuvat. NetFonet Oy on solminut yhteistyösopimuksen DNA Finland Oy:n kanssa. Lisää aiheesta alempana.”

Nyt sitten todetaan vieläpä:

”Onni-liittymällä puhut vain 0,069 eurolla kuukaudessa ja kuukausimaksu on ainoastaan 0,66eur (NetFonetin kuukausimaksu on 4,99eur).”

Ei varmasti pidä paikkaansa, että DNA tarjoaa alle 7 senttiä kuussa maksavaa liittymää. Uskomatonta muuten, kuinka kallis NetFonetin kuukausimaksu oli!

”NetFonet Oy:n liiketoiminta on globaalia. Itsenäisenä edustajana voit laajentaa oman liiketoimintasi kaikkiin niihin maihin, joissa NetFonet Oy toimii ja tulee toimimaan.”
”NetFonet yhdistää. Nyt voit rekisteröidä edustajia mistä tahansa maasta!”

Todella globaalia, jos ulkomaiset asiakkaat sattuvat osaamaan suomen kieltä sekä käyttävät suomalaisia pankkeja. Sivuilla on kielivalikon tapaiset liput ylälaidassa. Mutta eiväthän ne edes toimi. Maksaa voi vain suomalaisten pankkien välityksellä. No nythän on helppo ulkomailta tilata magneettiterapiaa tai tyrnimarjatuotteita.

Monesko suomalainen, mitätön verkostoviritelmä tämä on, joka joko jo on valtavan kansainvälinen tai sitten on aivan juuri nyt laajenemassa vaikka mihin? Tätä en tiedä. Mutta moniko on laajennut? Ei yksikään.

Jaa, tuosta monikielisyydestä voin tosin olla väärässä. Verkkokaupan linkit ovat ”Pivu”, ”Tuoteryhm”, ”Liittymtilaus” jne. Eivät tietääkseni tarkoita mitään viroksikaan, mutta voi tietysti olla, etten ole vain kuullut näitä sanoja aiemmin.

Jos sivulle listatut verkkokaupat muodostavat esimerkiksi puolet olemassa olevista verkkokaupoista, voidaan päätellä, että Johannes Linden on saanut toisen tasonsa täyteen ja ehkä ylikin. Eli hänellä on nyt allaan 6 edustajaa, joilla on suurin piirtein kullakin allaan 6 edustajaa ja heidänkin allaan voi olla väkeä.

Jos kaikki täyttävät kaikki pätevöitymisehdot ja 200 euron ostoista annettaisiin jopa tuo esimerkissä (todennäköisesti liioitellusti) esitetty 50 euroa verkostoon, joista sitten Lindenille tulee 1 %, Linden tienaa nyt siis jopa 20-40 euroa kuukaudessa alapuolella olevien edustajien toiminnasta!!

Hänen alapuolellaan olevat saavat tyytyä keskimäärin parin euron kuukausituloihin. Mutta verkkokauppahan laajenee tietysti ennätysvauhtia. Se on verkkosivujen mukaan avattu 13.4.2005, jolloin sillä ei siis ollut yhtään käyttäjää. Jos nyt on vaikka 50-100, onhan siinä aivan äärettömän monen prosentin lisäys!

En oikein muuta voi sanoa, kuin että onnea taas matkaan koko porukalle. Koko esitys on niin surkea, etten melkein jaksa edes kritisoida. Mitä mieltä olette, jaksaako tästä edes keskustella?
412472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Pieni historiikki paikallaan Lindénistä ym. alan ammattilaisista.

Matti Aaltonen (tunnettu vm-mies) kertoi minulle, että Johannes Lindén on hänen silloisen Team Adventuren lakimies. Molemmat herrat toimivat SkyBiz International nimisen historian siihen mennessä suurimman tuomituksi tulleen pyramidin johtohahmoina omassa tiimissään. Aaltonen uhkaili minua oikeustoimilla, koska kritisoin heidän toimintaansa. Sivustot ovat yhä vielä tallella.

http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/sisallys.htm#haku2

Oikeustoimiin ei ryhdytty muutoin kuin että FBI tutki SkyBizin toimia ja Federal Trade Commission pysäytti sen toiminnan. Yhtiö tuomittiin myöhemmin laittomana pyramidina ja tekijöille määrättiin rangaistukset tehdyistä rikoksista. Vielä vuosia tämän jälkeen vm-väen keskuudessa on levinnyt uutisia, että SkyBiz voitti oikeudenkäynnin.

Tuolta löytyy uutiset ja linkit oikeusistuimen päätöksiin.

http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/mlm/skybiznews.htm

Johannes Lindén on kirjoittanut kirjan verkostomarkkinoinnista, jonka tekijöinä ovat kunnostautuneet myös Marita Johansson ja Jari Sarasvuo. Sarasvuo sanoutui myöhemmin irti koko hommasta, koska alan rahanhimo ja ahneus meni ylitse hänenkin sietokykynsä. Johansson kirjoittelee välillä eri foorumeille ja puolustaa verkostomarkkinointia. Hän toimii SSML:ssa verkostomarkkinoinnin edustajana.

Alalla on tyypillistä, että nämä ylätasojen ja tiimien johtajat vaihtavat firmasta toiseen. Matti Aaltonen on toiminut ainakin GNLD:n, (Golden Products) ACN:n, SkyBizin ja erään toisen kotisivunteko-ohjelmaa kaupitelleen firman edustajana.

Elikkä putsataan Suomi kerralla nopeasti leviävän huijauksen avulla ja viritellään heti perään uutta systeemiä. Näillä herroilla ja mahdollisesti myös rouvalla voi olla yhtä aikaa pöytälaatikossa vireillä useampia viritelmiä. Matti Aaltosella ainakin oli ACN koko ajan vireillä, kun teki SkyBiziä ja sitä toista systeemiä Skybizin jälkeen. Nämä rehelliset ja ahkerat kouluttajat sekä myyjäverkoston motivointiin panostavat liikemiehet etsivät jatkuvasti kultasuonta: verkostoa, joka lähtisi kasvamaan nopeasti ja jota on helppo myydä sekä mainostaa lailliseksi sekä korkean moraalin omaavaksi systeemiksi. Kun sellainen järjestelmä löytyy, niin taas mennään tuhat lasissa, mutta eivät nämä herrat ja rouva ole saaneet toteutettua verkostomarkkinoinnin unelmaa: taloudellista riippumattomuutta ja lisää vapaa-aikaa. He tekevät edelleen työtä epätoivon vimmalla. Kuinka te alatasojen edustajat luulette unelmanne voivan toteutua, kun teidän idollinnekaan eli tiimin johtajat eivät sitä ole toteuttaneet, vaikka ovat tehneet toistakymmentä vuotta niskalimassa hommia? Jotkut jopa yli 20 vuotta!

Äänestä
  • Voisitko Haipola kirjottaa vähän lyhyemmin näitä tekstejä, en töissä millään kerkeä lukemaan loppuun näitä kun pitää duuneja tehdä samalla.

    Eli, pikkasen tiivistetymmin jne.

    Hyvää jatkoa.

    Äänestä

...jaksaa kommentoida asennoitumistasi verkostointiin. Yhtiönä en netfonetia pidä juuri minään, en littyisi. Eli olen samaa mieltä kanssasi kys.yhtiön "mauttomuudesta". Mutta jälleen kerran, kuten niin liian monasti aikaisemminkin tarinasi lipsahtaa urilta. Kommentoit jotakin yritystä ja lähdet suoltamaan inhoasi koko vm alaa kohtaan..lauseet esim: "kyseessä voi olla kaupankäyntiin verhottu laiton.." siis voi olla, no tutki ja huuda haipola avuksi laskeskelemaan onko vai ei..älä arvuuttele niinkuin ne lapset, jotka osaavat tehdä nettisivuja sormivärein. Ja tietämyksesi taso verkostoinnista ei olekkaan niin laaja, kuin annat ymmärtää alentavalla kommentoimisellasi esim: "Mutta moniko on laajennut? Ei yksikään" väärin, mieti uudestaan älä ammu näppiksestäsi mielipiteitäsi totuuksina.

Mutta jokatapauksessa en katso Netfonet.n saavuttavan suurta suosiota. Ainenkin omat tuttuni vertailet tuotteiden hintoja ja ostavat sen sieltä mistä saavat sen edullisimmin. Netfonet tuskin on se edullisin ostopaikka!

Äänestä
  • "kyseessä voi olla kaupankäyntiin verhottu laiton..älä arvuuttele niinkuin ne lapset"

    Eihän tuo arvuuttelua ole. Suomessa on sellainen tapa että jonkun asian laillisuus tai laittomuus päätetään tuomioistuimessa. Verkostopiireissähän viljellään tarinoita, jonka mukaan KRPssä on auttava puhelin mihin voi soittaa ja mistä kerrotaan onko joku uusi pyramidiviritys laillinen vai ei. Laillisuuden tietysti varmistaa myös se jos mukana on poliisi, etenkin norjalainen poliisi.

