Pihapysäköinnistä

Hermostunut

Eli alkanut ottaa päähän kun osa ajaa autonsa etupihan eteen meidän rivarissa. Oon vasta muuttanut ja en viiti alkaa narisemaan asiasta koska näin on tehty ilmeisesti aika pitkään.

Taloyhtiöllä on erillinen parkkipaikka talon päässä jossa osa pitää autoja, mutta samat tyypit sit ajaa siihen etupihan eteen.

Siellä yläällä (siis tieltä josta tullaan pihatielle) on semmonen merkki joka sallii vain huoltoajon.

Muistelin joskus kuulleeni että asemakaavassa? (tms., en muista sen oikeeta nimeä) on sanottu että paloautojen takia pitää olla autot merkityillä paikoilla. Oisko näin? Vai onko jotain muuta mihin voisin vedota? Isännöitsiästä sain semmosen kuvan ettei sitä tämä asia kiinnostaisi, mutta jos saisi jonkun toisen tahon ottamaan yhteyttä häneen, niin voisi alkaa asia kiinnostamaan.

Asiassa mua jurppii se että kun tuun yövuorosta ja nukun päivällä niin kuuluu aika selvästi kun autolla lähdetään ja tullaan. Toinen juttu on nurmikko joka on menny niiltä kohin pilalle.

5

724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllästynyt

      Meillä on kanssa sama ongelma, mustulaisten aiheuttamana. Parkkipaikalla on 12 autoa, 6 oikealla ja vasemmalla, keskellä menee huoltotie. Kun sitten mustulaisille tulee vieraita, niin ajavat ensiksi huoltotien tukkoon ja loput autoista jonon jatkeeksi, johtaen siihen, että ruuduissa olevat autot eivät pääse peruttamaan pois parkkiruuduista.

      Nurmikoilla ajetaan ja pysäköidään, autoja pestään päivittäin puutarhaletkulla.

      Pahin juttu oli kun olivat saanneet jostain lommon kylkeen niin ajoivat naapurin ruutuun ja tulivat sanomaan minulle, että minä olin aiheuttanut lommon. Haistatin pitkän vitun niille!

    • ongelmaan.

      Jos taloyhtiössä on ns. pelastustie/reitti joka täytyy olla merkattu, niin sille reitille ei saa edes inva-pysäköinti lapulla pysäköidä, saatikka muut.

      Moottoriajoneuvolla tai ajoneuvolla-ajo kieltomerkin tms. liitteenä oleva huoltoajo sallittu kyltti on sitten väljempi edellyttäen ettei reitti ole ed. mainittu pelstustie.

      Huoltoajo sallittu (olen poliisilta tarkistanut) kyltti oikeuttaa. Vanhuksen, invalidin, myös sellaisen joka on tilapäisesti esim. jalan loukannut (liikuntaesteinen)ajoon tai kuljettamiseen, kahden alle 7-vuotiaan lapsen kuljettamisen (2 lasta/1 aikuinen). Painavan tai hankalan kokoisen tavaran lastaamisen tai purkamisen sekä huoltoajon.
      Ajoneuvo tai moottoriajoneuvo on kuitenkin siirrettävä välittömasti pysäköinti alueelle lukuunottamatta invatunuksella olevaa autoa. Inva-autokin on pysäköitävä siten että haitta on mahdollisimman vähäinen ja jos mahdollista niin siirrettävä pysäköintialueelle.

      Talon järjestys-säännöissä ainakin meillä lukee että autojen pesu yhtiön tontilla on kielletty. Yhteisten alueiden nurmikoiden, pensaiden yms. tahallinen turmeleminen on kielletty. Muutenkin yhtiössä täytyy asustaa muut huomioiden, tietenkin kohtuuden rajoissa).

    • äosv

      Mullakin sama ongelma edellisessä asuinpaikassa. Viiden rivarin setti, jossa yksi parkkipaikka. Parkkipaikalla oli aina tilaa mutta silti jotkut laiskuuttaan pörräsivät autoillaan oven eteen ja pitivät autojaan siellä.

      Jokin aika sitten ilmestyi pysäköintikieltomerkkejä useampikin kappale ajoreittien varrelle. Ja varustettu Pelastustie-lisäkilvellä. En tiedä onko auttanut.

      Tuosta voi ottaa yhteyttä isännöitsijään jota on pakko kiinnostaa. Ellei kiinnosta niin ota yhteyttä poliisiin että tulevat sakottamaan laiskoja paskapäitä.

    • Pena

      Asuin aikoinaan myös talossa, jossa jotkut tapasivat pitää autojansa kotioven edessä. Koska kyseessä oli piha, ajoivat lapset siinä pyörällä, pienemmät könysivät kurahaalareissa ja muutenkin leikkivät leikkejään. Vähitellen näihin autoihin tuli luonnostaan pieniä kolhuja ja naarmuja kylkiin. Autojen omistajat yrittivät välillä syyttää lapsia, mutta huonolla menestyksellä. Pihahan on enempi leikkimistä, kuin autoja varten. Naarmuttaminen ei ollut tahallista. Sitä vain sattui. Sellaisiahan ne lapset ovat.

    • ota selvää

      Isännöitsijä voisi pyytää tietääkseni lappuliisaa tai poliisia antaan pikavoiton. Voithan sitä mahdollisuutta itsekin selvittää. tai sitten vain annat asian olla etkä vaivaa sillä päätäsi.

      Ottaa kai se päähän, mutta joskus voi vaan antaa olla ja tottua. Yleensä toistuviin ääniin tottuukin pikku hiljaa. esim tollaisiin ääniin kun korva tottuu, siihen sitten ei niin herkästi enää herää.

      Ikkunan alla kulkevaan liikenteen meluunkin tottuu aikanaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2024
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1082
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      883
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      770
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      760
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      744
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      693
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      679
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      673
    Aihe