Ateisti minäkin

mie vaan

Avasin ensimmäistä kertaa nämä sivut noin 10min sitten, niinpä en ole kovin kattavasti ehtinyt lukea palstan aikaisempia kirjoituksia. Ne mitä luin, vaikuttivat hyvin mielenkiintoisilta.
Itse olen koko aikuisikäni ollut ateisti ja uskossani luja.
Käsitykseni mukaan ihmiselle lajina on ainakin kaksi leimallista, lajin toimintaa voimakkaasti hallitsevaa ominaisuutta.
Ensimmäistä voisi kuvata sanalla ahneus. Aikojen alusta lähtien heimot, valtiot, erilaisin kriteerein kootut ryhmät ym. ovat taistelleet ja sotineet, syitä on aina löytynyt.
Toinen hallitseva ominaisuus on pyrkimys selittää ihminen lajina muuita ylemmäksi, muiden herraksi.
Tähän tarkoitukseen on kehitetty muutamia pääuskontoja ja niistä kaiketi tuhansia eri versioita. Osittain kyse lienee myös ihmisen tarpeesta täyttää tiedoissaan olevat aukot.
Onhan myös paljon helpompaa uskoa (esim katuvan kristityn) taivaassa odottavaan paratiisiin, kuin tyytyä tylyyn totuuteen : Loppu ja 2m multaa päälle.
Miksi sitten en usko? Eräissä Afrikan maissa
30-40% sukupuolisesti aktiivisessa iässä olevasta väestöstä on HIV positiivisiä. Niin myös heidän lapsensa. Pommit räjähtelee milloin missäkin ja silpoutujat ovat aina viattomia, usein myös lapsia.
Tuhannet lapset kuolevat aliravitsemukseen ja teollisuusmaissa kasvava terveysongelma on ylensyönti ( Jenkit läskimpiä, mutta perässä tullaan)
Sellaista saarnamiestä ei kertakaikkiaan ole, joka saa minut uskomaan oikeudenmukaiseen jumalaan, jonka tahdosta ( kaikivoipa kun on), kaikki maailman (heikkoihin/syyttömiin) kohdistuva kauheus tapahtuu

3

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvid

      - uskovaisia tekopyhiä paskoja riittää.

    • lannenhunttari

      otsikolla:Tilitys, anteeksipyyntö ja kiitos///aiemmissa viesteissa....panee ehka ajattelemaan..never say never..

      • se ajattelemaan.

        Ja toteamaan saman kuin ennenkin: En usko satuolentoihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6409
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      82
      4905
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      104
      3169
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      3002
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2215
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1606
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      94
      1181
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      338
      1175
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1086
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      864
    Aihe