    Äänestä

  • -Bart kirjoitti:

    "kyseessä voi olla kaupankäyntiin verhottu laiton..älä arvuuttele niinkuin ne lapset"

    Eihän tuo arvuuttelua ole. Suomessa on sellainen tapa että jonkun asian laillisuus tai laittomuus päätetään tuomioistuimessa. Verkostopiireissähän viljellään tarinoita, jonka mukaan KRPssä on auttava puhelin mihin voi soittaa ja mistä kerrotaan onko joku uusi pyramidiviritys laillinen vai ei. Laillisuuden tietysti varmistaa myös se jos mukana on poliisi, etenkin norjalainen poliisi.

    ...hiihdä takas springfieldiin. Sinun sanoillasi siis herba ym. suomessa kauankin toimineet verkostoinnit ovat siis käyneet läpi tuomioistuimen päätökset aivan automaattisesti. niinkö? :)) mun tulkintani taasen on ollut, että verkosto menee, jos se tulkitaan laittomaksi tutkintaan. oletko siis ottanut päämääräksesi jokaisen suomeen ilmaantuvan verkostopuljun laittamisen rikostutkintaan, kun kerta näet jokaisen olevan laiton silmissäsi.


    Toisaalta voisi olla hyvä, jos olisi jokin taho joka tarkastaisi vm.yhtiöinen toiminnan ennenkuin se voisi markkinoida itseään.

    Äänestä

  • Netfonet tuskin tulee olemaan edullinen ostopaikka (juuri joka tuotteesta ylälinjaan menevien rahojen takia), mutta

    Missä ihmeessä "tarina lipsahtaa urilta"?

    "esim: "kyseessä voi olla kaupankäyntiin verhottu laiton.." siis voi olla, no tutki ja huuda haipola avuksi laskeskelemaan onko vai ei..älä arvuuttele"

    No enhän minä voi tätä todeta näillä palstoilla! Sen, onko kyseessä laiton rahankeräys, arvioi tuomioistuin, viime kädessä KKO, ei netissä nimimerkillä esiintyvä kirjoittelija. Onneksi. Mikä siinä on vikana, jos en täällä esitä täytenä varmuutena asioita, joista ei ennen tuomioistuimen päätöstä voi olla varma? Eikö TUO juuri olisi lipsauttelua?

    Voi hyvänen aika.

    Ja mikä sitten tämä on:

    "tietämyksesi taso verkostoinnista ei olekkaan niin laaja, kuin annat ymmärtää alentavalla kommentoimisellasi esim: "Mutta moniko on laajennut? Ei yksikään" väärin"

    Mikä virhe tässä oli? Voisitko vähän selventää?

    Minulla ei ollut minkäänlaista asennetta tähänkään verkostoon ennen kuin näin nuo uskomattomat sivut. Ja koska olet samaa mieltä koko jutun järjettömästä mauttomuudesta, minkä ihmeen takia sinun täytyy tulla tänne lipsauttelemaan juttujasi?

    Äänestä

  • mursis kirjoitti:

    Netfonet tuskin tulee olemaan edullinen ostopaikka (juuri joka tuotteesta ylälinjaan menevien rahojen takia), mutta

    Missä ihmeessä "tarina lipsahtaa urilta"?

    "esim: "kyseessä voi olla kaupankäyntiin verhottu laiton.." siis voi olla, no tutki ja huuda haipola avuksi laskeskelemaan onko vai ei..älä arvuuttele"

    No enhän minä voi tätä todeta näillä palstoilla! Sen, onko kyseessä laiton rahankeräys, arvioi tuomioistuin, viime kädessä KKO, ei netissä nimimerkillä esiintyvä kirjoittelija. Onneksi. Mikä siinä on vikana, jos en täällä esitä täytenä varmuutena asioita, joista ei ennen tuomioistuimen päätöstä voi olla varma? Eikö TUO juuri olisi lipsauttelua?

    Voi hyvänen aika.

    Ja mikä sitten tämä on:

    "tietämyksesi taso verkostoinnista ei olekkaan niin laaja, kuin annat ymmärtää alentavalla kommentoimisellasi esim: "Mutta moniko on laajennut? Ei yksikään" väärin"

    Mikä virhe tässä oli? Voisitko vähän selventää?

    Minulla ei ollut minkäänlaista asennetta tähänkään verkostoon ennen kuin näin nuo uskomattomat sivut. Ja koska olet samaa mieltä koko jutun järjettömästä mauttomuudesta, minkä ihmeen takia sinun täytyy tulla tänne lipsauttelemaan juttujasi?

    hah sulla on aina sama tapa, kun et ole varma asioista, pyydät selventämään ettei tarvitse näyttää tietämättömyytään.elähä nyt väitä ettet tajua tätä:

    "tietämyksesi taso verkostoinnista ei olekkaan niin laaja, kuin annat ymmärtää alentavalla kommentoimisellasi esim: "Mutta moniko on laajennut? Ei yksikään" väärin"

    ite tajusin että väität ettei yksikään suomalainen vm yritys ois laajentunut suomen rajojen ulkopuolelle. huomenna osaat vastata siihen kun sait näin opiskeluaikaa ja en mä ainenkaan selvennä sulle mikä yritys on kyseessä. eli älä valehtele,väitä jollet ole varma esittämistäsi asioista!
    Ja vaik mäki olen samaa mielt ton yhtiön typeryydestä en ole samaa mieltä koko juttusi sisällöstä ja siksi toivon että kaikki lipsauttelevat juttuja sekaan kuten tähänkin asti.

    Äänestä

  • jaakko kirjoitti:

    hah sulla on aina sama tapa, kun et ole varma asioista, pyydät selventämään ettei tarvitse näyttää tietämättömyytään.elähä nyt väitä ettet tajua tätä:

    "tietämyksesi taso verkostoinnista ei olekkaan niin laaja, kuin annat ymmärtää alentavalla kommentoimisellasi esim: "Mutta moniko on laajennut? Ei yksikään" väärin"

    ite tajusin että väität ettei yksikään suomalainen vm yritys ois laajentunut suomen rajojen ulkopuolelle. huomenna osaat vastata siihen kun sait näin opiskeluaikaa ja en mä ainenkaan selvennä sulle mikä yritys on kyseessä. eli älä valehtele,väitä jollet ole varma esittämistäsi asioista!
    Ja vaik mäki olen samaa mielt ton yhtiön typeryydestä en ole samaa mieltä koko juttusi sisällöstä ja siksi toivon että kaikki lipsauttelevat juttuja sekaan kuten tähänkin asti.

    "hah sulla on aina sama tapa, kun et ole varma asioista, pyydät selventämään ettei tarvitse näyttää tietämättömyytään."

    Onpa huono tapa! Että jos ei jostakin asiasta tiedä, pyytää muita kertomaan, miten asia on, eikä keksi päästään omia totuuksiaan, kuten kaikkien kunnon ihmisten pitäisi tehdä!!!

    Eiköhän se selventämispyyntö nimenomaan ole tärkeä tapa ilmaista, ettei tiedä jotakin asiaa ja haluaa siihen selvyyttä. Jos minä sanon, että eiväthän nämä suomalaiset ole kuin pauhanneet ulkomaille leviämisestä, ja sinä olet eri mieltä, voisitko nyt kertoa ne Suomeen rekisteröityneet verkostomarkkinointifirmat, joilla tosiasiallisesti on oikeaa toimintaa ulkomailla. Sillä siisti, ei siihen mitään tuollaisia järjettömiä retorisia analyyseja tarvita.

    Voisitko nyt vain auttaa ja kertoa?

    Kiitos.

    Äänestä

  • mursis kirjoitti:

    "hah sulla on aina sama tapa, kun et ole varma asioista, pyydät selventämään ettei tarvitse näyttää tietämättömyytään."

    Onpa huono tapa! Että jos ei jostakin asiasta tiedä, pyytää muita kertomaan, miten asia on, eikä keksi päästään omia totuuksiaan, kuten kaikkien kunnon ihmisten pitäisi tehdä!!!

    Eiköhän se selventämispyyntö nimenomaan ole tärkeä tapa ilmaista, ettei tiedä jotakin asiaa ja haluaa siihen selvyyttä. Jos minä sanon, että eiväthän nämä suomalaiset ole kuin pauhanneet ulkomaille leviämisestä, ja sinä olet eri mieltä, voisitko nyt kertoa ne Suomeen rekisteröityneet verkostomarkkinointifirmat, joilla tosiasiallisesti on oikeaa toimintaa ulkomailla. Sillä siisti, ei siihen mitään tuollaisia järjettömiä retorisia analyyseja tarvita.

    Voisitko nyt vain auttaa ja kertoa?

    Kiitos.

    Osuma toimii Virossa.

    Äänestä

  • Ymmärtämätönkö? kirjoitti:

    Osuma toimii Virossa.

    Tästä Osumasta en ole kuullutkaan! Onko se verkostomarkkinointifirma? Miten se toimii? Mitä se Eestissä tekee?

