Vielä kysyisin jos joku viitsisi asiallisesti vastata että voiko joku ko. "firma" oikeasti käyttää sinne viestin lähettäneiden ihmisten tietoja jollain tapaa hyväksi?
kysymys monexista
ihmetyttää
101721
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tietenkin voi, jos niin päättää tehdä. Sen vuoksi noita tietojaan ei kannatakaan ihan kelle tahansa lähetellä.
kertokaapas te kaikki ns. viisaat ihmiset että mihinkä ne voi niitä luottotietoja käyttää... ihan sama tietääkö sen naapuri vai ei tuskis se sillä mitään kovin suurta tuhoa aikaan saa
...kai enemmänkin siitä, että ihmisten täydelliset henkilö- ja yhteystiedot mahdollistaa paremmin tietynlaiset huijausyritykset. Mikä takaa että kaikilla näillä firmoilla on puhtaat jauhot pussissa, joiden taustoista kukaan ei tunnu tietävän mitään?
Saa aikaan vaikka mitä. Taannoin tuli teeveestä ohjema jossa helsingissä tyypit väärensi ajokortteja jne... Jos jollain on ihmisen tiedot niin tuollaisella väärennetyllä ajokortilla irtoaa kodinkoneliikkeestä tuhansilla euroilla tietokoneita esimerkiksi...
Mutta turha tuollaisesta on ressiä ottaa!
Jos haluaa tuollaiselt aitsensä suojata niin silloin vapaaehtoinen luottohäiriömerkintä olisi sopiva ratkaisu... ei saa huijarit sun nimiin velkaa senttiäkään.
sitä tilata postimyynnistä melkein mitä vaan
taustoista pitäisi mitään tietää?
ei taida mennä kovinkaan kaun kun jossain käräjäoikeudessa luetaan syytteitä näiden vippi paikkojen pyörittäjien tiimoilta.hitto älkää lainatko tommosista paikoista.
..täytyy hommassa olla, jos ei löydy yhteystietoja ja numero on salainen.
Parempi pysyä varmoissa ja luotettavissa luottofirmoissa. Ja nuoret, jotka olette "lirissä" satasten vippien kanssa. Katkaiskaa kierre välittömästi. Hakekaa vaikka joulunajan ruuhka-apulaisiksi ym ja tienatkaa. On vaan nöyrryttävä ja käännyttävä sukulaisten ja ystävien puoleen. Maksatte sitten takaisin.:)
Jokainen kuka haluaa tietää jonkun sotun se on helppo saada esim. maistraatista/seurakunnasta pyytämällä virkatodistuksen tai sukuselvityksen.
Toinen paikka on rakennusluvat, kunnan rakennusluvista päättävä viranomainen.
Kaikki nämä ovat julkista tietoa ja kenen hyvänsä haettavissa.
..kannattaisi ehkä sittenkin lukea ne toimitusehdot sieltä yrityksen kotisivuilta. Huvikseni tutkailin muutamien yritysten kotisivuja ja kun lukee niitä toimitusehtoja, kaikki firmat eivät ilmoita mitä tekevät ihmisten henkilötiedoilla ja mihin paikkoihin niitä antavat.
Löysin kuitenkin muutamia, jotka selkeästi kertovat mihin tarkoitukseen ja mille osapuolille tiedot voidaan antaa (esim markkinointi, perintä jne.) ja mihin niitä EI anneta. Näitä olivat ainakin ferratum, viestilaina, terrarahoitus ja pikavippi..