Telewell vai Zyxel ADSL WLAN purkki

Langaton

Moi

Onko kokemuksia tai tietoa seuraavista ADSL WLAN purkeista:

Telewell 510 ja Zyxel 660 HW-61.

Käyttökokemuksia tomivuuden suhteen...
Mikä on oleellisimat erot käytössä em purkeilla?

Ja tietty kaikkea muuta Risuja ja Ruusuja...

Esim. kantomatka, siirtonopeuus, yhteyden "ylhäällä" pysyminen jne jne...

5

4983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auramies

      Tw 510 v2, ei ihan ongelmatonta asentaa.
      Käyttis / manu vilisee mitä ihmeellisempiä koukeroita laitteen ja verkon ominaisuuksista yms. mutta selviä ohjeita sieltä ei löydä. Esim se että laittaa asetuksissa laitteen hakeen itse ip:nsä ei auta yhtään siinä tapauksessa ettei laitteella saa sen enempää yhteyttä nettiin kuin kotiverkkonkaan.

      • HenKKaZzZ

        ZyXelillä parempi sopivuus useampiin liittymiin mutta TW:eessä parempi tuki uudempiin adsl2 yhteyksiin jota esim, nebula alkanut tuoda... mutta jos kyseessä normaali elisa/sonera tai vastaava niin ZyXel on ainakin itseni valinta.


      • WLANSSI
        HenKKaZzZ kirjoitti:

        ZyXelillä parempi sopivuus useampiin liittymiin mutta TW:eessä parempi tuki uudempiin adsl2 yhteyksiin jota esim, nebula alkanut tuoda... mutta jos kyseessä normaali elisa/sonera tai vastaava niin ZyXel on ainakin itseni valinta.

        W-Lan käyttöön ehdottomasti Telewell 510 Edition 3 tai uusin Edition 4:n, oli ISP:si sitten mikä tahansa.....


      • game over
        WLANSSI kirjoitti:

        W-Lan käyttöön ehdottomasti Telewell 510 Edition 3 tai uusin Edition 4:n, oli ISP:si sitten mikä tahansa.....

        tuo wlan tossa telewellissä. Ei toimi.


    • hgklhljh

      Itselläni ei saatu Zyxelliä, eikä D-Linkiä pelittämään. Oli kyllä puhelinpistorasiassakin vikaa sekoittamassa. Operaattorin tukipalvelu testasi linjan, jonka jälkeen asennettiin TW EA510 v4.

      Se toimii isommassakin asunnossa betoniseinien läpi, toisin kuin Zykkeli. Ja tukee myös WPA-2 salausta. Suomenkielinen käyttis on mielestäni selkeä ja ainakin Soneran asetukset purkki haki mallikkaasti. Samoin palomuurin asennus oli vain hiiren klikkauksen takana. Tosin käytin sukulaisnörttä apuna.

      Aiemmin tekemämme WLA-oli Telewellin ja hienosti pelasi. Buffalolla on hyvä maine, mutta ei löytynyt kehittyneempää salausta tukevaa mallia.

      Kun oltiin ensin turattu Zykkelin ja D-Linkin kanssa, niin Telewell oli varman päälle valinta, enkä muita enää viitsi itse ainakaan kokeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      102
      8192
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      101
      7482
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      88
      5636
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      88
      5606
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4810
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      128
      2591
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      59
      2475
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1445
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1424
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      51
      1285
    Aihe