    Äänestä

Siis siitä että mikäli yritys oikeasti panostaisi tuotemyyntiin, olisi sivujen ja kaupan sivustot ammattimaisemman näköiset ja sellaiset että niistä saisi suhteellisen hyvin tolkkua. Tosin on netfonetinkin pakko ollut hankkia sivusto halvalla tai sitten on tullut kiire sivujen lanseeraamiselle ennenkuin Laiho & kumpp. laittavat netfonetinkin syytteeseen laittomasta rahankeräyksestä, nopeuteen tosin autto varmasti sekin että liittyminen on ilmaista eikä puhelinliittymäkauppakaan kannattanut noilla hinnoilla ( Jonka näki jo sokea mummokin ). Pakko oli siis saada jostain edes tuloutettua rahaa sisään ja mistä sitä paremmin ja nopeammin saisi kuin mukaan kusetetuilta jälleenmyyjiltä. 20 €/kk tuollaisesta sivustosta ja sen ylläpidosta on älytön hinta kun vastaavanlaisia weppikauppaohjelmia ( Sivustoja ) on saatavana netistäkin ilmaiseksi ja ulkoasunkin saa muokata itse millaiseksi sen haluaa tai sitten käyttää valmiita sapluunoita, tosin pitää muokkaus osata.
Alunperinkin koko Netfonetin koko myynnin piti perustua pelkästään GSM liittymiin, mutta juuri tällä alalla on olemassa mittava kilpailu joten alunperinkin virtuaalioperaattoriksi lähteminen, sekä koko myynnin satsaaminen tälle oli sulaa hulluutta. Nyt kun tässä on tullut takkiin, lopetetaan se kokonaan tai mahdollisesti kukaan ei käyttänyt netfonetin liittymiä eikä siitä tullut rahaa, oli vain kuluja. Nyt kun trendinä on weppikauppa niin netfonet on lähtenyt markkinoimaan jotain halpatuotteita älyttömällä katteella. Älyttömäksi tuon halpistuotteen markkinoinnissa on se, että kukaan ei voi olla varma miten pelaa takuuhuollot kun kyseessä on verkostomarkkinointi ( Takuuvaihdot ja muut takuuasiat eivät ole toimineet koskaan VM puljuissa ). Vaatii todella paljon että joku oikeasti tuolta mitään edes ostaa ihan jo hintojenkin takia.

DNA Onnin kuukausihinta on 0,66€/kk

Äänestä
  • Yhdyn edellisee, mitä verkkosivuihin tulee!

    Dna-hinnoittelulla tarkoitin otsikon tekstiä. Näinhän siellä sanotaan. Voisi pitää jopa harhaanjohtavana markkinointina.

    Äänestä

  • Puheluiden hinta laskutetaan joko sekunti- tai minuuttihinnoin.

    Alle 70 sentillä ei kukaan puhu mitään, koska se on jo perusmaksu liittymästä. Sen lisäksi joutuu maksamaan puheluiden hinnan kulloisenkin taksan mukaan. Esim. 0,69 senttiä/ min.

    Äänestä

Kaikki osallistujat saavat muka verkkokaupan, mutta eihän sivustoilla ole kuin yksi verkkokauppa, johon todennäköisesti vielä manuaalisesti lisäillään nuo tuotteet. Uskomatonta.
V: Miten niin muka? Kyllä kaikilla on verkkokauppa, jonka myynnistä saavat provisiota. Älä turhaan saivartele, jotta yksi kauppa eri ID:t, tämä on kaikkien tiedossa. Verkkokauppa tulee täysin valmiina, mitään tuotteita ei tarvitse lisäillä manuaalisesti eikä liioin automaattisesti, ainoastaan edustajan nettisivun etusivua on mahdollisuus muokata.

Postitin (ennen kuin Jaska ehti) pikaisen vastauksen. Tänään huomaankin, että koko palsta on ilmeisesti hävinnyt taivaan tuuliin. Miksiköhän sitä sensuroitiin - en nähnyt kirjoituksissa ainakaan silloin ylikuumentumista?
V: Taisi joku uskovainen vetää herneen nenäänsä, kun osoitettiin kirkon ja uskontojärjestelmän toimivan täysin samalla tavalla kuin verkostomarkkinoinnin.

Joka tapauksessa alla on teksti, jonka lähetin. Katso sinäkin Netfonetin sivut ja systeemit ja kerro, voiko sinusta olla totta, että joku lähtee mukaan johonkin sellaiseen, jonka kielellinen, visuaalinen sekä sisällöllinen suunnittelu on noin kertakaikkisen ala-arvoista.
V: Ehkä kaikki eivät ole samaa mieltä, makuasia? Sivustojen päivitys on jonkinverran vielä kesken.

Puhumattakaan tietenkin koko toiminnan pyramidipelimäisyydestä - kyseessä voi olla kaupankäyntiin verhottu laiton ketjukirje.
V: laki ei tunne laitonta ketjukirjettä eikä myöskään pyramidipeliä. Laittomat ketjukirjeet ammutaan alas laittomaan rahankeräykseen vedoten. Laittomaan rahankeräykseen syyllistyy, jos tuote on näennäinen, tai ei ole tuotteita ollenkaan joista raha tulee, vaan raha tulee vain liittymismaksuista. NetFonet:ssa ei ole liittymismaksua ollenkaan.

Joka tapauksessa järjestelmä tuottaa lopulta suuren joukon häviäjiä.
V: Tämän toteamuksen olet ilmeisesti napannut Haipolan sivuilta! ;) Oli miten oli, vaikka verkoston rakentamiseen ei osallistuisi ollenkaan, on mahdollista ansaita verkkokaupan avulla. Jos ei ole liittymismaksua, niin miten järjestelmä voi tuottaa suuren joukon häviäjiä!?

Mihinkään oikeaan kaupankäyntiin tätä tuskin on tarkoitettu.
V: Miksihän kuvittelet, jotta tuotetoimittajat ovat mukana?

Netfonetissa jokaisesta omasta myydystä tuotteesta pitää maksaa reilusti provisiota ylälinjaan.
V: Ei reilusti, edustaja saa omasta suorasta myynnistään enemmän, kuin mikä osuus menee verkostoon. Tämähän on koko verkostomarkkinoinnin idea, jotta on mahdollista ansaita myös hankkimiensa edustajien, eli tässä tapauksessa toisten verkkokauppojen myynnistä osuuden. Eihän muuten puhuttaisi verkostomarkkinoinnista!?

Joko tuotteet eivät käy kaupaksi hintojensa takia
V: Hinnat eivät ole markkinoiden edullisimmat, mutta eivät myöskään kalleimmat. Mistä saat esim. poltettavia CD-R rommpuja 50 kpl nipun 7,20€?

(ja "kauppiaat" joutuvat ostamaan ne itse pysyäkseen pätevinä)
V: Kun omat ostot + verkkokaupan myynti + verkkokauppojen määrä organisaatiossa á 20€ on yhteensä 200 euroa, on pätevöitynyt saamaan verkostopalkkioita.

tai sitten kauppiaalle ei jää tuotemyynnistä kerta kaikkiaan mitään, kun kaiken voiton joutuu antamaan toisille.
V: Kuten sanoin, suoramyyntipalkkiot ovat suurempia, kuin osuus joka jaetaan organisaatioon

Eihän tähän voi kukaan uskoa!
V: Kyllä voi, ja uskoo. Sinä vain et usko ja olet sitä mieltä ettei kukaan voi uskoa.

Vieläpä kun esimerkiksi omalle yritykselle voi tehdä tai teettää aivan omat verkkosivut huomattavasti halvemmalla.
V: Jos pystyt tekemään vastaavan verkkokaupan kuriirijärjestelmineen ja lisäksi tarjoamaan vastaavan tuotevalikoiman vastaavilla hinnoilla ja toimitusajoilla 20 euroa/kk alv 0%, niin jos tämän minulle osoitat niin oot tosi kova tyyppi.

Kuka nyt menee johonkin Netfonetiin etsimään tyrnimarjatuotteita?
V: Asiakkaat joille NetFonet:n edustaja on omaa kauppapaikkaansa suositellut.

Tässä tilanteessa onkin hienoa, että Netfonetin verkkosivut itse antavat esimerkin lupaustensa katteettomuudesta ja toiminnan uskomattomuudesta. Sivuilla todetaan:

”NetFonet toimii tällä hetkellä Suomessa GSM-palveluoperaattorina ja jatkaa tehokkaasti laajenemistaan myös sillä toiminta-alueella. GSM-operaattorina tuomme edustajillemme tulevaisuudessa mahdollisuuden liiketoiminnan laajentamiseen myös ulkomaille ja takaamme asiakkaillemme aina edulliset SEKUNTIHINTAISET puhelut. Pudotimme 22.02.2005 jo kolmatta kertaa kaikkien asiakkaidemme hintoja.”
V: Kuten sanoin, sivujen päivitys on kesken.

