Valitettavasti minulla on alkoholiin kiintynyt sisar. Tiedän kaikkien järjestön mahdollistavat mahdollisuudet käytetyn.
En voi mitään. Mahdollisuuksia? Pliis!!!!
En voi mitään. Mahdollisuuksia? Pliis!!!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
alkoholiin kiintyneitä on paljon, mutta mitä tarkoittaa >järjestön mahdollistavat mahdollisuudet
Yritä saada sisaresi asianmukaiseen hoitoon.
Jokaisella on heikkoutensa, ja niitä voi yrittää voittaa.Muista että me kaikki ollaan vain virheitä tekeviä ihmisiä. Auta voimiesi mukaan, hänestä halun parantua pitää olla lähtöisin.
Yrittänyt, muttta hän uskoo omin voimin pystyvänsä parannukseeen.
Kaiken lisäksi seurakunta on herännyt liian myöhään. On kai liian helppoa salata inhimmillisen erehdyksensä liian pitkään.
Omin voimin ei pysty voittamaan vakavaa ongelmaa.
Jumalan avulla pystyy.
Mielestäni on kummallista, että tämä aihe ei saa juurikaan huomiota osakseen, vaikka se on todella huomionarvoinen asia. Seuraava otsikko saa huomiota, mutta missä ovat kadonneen lampaan metsästäjät.
Niitä ei yksinkertaisesti ole. Vaikeat tapaukset joutavat yhteiskunnab huömaan tavalla tai toisella.
..varmaan sisaruksena huomasit sisaresi ongelman aika pian?
Jos tällaisessa tilanteessa ko. henkilö ei itse pysty kertomaan asiasta ja etsimään apua, pitää asiasta tietävän pyytää apua.
ei tokikaan ole biologinen sisareni, vaan ystävä. Itse en ole edes JT, mutta hän on minulle kuin sisar. Uskonsisaret eivät tunnu välittävän.
tulevan neuvoja!
Saada tuo sisar johonkin tilaisuuteen jossa puhuisi joku Jumalanhullu pappi tai Helluntaisaarnaaja.Jos siitä ei ole apua niin ei sitten mistään.
Aloituksesi antoi ymmärtää aivan muuta
"Valitettavasti minulla on alkoholiin kiintynyt sisar."
Minun päätelmäni on että feikkaat ja muutat kertomusta sitä myötä kun ristiriitaisuuksia siinä ilmenee.
Vaikka ei tunnin sisällä ratkaisua pulmaan satu löytymään, en silti menettäisi kokonaan toivoani.
Tämä toki haittaa keskittymistäni:"ei tokikaan ole biologinen sisareni, vaan ystävä. Itse en ole edes JT, mutta hän on minulle kuin sisar".
aloitin pienellä kirjaimella, mutta tuskin. Siis minä olen vain huolissani ystävästäni. Lienee liian vaikeaa. Olen rehellinen.
Hohhoijaa..
välitä mitään harhautuneeesta sisarestanne. Hän on vuosikymmeiä käynyt kentällä ja muutenkin ollut esimerkillinen ja kasvattunut lapsensa tähän uskoon.Älkääpä olko noin tuomitsevia. Se herättää vaan vastustusta.
Minähän annoin neuvon ,minua se on auttanut.Jehovan todistajain liike on vain pelkkää teoreettista uskontoa,jolla toki on sosiaalinen merkitys.Mutta elämän kriiseissä auttaa vain usko Jeesukseen KRISTUKSEEN
Tällaiset asiat hoidetaan seurakunnassa ja vanhimmat antavat apua.
Tämä kertomus tässä vaan tuntuu minusta feikiltä.
Ei sinun tarvitsisi sanoa, että olet rehellinen.
Se, että se pitää erikseen sanoa ja koittaa väittää sitä, ei vakuuta vaan pistää epäilyttämään.
Jo ensimmäinen viestisi oli outo. Olisi pitänyt puhua ystävästä eikä sisaresta. Kun Jehovan todistajista puhutaan tarkoitettaisiin silloin uskonsisaria. Tämänkin tiesit. Kuitenkin teit harhaanjohtavan aloituksen. Ja nimimerkkisi..
Itse en ole enää jt, mutta sain seurata muutamaa alkoholismi-tapausta ollessani vielä mukana seurakunnassa.
