Ehdotan että maaltamuuttajien pitäisi suorittaa uudestaan vaikka inssi stadissa, että saisivat ajaa koko kaupungissa.Jos on suorittanut inssin jossain tuppukylässä, jossa on yhdet liikennevalot ja pakolla tekaistu liikenneympyrä johonkin pellolle,on vaarana muulle liikenteelle pääkaupunkiseudulla.
Mutkaista kylätietä osataan kyllä paahtaa, mutta kaistanvaihdot, ryhmittyminen, "vetoketju ajo" ovat täysin tuntemattomia käsitteitä.Paniikissa painetaan rystyset valkeina ruuhkan keskellä. Ei voi kun ihmetellä.Mitään hajua ei ole ennakoivasta ajotavasta. Voi helvetti sentään.Sitten ihmetellään ketjukolareita tms.
Onneksi monet "maalaisserkut" tulevat tänne junalla tai dösällä ja jättävät autonsa suosiolla kotiin kyläreissunsa ajaksi.
Tiedän, että monet maalaiset pelkäävät ajaa stadissa jo pelkän liikennetiheyden vuoksi.
Stadiajokortti pakolliseksi.
Helsinki ajokortti
8
701
Vastaukset
- Executioner
Nimittäin eräs sukulaiseni on ajanut ajokortin paikkakunnalla, jossa ei ole liikennevaloja missään. Muistan, kun hän epäröi lähtemistä kauemmas, ei omien sanojensa mukaan tiennyt mitä valotolppaa niissä risteyksissä pitäis tuijottaa. Ei sitten kuitenkaan ole ollut koskaan mikään teiden tukko, kamerat tolpissaan ovat ottaneet kuvan jokaiselta reissulta ja kortti taisi olla hetken hyllyllä.
Helsingissä liikkuminen ei mitään erityisosaamista vaadi. - voortit
Ei muuten paha ehdotus jalostettuna.
Lisäliite. Helsinki tuntemus ja inssi päälle.
Vähän niinkuin taksikortti.
Monikohan pääsis läpi???? - toinen vaihe
Muualta tulleen on ykkösvaiheen jälkeen suoritettava vaikeampi Helsinki-osio.
Siinä taksimies tai muu Helsingissä virallisesti ajotieteellisesti pätevä taho tarkastaa, että landepaukku osaa seuraavat asiat:
- Vilkun käyttämättä jättäminen
Vilkku on kiihkeässä kaupunkiajossa täysin turha vehje.
- Risteyksen tukkiminen.
Olen hesalainen, siis tärkeä ihminen, joten minulla on kiire. Muut väistävät.
- Liikennemerkkien viitteellisyyden sisäistäminen.
Kolmio osoittaa väistämisvelvollisuutta vain maalaisille ja köyhille.
Nopeusrajoitukset eivät koske tärkeitä ihmisiä hienoissa autoissaan.
- Pulaan joutunutta ei auteta
Ajaja ymmärtää sen, että toisten auttaminen ei kuulu urbaanin rytmin mukaisiin toimiin. Ajaja jatkaa vaan ajoaan.
- Oma ajo on virheetöntä.
Niin Helsingissä kuin muuallakin sattuu liikenteessä aina ns. tilanteita. Syy on aina toisen. Ajaja muistaa näyttää oman henkisen ylivoimansa ja kapasiteettinsa sormimerkein.
Ja tärkein asia:
- Jokainen liikenteessä töppäilevä on maalainen. Maalaisten salaliitto tähtää kaiken sujuvan liikenteen torpedointiin.
Muistetaan aina ilmoittaa asia varmana tietona. - liukkaan kelin ajokortti
pitäisi ajattaa. Saa niitä taas kiskoa ojasta.
- just
Tottakai "pääkaupunkiseutulaiset" ajavat kotokulmillaan sujuvammin kuin vierailijat. He kun tietävät mihin ovat menossa, elleivät peräti sahaa sitä yhtä reittiä töistä kotiin ja toisinpäin tuhannetta kertaa. Se ennakointi ei ole ihan niin helppoa silloin kun tarvitsisi ensin nähdä se kylttikin mille kaistalle ryhmittyä, kun ei ennakolta tiedä. Samantien kai voisi vaatia kaikkien muidenkin kaupunkien ulkoa opettelua.
- Nimetön
Tietävät todella mihin ovat menossa.
Eihän nää maalaiset erota joulukuusta liikennevaloista välillä.
- hlatva
Erinomainen ehdotus!
Olen samaa mieltä tästä asiasta, kaikki 'junantuomat' tai muuten maalta tulleet täytyisi pysäyttää Kehä III:lla ja ottaa ajokortti pois!
Jos inssi ei maistu tai luista, niin menkööt takaisin sinne Sevettijärvelle tai Siilinjärvelle mistä ikinä ovatkin tulleet.
On surullista kuinka joka aamu on Helsingin sisään tuloväyltät täynnä tumpeloita, alinopeutta ajavia 'lippalakki- Toijota Primera-äijiä'.
Stadissa stadin tavoin tai stadista pois!- ja toisinpäin
Kehä kolmen sisäpuolella olevat pysykööt siellä, heille ainoa sallittu poistumistie olkoon laivalla Suomenlahdelle. Kehän pohjoispuolelle rakennettakoon muuri, jota ei ylitetä kumpaankaan suuntaan. Toisella puolen muuria tulee pian nälkä, kummallakohan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673