Ja näinhän sitä laajennuttiin tehokkaasti ja ulkomaille asti:

”NetFonetin GSM-operaattoritoiminta loppuu 01.11.2005 klo: 00:00, jolloin kaikki NetFonetin matkapuhelinliittymät sulkeutuvat. NetFonet Oy on solminut yhteistyösopimuksen DNA Finland Oy:n kanssa. Lisää aiheesta alempana.”
V: Sitä se kilpailu teettää.

Nyt sitten todetaan vieläpä:

”Onni-liittymällä puhut vain 0,069 eurolla kuukaudessa ja kuukausimaksu on ainoastaan 0,66eur (NetFonetin kuukausimaksu on 4,99eur).”

Ei varmasti pidä paikkaansa, että DNA tarjoaa alle 7 senttiä kuussa maksavaa liittymää.
V: Elämä on http://www.dnafinland.fi/yksityisille/liittymat_ja_palvelut/gsm/dna_onni.shtml


Uskomatonta muuten, kuinka kallis NetFonetin kuukausimaksu oli!
V: Niin on, sen vuoksi operaattoritoiminta lopetettiinkin.

”NetFonet Oy:n liiketoiminta on globaalia. Itsenäisenä edustajana voit laajentaa oman liiketoimintasi kaikkiin niihin maihin, joissa NetFonet Oy toimii ja tulee toimimaan.”
”NetFonet yhdistää. Nyt voit rekisteröidä edustajia mistä tahansa maasta!”

Todella globaalia, jos ulkomaiset asiakkaat sattuvat osaamaan suomen kieltä sekä käyttävät suomalaisia pankkeja. Sivuilla on kielivalikon tapaiset liput ylälaidassa. Mutta eiväthän ne edes toimi. Maksaa voi vain suomalaisten pankkien välityksellä. No nythän on helppo ulkomailta tilata magneettiterapiaa tai tyrnimarjatuotteita.
V: Ei toimi, koska sivuja ei ole vielä käännetty ko. kielille, mutta kohta toimii. Ulkomaille kyllä voi toki jo rekrytoida, jos sattuu jonkun kaverin ulkomailta tuntemaan. Rekisteröinnin voi tehdä ystävän puolesta suomen kielellä, ellei hän suomea osaa.

Monesko suomalainen, mitätön verkostoviritelmä tämä on, joka joko jo on valtavan kansainvälinen tai sitten on aivan juuri nyt laajenemassa vaikka mihin? Tätä en tiedä. Mutta moniko on laajennut? Ei yksikään.
V: Ei nyt näin äkikseltään tule mieleen kuin Aquasource ja Ecoway.

Jaa, tuosta monikielisyydestä voin tosin olla väärässä. Verkkokaupan linkit ovat ”Pivu”, ”Tuoteryhm”, ”Liittymtilaus” jne. Eivät tietääkseni tarkoita mitään viroksikaan, mutta voi tietysti olla, etten ole vain kuullut näitä sanoja aiemmin.
V: En näin äkikseltään ko. virheitä löytänyt, mutta kai ne siellä jossain on, kun kerran niin sanot?

Jos sivulle listatut verkkokaupat muodostavat esimerkiksi puolet olemassa olevista verkkokaupoista, voidaan päätellä, että Johannes Linden on saanut toisen tasonsa täyteen ja ehkä ylikin. Eli hänellä on nyt allaan 6 edustajaa, joilla on suurin piirtein kullakin allaan 6 edustajaa ja heidänkin allaan voi olla väkeä.
V: Eivät muodosta.

Jos kaikki täyttävät kaikki pätevöitymisehdot ja 200 euron ostoista annettaisiin jopa tuo esimerkissä (todennäköisesti liioitellusti) esitetty 50 euroa verkostoon, joista sitten Lindenille tulee 1 %, Linden tienaa nyt siis jopa 20-40 euroa kuukaudessa alapuolella olevien edustajien toiminnasta!!

Hänen alapuolellaan olevat saavat tyytyä keskimäärin parin euron kuukausituloihin. Mutta verkkokauppahan laajenee tietysti ennätysvauhtia. Se on verkkosivujen mukaan avattu 13.4.2005, jolloin sillä ei siis ollut yhtään käyttäjää. Jos nyt on vaikka 50-100, onhan siinä aivan äärettömän monen prosentin lisäys!
V: Yrityksen toiminta on alkanut 2004 syksyllä NetFonet GSM liittymillä, joten kyllä niitä käyttäjiä on ollut 13.4. 2005, jolloin verkkokauppa on avattu.

En oikein muuta voi sanoa, kuin että onnea taas matkaan koko porukalle.
V: Kiitos

Koko esitys on niin surkea, etten melkein jaksa edes kritisoida.
V: Se on sinun mielipiteesi, koitahan tehdä parempi!? ;) Millainen "esityksen" mielestäsi piäisi olla, jotta se ei sinun mielestäsi olisi surkea? Epäilen, ettei sellaista kukaan pysty luomaan, koska vaikka se olisi minkälainen tahansa, niin se olisi sinun mielestäsi melko varmasti surkea. Olenko oikeassa?

Mitä mieltä olette, jaksaako tästä edes keskustella?
V: Vastustajista en tiedä, mutta edustajia on kielletty keskustelemasta. Itse en ole edustaja vaikka asiasta perillä olenkin.

Äänestä
  • Kauppapaikka/sivusto maksaa 24.40 €/kk

    Äänestä

  • lollolollo kirjoitti:

    Kauppapaikka/sivusto maksaa 24.40 €/kk

    Jos pystyt tekemään vastaavan verkkokaupan kuriirijärjestelmineen ja lisäksi tarjoamaan vastaavan tuotevalikoiman vastaavilla hinnoilla ja toimitusajoilla 20 euroa/kk alv 0%, niin jos tämän minulle osoitat niin oot tosi kova tyyppi.

    20 euron päälle kun laittaa alv:n 22% tulee 24,40 euroa.

    Äänestä

  • Kiitos kommenteista! Oletko muuten sama kuin nimimerkki Petri H.? Ainakin kirjoitat samalla tavalla.

    Nyt en ymmärrä. Mistä ihmeestä ne tuotteet tulevat sitten myyntiin, jos niitä ei voi lisätä manuaalisesti tai automaattisesti?

    Jos verkkokauppoja on todellisuudessa vain yksi, kuten kerrot, miksi sivuilla sitten sanotaan esimerkiksi:
    "NetFonet Verkkokaupat paikkakunnittain"
    tai
    "Jokainen NetFonet edustaja saa oman NetFonet Verkkokaupan, eli internetissä toimivan tavaratalon."

    Toteat:
    "V: laki ei tunne laitonta ketjukirjettä eikä myöskään pyramidipeliä. Laittomat ketjukirjeet ammutaan alas laittomaan rahankeräykseen vedoten. Laittomaan rahankeräykseen syyllistyy, jos tuote on näennäinen, tai ei ole tuotteita ollenkaan joista raha tulee, vaan raha tulee vain liittymismaksuista. NetFonet:ssa ei ole liittymismaksua ollenkaan."

    Tässä vastaus:

    "Rahankeräystä ei saa toimeenpanna ketjukirjeiden avulla tai siihen verrattavalla tavalla siten, että osallistuvalle luvataan osa rahoista tai muu taloudellinen etu. Tällaiseen keräykseen osallistuminen ja sen muunlainen edistäminen on kielletty." (Rahankeräyslaki 2 §.)

    Laissa on suoraan kielletty ketjukirjeet ja niihin on oikeuskäytännössä rinnastettu pyramidipelit.

    Mitä tuohon legendaan, että rahankeräys tarkoittaa näennäisen tuotteen myymistä:

    "Erityisesti internetin välityksellä tapahtuvat toiminnot sisältävät sekä kaupankäynnin että arpajais- ja rahankeräystoiminnan muotoja, jotka perustuvat pyramidijärjestelmän mukaiseen asiakashankintaan. Mukaan liittyvien tulo-odotukset riippuvat heidän organisaatioidensa kautta tulevien asiakkuuksien ja tehtyjen tilausten määrästä." (Hallituksen esitys 102/2005.)

    Sanot:
    "Jos ei ole liittymismaksua, niin miten järjestelmä voi tuottaa suuren joukon häviäjiä!?"

    Ensinnäkin järjestelmässä on kuukausimaksu. Toiseksikin pätevöitymisehdot edellyttävät tiettyä liikevaihtoa eli käytännössä tietyn tuoton aiheuttamista verkostolle. Tällä tavallahan se useimmissa verkostomarkkinointibisneksissä on, ja tällä tavalla niissä juuri syntyy häviäjiä. Aivan sama, mikä maksun nimikkeeksi on kullakin kerralla keksitty.

    Jos Netfonetin toimintaan lähtee mukaan (erityisesti verkostoprovisioiden toivossa), se tulee maksamaan. Ja suurin osa ei matemaattisten tosiasioiden vuoksi ikinä saa senttiäkään verkostoprovisioita. Ei siinä muuta.