Kokemukseni mukaan auttaminen menee näin. Kun henkilön ongelmat tulevat ilmi, niin yleensä joku ymmärtäväinen vanhin tulee juttelemaan tilanteesta. Yhdessä sitten mietitään, millainen apu olisi tarpeen. Yleensä suositellaan heti alkuun jonkinlaista ammattiapua.
Seuran kirjallisuudessa on aika paljon kirjoituksia alkoholismista. Yleensä näitä kirjoituksia aletaan tutkia yhdessä alkoholistin kanssa viikottain. Näin auttamaan pyrkivä vanhin pysyy myöskin kärryillä siitä tehoaako apu/hoito.
Kaikki tämä apu annetaan tietenkin sillä edellytyksellä, että päihderiippuvainen haluaa apua. Väkisin ei voi ketään auttaa. Yleensä apua pitää pyytää itse, tai sitten pitää tapahtua jotain mikä paljastaa ongelman (rattijuopumus tms).
Vaikka et itse kuulukaan seurakuntaan, niin parasta mitä voisit ystävällesi tehdä, olisi ottaa asia hänen kanssaa puheeksi. Hyvän ystävän huomaavainen "tuuppaaminen" saattaa olla juuri sitä mitä "sisaresi" kaipaa. Siitä hän ehkä saa tarvittavan innon asian kuntoon saattamiseksi.
http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli
Osasto "terveys ja raittius"
Ei auta kuin rukous ja oma tahto pitäisi saada heräämään.
Se on vaiketa toki yhdyskunnassa joka hyväksyy alkoholinkäytön.
JOkainen alkoholisti on ottanut sen ensimmäisen hinosti.
Itse olen ollut monissa Jehovantodistajien ryyppyjuhlissa joskus.
Ja tunsin monia alkoholistijehohovantodistajia.
Itsekin olen raitis alkoholisti.
Jumalan siunausta
jari laurila
on jehovan todistajille aivan luonnollista.
Valitettavasti moni tuossa rakkaudessaan joutuu turmioon vaikka pelastusta hakeekin.
Todistajat ovat hyvin persoja viinalle ja toiset viinille riippuen sukupuolesta.
Esimerkkitodistaja veljien puolella on kunnioitettu järjestön presidentti Rutherford joka himoitsi viinaa kuin vasikka maitoa.
Hän antoi pyhän mallin henkilökohtaisesti uskonveljilleen.
Oli aika jolloin lasiin sylkevää katsottiin nenänvartta pitkin päätoimistossa.
Tuon presidentin vaihduttua perinne jäi elämään veljien keskuudessa.
Ruotsissakin nuoret ottivat viinasta oppia konventin aikaan niin että vanhemmat veljet joutuivat siihen puuttumaan käskykirjeillä seurakunnille.
Viina on viisasten juoma ja joka itseään tyhmänä pitää jättäköön sen muiden nautittavaksi.
Anna vain mainitun sisaren nauttia harrastuksestaan. Lohtua ja rentoutusta hän siitä hakee vastapainoksi kovalle ja raastavalle orjan työlleen seuran palveluksessa.
Palstan luonteesta johtuen en suosittelisi saman aiheen käsittelyssä käyttämään esimerkiksi seuraavanlaisia lauseita.
>>>Tiedän kaikkien järjestön mahdollistavat mahdollisuudet käytetyn.>Uskonsisaret eivät tunnu välittävän.
hiukan niin ja näin, jos takerrutaan sivuseikkoihin. Itse asia on kuitenkin tosi. En tiedä tarkalleen kuinka asiaa on hoidettu, mutta tulosta se ei ole tuottanut. En suinkaan halulua paljastaa liikaa. Täällä on tarkoitus keskustella anonyyminä, eikä suinkaan paljastaa liikaa, joten on viisasta muunnella yksityiskohtia tai jättää niitä pois.
Uskoo ken haluaa.
Tunsinpa kerran mummelin joka otti joka ilta alkoholia, tämän ansiosta hän osaltaan, elikin pitkälle yhdeksääkymmentä vuotta. Eikä se käytännössä ollut hänelle näin mitä ilmeisimmin ongelma.
Tunnenpa myös kaverin joka otti ja "maisteli" viinaksia, ja seuraavana päivänä työnteosta ein tullut oiken mitään. Hänelle käytännössä alkoholi oli silloin ongelma!
- Oletko varma siis, että tällä 'Sisarella' alkoholi on todellakin ongelma vai onko se apu\lääke?