    "V: Miksihän kuvittelet, jotta tuotetoimittajat ovat mukana?"

    Mitkä tuotetoimittajat? Siis nämä, jotka kauppaavat tyrnimarjatuotteita, magneettiterapiaa ja CD-aihioita? Vai jotkut muut? Kai näiden tuotteiden valmistajat, maahantuojat tai jälleenmyyjät ovat siksi mukana, että verkosto usein saa hetkellisesti myytyä tuotteita (pätevöitymissääntöjen vuoksi) rutkastikin. Aivan samasta syystä esimerkiksi Move on saanut sähköfirman "yhteistyökumppanikseen".

    "V: Kyllä voi, ja uskoo. Sinä vain et usko ja olet sitä mieltä ettei kukaan voi uskoa."

    Okei, uskotaan!

    Mitä dna:n hintoihin tulee, sivuilla todettiin ykskantaan: "Onni-liittymällä puhut vain 0,069 eurolla kuukaudessa". Ei varmasti ole totta. Et kommentoinut sitten ollenkaan tuota, mitä esitin aiemmista katteettomista lupauksista.

    "V: Ei nyt näin äkikseltään tule mieleen kuin Aquasource ja Ecoway."

    Ecowayn en tiennyt saaneen ulkomailta oikeaa jalansijaa. Onko kuitenkin totta? Aquasourcesta en ollut ennen tätä paljon kuullutkaan, luulin sitä nimen perusteella ulkomaiseksi. Ilmeisesti se onj siis suomalainen? Hyvä kun korjasit!

    Kyllä näitä verkostoja vain riittää!

    "Millainen "esityksen" mielestäsi piäisi olla, jotta se ei sinun mielestäsi olisi surkea?"

    Monet ovat aivan hyviä ja hienoja esityksiä. Sitä en vain ymmärrä, että jos - niin kuin useasti on asian laita verkostolafkojen kohdalla - toiminta perustuu paljolti verkkosivuihin ja verkkokauppaan, miksi niitä ei onnistuta tekemään kunnolla?

    Monilla yrityksillä on todella hienoja sivustoja ja toimivia juttuja netissä. Eivätkä ne design-tason systeemitkään kaikki ole tulleet maksamaan paria tonnia enempää. (Toiminnoiltaan tavallisen mutta suht tyylikkään verkkokaupan saa oikeastaan ilmaiseksi, niin paljon on softaa jaossa.) Miten kukaan voi uskoa yritykseen, joka perustuu täysin netin kautta tapahtuvaan toimintaan ja sivut ovat kerrassaan törkeät?

    Äänestä

  • Eräs kommentoija kirjoitti:

    Jos pystyt tekemään vastaavan verkkokaupan kuriirijärjestelmineen ja lisäksi tarjoamaan vastaavan tuotevalikoiman vastaavilla hinnoilla ja toimitusajoilla 20 euroa/kk alv 0%, niin jos tämän minulle osoitat niin oot tosi kova tyyppi.

    20 euron päälle kun laittaa alv:n 22% tulee 24,40 euroa.

    Tuollaisen kauppapaikkasivuston (tai paremman) saa ilmaiseksi, jos ottaa jonkin julkisen softan ja tekee siihen itse kivat kuvat.

    Esimerkiksi Moven sivusto näyttäisi perustuvan suoraan yhteen varsin tunnettuun ilmaiseen php-softaan. Se ei ole mitenkään hieno (ja täynnä jos jonkinlaista virhettä), mutta on se Netfonetin rysäykseen verrattuna aivan taivaallinen saitti.

    Mikä tämä kuriirijärjestelmä sitten on? Miten se tarkalleen ottaen toimii?

    Äänestä

  • mursis kirjoitti:

    Kiitos kommenteista! Oletko muuten sama kuin nimimerkki Petri H.? Ainakin kirjoitat samalla tavalla.

    Nyt en ymmärrä. Mistä ihmeestä ne tuotteet tulevat sitten myyntiin, jos niitä ei voi lisätä manuaalisesti tai automaattisesti?

    Jos verkkokauppoja on todellisuudessa vain yksi, kuten kerrot, miksi sivuilla sitten sanotaan esimerkiksi:
    "NetFonet Verkkokaupat paikkakunnittain"
    tai
    "Jokainen NetFonet edustaja saa oman NetFonet Verkkokaupan, eli internetissä toimivan tavaratalon."

    Toteat:
    "V: laki ei tunne laitonta ketjukirjettä eikä myöskään pyramidipeliä. Laittomat ketjukirjeet ammutaan alas laittomaan rahankeräykseen vedoten. Laittomaan rahankeräykseen syyllistyy, jos tuote on näennäinen, tai ei ole tuotteita ollenkaan joista raha tulee, vaan raha tulee vain liittymismaksuista. NetFonet:ssa ei ole liittymismaksua ollenkaan."

    Tässä vastaus:

    "Rahankeräystä ei saa toimeenpanna ketjukirjeiden avulla tai siihen verrattavalla tavalla siten, että osallistuvalle luvataan osa rahoista tai muu taloudellinen etu. Tällaiseen keräykseen osallistuminen ja sen muunlainen edistäminen on kielletty." (Rahankeräyslaki 2 §.)

    Laissa on suoraan kielletty ketjukirjeet ja niihin on oikeuskäytännössä rinnastettu pyramidipelit.

    Mitä tuohon legendaan, että rahankeräys tarkoittaa näennäisen tuotteen myymistä:

    "Erityisesti internetin välityksellä tapahtuvat toiminnot sisältävät sekä kaupankäynnin että arpajais- ja rahankeräystoiminnan muotoja, jotka perustuvat pyramidijärjestelmän mukaiseen asiakashankintaan. Mukaan liittyvien tulo-odotukset riippuvat heidän organisaatioidensa kautta tulevien asiakkuuksien ja tehtyjen tilausten määrästä." (Hallituksen esitys 102/2005.)

    Sanot:
    "Jos ei ole liittymismaksua, niin miten järjestelmä voi tuottaa suuren joukon häviäjiä!?"

    Ensinnäkin järjestelmässä on kuukausimaksu. Toiseksikin pätevöitymisehdot edellyttävät tiettyä liikevaihtoa eli käytännössä tietyn tuoton aiheuttamista verkostolle. Tällä tavallahan se useimmissa verkostomarkkinointibisneksissä on, ja tällä tavalla niissä juuri syntyy häviäjiä. Aivan sama, mikä maksun nimikkeeksi on kullakin kerralla keksitty.

    Jos Netfonetin toimintaan lähtee mukaan (erityisesti verkostoprovisioiden toivossa), se tulee maksamaan. Ja suurin osa ei matemaattisten tosiasioiden vuoksi ikinä saa senttiäkään verkostoprovisioita. Ei siinä muuta.

    "V: Miksihän kuvittelet, jotta tuotetoimittajat ovat mukana?"

    Mitkä tuotetoimittajat? Siis nämä, jotka kauppaavat tyrnimarjatuotteita, magneettiterapiaa ja CD-aihioita? Vai jotkut muut? Kai näiden tuotteiden valmistajat, maahantuojat tai jälleenmyyjät ovat siksi mukana, että verkosto usein saa hetkellisesti myytyä tuotteita (pätevöitymissääntöjen vuoksi) rutkastikin. Aivan samasta syystä esimerkiksi Move on saanut sähköfirman "yhteistyökumppanikseen".

    "V: Kyllä voi, ja uskoo. Sinä vain et usko ja olet sitä mieltä ettei kukaan voi uskoa."

    Okei, uskotaan!

    Mitä dna:n hintoihin tulee, sivuilla todettiin ykskantaan: "Onni-liittymällä puhut vain 0,069 eurolla kuukaudessa". Ei varmasti ole totta. Et kommentoinut sitten ollenkaan tuota, mitä esitin aiemmista katteettomista lupauksista.

    "V: Ei nyt näin äkikseltään tule mieleen kuin Aquasource ja Ecoway."

    Ecowayn en tiennyt saaneen ulkomailta oikeaa jalansijaa. Onko kuitenkin totta? Aquasourcesta en ollut ennen tätä paljon kuullutkaan, luulin sitä nimen perusteella ulkomaiseksi. Ilmeisesti se onj siis suomalainen? Hyvä kun korjasit!

    Kyllä näitä verkostoja vain riittää!

    "Millainen "esityksen" mielestäsi piäisi olla, jotta se ei sinun mielestäsi olisi surkea?"

    Monet ovat aivan hyviä ja hienoja esityksiä. Sitä en vain ymmärrä, että jos - niin kuin useasti on asian laita verkostolafkojen kohdalla - toiminta perustuu paljolti verkkosivuihin ja verkkokauppaan, miksi niitä ei onnistuta tekemään kunnolla?

    Monilla yrityksillä on todella hienoja sivustoja ja toimivia juttuja netissä. Eivätkä ne design-tason systeemitkään kaikki ole tulleet maksamaan paria tonnia enempää. (Toiminnoiltaan tavallisen mutta suht tyylikkään verkkokaupan saa oikeastaan ilmaiseksi, niin paljon on softaa jaossa.) Miten kukaan voi uskoa yritykseen, joka perustuu täysin netin kautta tapahtuvaan toimintaan ja sivut ovat kerrassaan törkeät?

    halua ymmärtää, et ymmärrä, tai esität ymmärtämätöntä. En jaksa yksinkertaisia asioita alkaa rautalangasta vääntämään, käytä hyvä mies aivojasi!

    Äänestä

  • Ukkeli kirjoitti:

    halua ymmärtää, et ymmärrä, tai esität ymmärtämätöntä. En jaksa yksinkertaisia asioita alkaa rautalangasta vääntämään, käytä hyvä mies aivojasi!

    osaa kertoa, uskalla kertoa tai saa kertoa. En jaksa yksinkertaisiin ja helposti vastattaviin kysymyksiin lukea tällaisia tyhjänaikaisia epävastauksia.

    Jos sinulla olisi jotakin kerrottavaa, olisit sen jo kertonut.

    Voisiko joku nyt vastata esimerkiksi edellisissä viesteissä esitettyihin kysymyksiin tai kommentoida esiin nostettuja näkökantoja? Sitä kutsutaan keskusteluksi ja tämä on keskustelupalsta.

    Äänestä

  • Nyt sitten todetaan vieläpä:

    ”Onni-liittymällä puhut vain 0,069 eurolla kuukaudessa ja kuukausimaksu on ainoastaan 0,66eur (NetFonetin kuukausimaksu on 4,99eur).”

    Ei varmasti pidä paikkaansa, että DNA tarjoaa alle 7 senttiä kuussa maksavaa liittymää.
    V: Elämä on http://www.dnafinland.fi/yksityisille/liittymat_ja_palv elut/gsm/dna_onni.shtml


    Mulla on Onni -liittymä ja puhelinlaskut on siinä satasen kieppeillä per kuukausi. Vaikka jättäisi dataliikenteen pois, niin jää yli 50 euroa. Jos kuukausimaksua ei oteta huomioon, niin Onni liittymällä puhuu todellakin alle 7 sentillä kuukaudessa kunhan puhuu alle minuutin. Itse olen vaihtamassa Saunalahteen, joka tarjoaa rajattoman GPRS/EDGE/3G dataliikenteen 10€ kuussa. Puhelut saa kuitenkin samaan hintaan kun Dna:lla.

    Kyllä lupaus puhumisesta alle 7 sentillä kuukaudessa vaikuttaa ainkin harhaanjohtavalta markkinoinnilta.

    Äänestä

  • Verkostoitumaton kirjoitti:

    Nyt sitten todetaan vieläpä:

    ”Onni-liittymällä puhut vain 0,069 eurolla kuukaudessa ja kuukausimaksu on ainoastaan 0,66eur (NetFonetin kuukausimaksu on 4,99eur).”

    Ei varmasti pidä paikkaansa, että DNA tarjoaa alle 7 senttiä kuussa maksavaa liittymää.
    V: Elämä on http://www.dnafinland.fi/yksityisille/liittymat_ja_palv elut/gsm/dna_onni.shtml


    Mulla on Onni -liittymä ja puhelinlaskut on siinä satasen kieppeillä per kuukausi. Vaikka jättäisi dataliikenteen pois, niin jää yli 50 euroa. Jos kuukausimaksua ei oteta huomioon, niin Onni liittymällä puhuu todellakin alle 7 sentillä kuukaudessa kunhan puhuu alle minuutin. Itse olen vaihtamassa Saunalahteen, joka tarjoaa rajattoman GPRS/EDGE/3G dataliikenteen 10€ kuussa. Puhelut saa kuitenkin samaan hintaan kun Dna:lla.

    Kyllä lupaus puhumisesta alle 7 sentillä kuukaudessa vaikuttaa ainkin harhaanjohtavalta markkinoinnilta.

    Eli DNA Onni-liittymällä et tosiaankaan sitten puhunut 0,69 eurolla kuussa! :) Eihän tuolla taida kuukausimaksun lisäksi saada sykäystäkään!

    Äänestä

  • mursis kirjoitti:

    Tuollaisen kauppapaikkasivuston (tai paremman) saa ilmaiseksi, jos ottaa jonkin julkisen softan ja tekee siihen itse kivat kuvat.

    Esimerkiksi Moven sivusto näyttäisi perustuvan suoraan yhteen varsin tunnettuun ilmaiseen php-softaan. Se ei ole mitenkään hieno (ja täynnä jos jonkinlaista virhettä), mutta on se Netfonetin rysäykseen verrattuna aivan taivaallinen saitti.

    Mikä tämä kuriirijärjestelmä sitten on? Miten se tarkalleen ottaen toimii?

    Netfonetlaiset eli netfonettajat, kertokaa nyt, mikä tämä mahtava kuriirijärjestelmä (jota kuka tahansa ei saakaan pystyyn!) oikein on? Miten se toimii, mitkä sen edut ovat? Minne rahat menevät?

    Äänestä

  • "Jos ei ole liittymismaksua, niin miten järjestelmä voi tuottaa suuren joukon häviäjiä!? "

    Netfonetissa on kuukausimaksu ja voihan toiminnasta tulla kuluja muutenkin esim. internetin käytöstä.

    Äänestä

  • Eräs kommentoija kirjoitti:

    Jos pystyt tekemään vastaavan verkkokaupan kuriirijärjestelmineen ja lisäksi tarjoamaan vastaavan tuotevalikoiman vastaavilla hinnoilla ja toimitusajoilla 20 euroa/kk alv 0%, niin jos tämän minulle osoitat niin oot tosi kova tyyppi.

    20 euron päälle kun laittaa alv:n 22% tulee 24,40 euroa.

    Verkkokauppa on pakko edustajalla olla. Siitä pitäisi periä korkeintaan todelliset kulut. Osaisitko arvioida paljonko nämä kulut todellisuudessa ovat /kk?

    Firmahan oikeastaan perii vain 10e/kk verkkokaupasta, koska se toinen 10e menee suoraan ylälinjalle vastiikkeettomasti. Tämä voi olla laitonta rahankeräystä.

    Äänestä

  • jaska kirjoitti:

    Verkkokauppa on pakko edustajalla olla. Siitä pitäisi periä korkeintaan todelliset kulut. Osaisitko arvioida paljonko nämä kulut todellisuudessa ovat /kk?

    Firmahan oikeastaan perii vain 10e/kk verkkokaupasta, koska se toinen 10e menee suoraan ylälinjalle vastiikkeettomasti. Tämä voi olla laitonta rahankeräystä.

    Netfonet sanoo, että verkkokauppa on tuote. Todellisuudessahan se on edustajan kuukausimaksu, koska se on pakko maksaa.

    Näin ollen ylälinjaan "vuokrasta" menevää provisiota ei voida pitää oikeutettuna. Rikollista sanoisin minä.

    Äänestä

  • jaska kirjoitti:

    "Jos ei ole liittymismaksua, niin miten järjestelmä voi tuottaa suuren joukon häviäjiä!? "

    Netfonetissa on kuukausimaksu ja voihan toiminnasta tulla kuluja muutenkin esim. internetin käytöstä.

    20 euroa kuussa on rahaa sekin, mutta vielä suurempi on tuo 200 euron liikevaihtoehto. Siinä pitää aika paljon magneettiterapiaa saada kaupaksi, että kaikille edustajille tuo raha tulee. Muuten joutuu ostamaan itse.

    Kuten Haipola jo huomauttikin, alv:a ei ole laskettu mukaan hintoihin, mutta mainittuihin provisioihin ne tietysti sisältyvät. 24,40 on verkkokaupan hinta.

    Lisäksi oman "kaupan" suosittelusta tulee muitakin kuluja. Näköjään jotkut ovat jopa laittaneet ilmoituksia nettiin. Ja kavereille kai täytyy soittaa, että tarvitsetko tyrnituotteita, saisit niitä nyt minun verkkokaupastani...

    Äänestä

  • jaska kirjoitti:

    Netfonet sanoo, että verkkokauppa on tuote. Todellisuudessahan se on edustajan kuukausimaksu, koska se on pakko maksaa.

    Näin ollen ylälinjaan "vuokrasta" menevää provisiota ei voida pitää oikeutettuna. Rikollista sanoisin minä.

    Eiköhän ole niin, että jos tämä homma oikeasti leviää jonkin verran, Laihon tappava katse suuntautuu myös NetFonetiin. Nyt on kova pyrkimys saada verkostohuijaus kitketyksi Suomesta, erityisesti suomalainen verkostohuijaus, siis Suomessa perustetut verkostot. Ulkomaisia kun on niin vaikea saada tilille touhusta.

    En muuta halua sanoa kuin että noudattakaa varovaisutta! Tai no kuka tuohon nyt edes liittyy? Movekin on vakuuttavampi.

    Äänestä

  • mursis kirjoitti:

    osaa kertoa, uskalla kertoa tai saa kertoa. En jaksa yksinkertaisiin ja helposti vastattaviin kysymyksiin lukea tällaisia tyhjänaikaisia epävastauksia.

    Jos sinulla olisi jotakin kerrottavaa, olisit sen jo kertonut.

    Voisiko joku nyt vastata esimerkiksi edellisissä viesteissä esitettyihin kysymyksiin tai kommentoida esiin nostettuja näkökantoja? Sitä kutsutaan keskusteluksi ja tämä on keskustelupalsta.

    sivuilta.

    Äänestä

  • Ukkeli kirjoitti:

    sivuilta.

    Mitä sieltä löytyy, joka vastaisi edellä esitettyihin kysymyksiin? Sivusto on sekava, enkä löytänyt kunnollista kuvausta esimerkiksi "kuriirijärjestelmän" toiminnasta, tai vaikkapa siitä, montako verkkokauppoja on, kun niitä sanotaan olevan yksi, mutta jokaisella edustajalla on omansa.

    Äänestä

oli se, että itse ainakin hankin uusia gsm-asiakkaita luottotiedottomista, koska netfonetin systeemi mahdollisti tämän.
Myin kolmessa päivässä 170 liittymää käyttäen aikaa vain pari tuntia.
Tosin tuo loppui kun operaattoritoimintakin lopahti.

Äänestä
  • Tunnet siis paljon luottotietonsa "menettäneitä" tai olet ulosottoalalla?

    Voikohan muuten nyt luottotiedottonkin alkaa verkkokauppiaaksi? Tarkastetaankohan tuota?

    Äänestä

  • mursis kirjoitti:

    Tunnet siis paljon luottotietonsa "menettäneitä" tai olet ulosottoalalla?

    Voikohan muuten nyt luottotiedottonkin alkaa verkkokauppiaaksi? Tarkastetaankohan tuota?

    tervetulleita verkkokauppiaiksi, jotka maksavat 20 euroa kuussa plus alv:n eli 24,40 euroa.

    Muita suosituksia tai luottokelpoisuutta ei tarvita, kunhan maksat joka kuukausi 24,40 euroa. Ainoa pätevöitymisvaatimus. Jokaisen kannattaa lähteä mukaan tähän loistavaan bisnesmahdollisuuteen. Ajattelepas nyt itsekin: 25 euron naurettavalla kuukausimaksulla saa miljoonia euroja ihan vain muutamassa kuukaudessa, kunhan vain värvää alalinjaansa vaikkapa kolme muuta yrittäjää, jotka värväävät taas kolme tai kuusi ja niinhän sitä on jo miljoona kauppiasta koko verkostossa ja omaan menestymiseen riittää ne 6*8=48 edustajaa, joilla tienaa aivan älyttömiä summia.

    Helppo nakki.

    Äänestä

  • phaipola kirjoitti:

    tervetulleita verkkokauppiaiksi, jotka maksavat 20 euroa kuussa plus alv:n eli 24,40 euroa.

    Muita suosituksia tai luottokelpoisuutta ei tarvita, kunhan maksat joka kuukausi 24,40 euroa. Ainoa pätevöitymisvaatimus. Jokaisen kannattaa lähteä mukaan tähän loistavaan bisnesmahdollisuuteen. Ajattelepas nyt itsekin: 25 euron naurettavalla kuukausimaksulla saa miljoonia euroja ihan vain muutamassa kuukaudessa, kunhan vain värvää alalinjaansa vaikkapa kolme muuta yrittäjää, jotka värväävät taas kolme tai kuusi ja niinhän sitä on jo miljoona kauppiasta koko verkostossa ja omaan menestymiseen riittää ne 6*8=48 edustajaa, joilla tienaa aivan älyttömiä summia.

    Helppo nakki.

    Kun verkkokauppiaita on Suomessa vaikka tuhat, kaikillahan riittää ostosten tekijöitä parin sadan
    euron edestä varsinkin tuolla valikoimalla, eikös juu? Suomessahan on tyrnituotteille ja magneettiterapialle niin kova kysyntä, että ei edustaja joudu ikinä niitä itse ostamaan vaan aina löytyy asiakkaita, eikös juu?

    Ja kyllä sittenkin kun Lindenillä on kaikki kahdeksan tasoaan täynnä ja edustajia puolitoista miljoonaa, riittäähän niitä asiakkaita silloinkin. Suomessa kun on talouksia yli 1,5 miljoonaa. Eihän siinä muuta tarvita kuin se, että jokainen talous ostaa omat magneettiterapiansa Netfonetista.

    Ja kaikki vaurastuvat, eikös juu?

    Äänestä

  • phaipola kirjoitti:

    tervetulleita verkkokauppiaiksi, jotka maksavat 20 euroa kuussa plus alv:n eli 24,40 euroa.

    Muita suosituksia tai luottokelpoisuutta ei tarvita, kunhan maksat joka kuukausi 24,40 euroa. Ainoa pätevöitymisvaatimus. Jokaisen kannattaa lähteä mukaan tähän loistavaan bisnesmahdollisuuteen. Ajattelepas nyt itsekin: 25 euron naurettavalla kuukausimaksulla saa miljoonia euroja ihan vain muutamassa kuukaudessa, kunhan vain värvää alalinjaansa vaikkapa kolme muuta yrittäjää, jotka värväävät taas kolme tai kuusi ja niinhän sitä on jo miljoona kauppiasta koko verkostossa ja omaan menestymiseen riittää ne 6*8=48 edustajaa, joilla tienaa aivan älyttömiä summia.

    Helppo nakki.

    että ei tarvii ottaa yhtään verkostoon jos paiskii töitä ja myy kovasti. Se on mahdollista. Myydä saa ilman verkostoa ja siitä myös maksetaan.

    Äänestä

  • Ymmärtämätönkö? kirjoitti:

    että ei tarvii ottaa yhtään verkostoon jos paiskii töitä ja myy kovasti. Se on mahdollista. Myydä saa ilman verkostoa ja siitä myös maksetaan.

    Ei tietenkään tarvitse! Pakkohan ei ole kuin kuolla.
    Ja sitten seuraa kysymys:

    Paljonko rahaa olet saanut näiden magneettiterapioiden ja tyrnituotteiden kauppaamisesta ja muusta? Anna tulla faktat vain. Ilman sitä verkostoa siis, jos olet sillä jopa eurotolkulla ehtinyt tienaamaan. Mitä on tullut myynnistä?

    Äänestä

Netfonettajat, miksi ette vastaa? Kysyin vain, mikä tuo kuriirijärjestelmä oikein on.

Voisitte myös kertoa, kuinka paljon tällä hetkellä on mukana porukkaa ja kuinka paljon rahaa on tullut. Nämähän auttavat ihmisiä liittymään matkaan!

Missä olette, netfonettajat?

Äänestä
  • eivät saa osallistua keskusteluihin NetFonet:n sääntöjen mukaan. Lue NetFonet:n sivut läpi, sieltä saat tarpeelliset tiedot, tai soita asiakaspalveluun ja kysy sieltä.

    Äänestä

  • Ukkeli kirjoitti:

    eivät saa osallistua keskusteluihin NetFonet:n sääntöjen mukaan. Lue NetFonet:n sivut läpi, sieltä saat tarpeelliset tiedot, tai soita asiakaspalveluun ja kysy sieltä.

    Ei edustajien tarvitse totella Johannes Lindeniä.
    Kaikilla on sananvapaus.

    On suorastaan tyhmää, ettei omaa liikeyritystään saa puolustaa ja markkinoida foorumeilla.

    No, NetFonet ei taida olla kovin suuri uhka tällä hetkellä, jos koko verkostossa on vain muutama kymmenen edustajaa. Äkkiähän ne kyllä voivat kasvaa, joten on hyvä puuttua asioihin ennen kuin vahinkoa syntyy. Ennaltaehkäisevää kuluttajansuojelua.

    Äänestä

  • Ukkeli kirjoitti:

    eivät saa osallistua keskusteluihin NetFonet:n sääntöjen mukaan. Lue NetFonet:n sivut läpi, sieltä saat tarpeelliset tiedot, tai soita asiakaspalveluun ja kysy sieltä.

    Kertoo yrityksestä aika paljon, jos sen peruspiirteitä ei voi todeta Internetin keskustelupalstoilla.

    Esimerkiksi Netfonetin sivuilla vain kerrotaan, että heillä on mahtava kuriirijärjestelmä. Yritin täällä verkoston ei-jäseniltä tai jäseniltä kysyä, mikä tämä kuriirijärjestelmä on. Eikö tällaistakaan tietoa voi kertoa? Miten ihmeessä Netfonetin ihmiset voivat sitten esimerkiksi mainostaa bisnestään?

    On salamyhkäistä touhua!

    Äänestä

  • mursis kirjoitti:

    Kertoo yrityksestä aika paljon, jos sen peruspiirteitä ei voi todeta Internetin keskustelupalstoilla.

    Esimerkiksi Netfonetin sivuilla vain kerrotaan, että heillä on mahtava kuriirijärjestelmä. Yritin täällä verkoston ei-jäseniltä tai jäseniltä kysyä, mikä tämä kuriirijärjestelmä on. Eikö tällaistakaan tietoa voi kertoa? Miten ihmeessä Netfonetin ihmiset voivat sitten esimerkiksi mainostaa bisnestään?

    On salamyhkäistä touhua!

    Mitä vähemmän ihmiset tietävät vm:stä ja tietystä firmasta, sitä parempi firmalle. Eikö ole hassua? Ihan päälaellaan, kun julkisuudesta pitäisi olla hyötyä yritykselle ja sen tuotteille. Mutta annas olla, kun joku tulee sinua värväämään, niin luuletko, että kertoo sinulle, mistä on kysymys? Monessa firmassa raahataan houkuttelemalla ja salamyhkäisesti puhumalla uhrit värväyskokoukseen, ja koetetaan saada tekemään päätös siellä paikan päällä, heti. Etukäteen vihjaistaan vain epämääräisesti, että haluatko kuulla hyvästä mahdollisuudesta saada vähän lisätuloja, ilman riskejä ja ilman kuluja. Kun kaveri semmoista kertoo, niin tokihan sitä moni lähtee mukaan.

    Joku on jopa kysynyt etukäteen, ettei vain olis vm:ää ja on vastattu, ettei ole. On kysytty, ettei vain olis Amwaytä ja on vastattu, ettei ole. Kun on sitten menty kokoukseen, niin joskus puolivälin jälkeen on kerrottu eka kerran, että onkin Amwaystä kysymys ja vm:stä tietenkin. Vai olisko se sittenkin sitä uutta eettisesti toimivaa network sales toimintaa, mitä Move harjoittaa? NetFonethan ei ole vm-firma vaan se harjoittaa verkostopohjaista markkinointia ja toimii eettisesti sekä rehellisesti.

    Semmottii systeemejä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mursis kirjoitti:

Netfonetia näillä palstoilla eettiseksi ja mahtavaksi puolustanut nimimerkki Petri H. kysyi pitkään palstoilla vaikuttaneelta kirjoittaja Jaskalta virheitä Netfonetin sivuilla ja systeemissä.

En ollut aiemmin tutustunut koko lafkaan, joten menin Netfonetin sivuille - ja järkytyin. Oikeakielisyydessä Netfonetille pärjää jopa Move. Sivusto on käsittämättömän sekava. Visuaalinen toteutus on lastentarhan sormiväriteosten tasoa. (No okei, ehkä olen tässä vähän epäreilu lapsille. Kyllä sielläkin on osaajia!) Kaikki osallistujat saavat muka verkkokaupan, mutta eihän sivustoilla ole kuin yksi verkkokauppa, johon todennäköisesti vielä manuaalisesti lisäillään nuo tuotteet. Uskomatonta.

Postitin (ennen kuin Jaska ehti) pikaisen vastauksen. Tänään huomaankin, että koko palsta on ilmeisesti hävinnyt taivaan tuuliin. Miksiköhän sitä sensuroitiin - en nähnyt kirjoituksissa ainakaan silloin ylikuumentumista?

Joka tapauksessa alla on teksti, jonka lähetin. Katso sinäkin Netfonetin sivut ja systeemit ja kerro, voiko sinusta olla totta, että joku lähtee mukaan johonkin sellaiseen, jonka kielellinen, visuaalinen sekä sisällöllinen suunnittelu on noin kertakaikkisen ala-arvoista.

Puhumattakaan tietenkin koko toiminnan pyramidipelimäisyydestä - kyseessä voi olla kaupankäyntiin verhottu laiton ketjukirje. Joka tapauksessa järjestelmä tuottaa lopulta suuren joukon häviäjiä. Mihinkään oikeaan kaupankäyntiin tätä tuskin on tarkoitettu. Netfonetissa jokaisesta omasta myydystä tuotteesta pitää maksaa reilusti provisiota ylälinjaan. Joko tuotteet eivät käy kaupaksi hintojensa takia (ja "kauppiaat" joutuvat ostamaan ne itse pysyäkseen pätevinä) tai sitten kauppiaalle ei jää tuotemyynnistä kerta kaikkiaan mitään, kun kaiken voiton joutuu antamaan toisille.

Eihän tähän voi kukaan uskoa! Vieläpä kun esimerkiksi omalle yritykselle voi tehdä tai teettää aivan omat verkkosivut huomattavasti halvemmalla. Kuka nyt menee johonkin Netfonetiin etsimään tyrnimarjatuotteita? (Google ei niitä ainakaan sieltä löydä, vaikka myynnissä näyttää olevankin!)

Tässä tilanteessa onkin hienoa, että Netfonetin verkkosivut itse antavat esimerkin lupaustensa katteettomuudesta ja toiminnan uskomattomuudesta. Sivuilla todetaan:

”NetFonet toimii tällä hetkellä Suomessa GSM-palveluoperaattorina ja jatkaa tehokkaasti laajenemistaan myös sillä toiminta-alueella. GSM-operaattorina tuomme edustajillemme tulevaisuudessa mahdollisuuden liiketoiminnan laajentamiseen myös ulkomaille ja takaamme asiakkaillemme aina edulliset SEKUNTIHINTAISET puhelut. Pudotimme 22.02.2005 jo kolmatta kertaa kaikkien asiakkaidemme hintoja.”

Ja näinhän sitä laajennuttiin tehokkaasti ja ulkomaille asti:

”NetFonetin GSM-operaattoritoiminta loppuu 01.11.2005 klo: 00:00, jolloin kaikki NetFonetin matkapuhelinliittymät sulkeutuvat. NetFonet Oy on solminut yhteistyösopimuksen DNA Finland Oy:n kanssa. Lisää aiheesta alempana.”

Nyt sitten todetaan vieläpä:

”Onni-liittymällä puhut vain 0,069 eurolla kuukaudessa ja kuukausimaksu on ainoastaan 0,66eur (NetFonetin kuukausimaksu on 4,99eur).”

Ei varmasti pidä paikkaansa, että DNA tarjoaa alle 7 senttiä kuussa maksavaa liittymää. Uskomatonta muuten, kuinka kallis NetFonetin kuukausimaksu oli!

”NetFonet Oy:n liiketoiminta on globaalia. Itsenäisenä edustajana voit laajentaa oman liiketoimintasi kaikkiin niihin maihin, joissa NetFonet Oy toimii ja tulee toimimaan.”
”NetFonet yhdistää. Nyt voit rekisteröidä edustajia mistä tahansa maasta!”

Todella globaalia, jos ulkomaiset asiakkaat sattuvat osaamaan suomen kieltä sekä käyttävät suomalaisia pankkeja. Sivuilla on kielivalikon tapaiset liput ylälaidassa. Mutta eiväthän ne edes toimi. Maksaa voi vain suomalaisten pankkien välityksellä. No nythän on helppo ulkomailta tilata magneettiterapiaa tai tyrnimarjatuotteita.

Monesko suomalainen, mitätön verkostoviritelmä tämä on, joka joko jo on valtavan kansainvälinen tai sitten on aivan juuri nyt laajenemassa vaikka mihin? Tätä en tiedä. Mutta moniko on laajennut? Ei yksikään.

Jaa, tuosta monikielisyydestä voin tosin olla väärässä. Verkkokaupan linkit ovat ”Pivu”, ”Tuoteryhm”, ”Liittymtilaus” jne. Eivät tietääkseni tarkoita mitään viroksikaan, mutta voi tietysti olla, etten ole vain kuullut näitä sanoja aiemmin.

Jos sivulle listatut verkkokaupat muodostavat esimerkiksi puolet olemassa olevista verkkokaupoista, voidaan päätellä, että Johannes Linden on saanut toisen tasonsa täyteen ja ehkä ylikin. Eli hänellä on nyt allaan 6 edustajaa, joilla on suurin piirtein kullakin allaan 6 edustajaa ja heidänkin allaan voi olla väkeä.

Jos kaikki täyttävät kaikki pätevöitymisehdot ja 200 euron ostoista annettaisiin jopa tuo esimerkissä (todennäköisesti liioitellusti) esitetty 50 euroa verkostoon, joista sitten Lindenille tulee 1 %, Linden tienaa nyt siis jopa 20-40 euroa kuukaudessa alapuolella olevien edustajien toiminnasta!!

Hänen alapuolellaan olevat saavat tyytyä keskimäärin parin euron kuukausituloihin. Mutta verkkokauppahan laajenee tietysti ennätysvauhtia. Se on verkkosivujen mukaan avattu 13.4.2005, jolloin sillä ei siis ollut yhtään käyttäjää. Jos nyt on vaikka 50-100, onhan siinä aivan äärettömän monen prosentin lisäys!

En oikein muuta voi sanoa, kuin että onnea taas matkaan koko porukalle. Koko esitys on niin surkea, etten melkein jaksa edes kritisoida. Mitä mieltä olette, jaksaako tästä edes keskustella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu