http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000107&posting=22000000012210953
SAULI RAKASTAA VASTAKKAINASETTELUA.
SAULI RAKASTAA VASTAKKAINASETTELUA.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mies tekee lehmäkauppoja vastoin perustuslakia, suuttuu ja aiheuttaa kriisin:
IS tänään
"Maan johdon puheista kriisi"
Kokoomuksen presidenttiehdokas Sauli Niinistö sanoo presidentti Tarja Halosen ja pääministeri Matti Vanhasen aiheuttaneen kriisinhallintakiistan jälkipuheillaan maahan uuden kriisin.
- Vanhanen ja osittain Halonenkin sanovat, että perustuslakivaliokunta on tieten tahtoen tehnyt politikoimalla väärän tulkinnan vastoin perustuslakia. Se on voimakkainta kritiikkiä mitä olen politiikassa oloni aikana kuullut, Sauli Niinistö sanoo IS:lle.
Hallitus veti viime perjantaina kriisinhallintalain eduskunnasta perustuslakivaliokunnan otettua kannan, jonka mukaan joukkojen lähettämisestä kriisinhallintatehtäviin päättäisi valtioneuvosto. Hallitus oli esittänyt vallan kuuluvan presidentille.
Niinistön mukaan maan johtokaksikon ja kahden muun johtavan presidenttiehdokkaan jälkipuheet asiassa ovat "ennenkokematonta" ja "asian luonne ei olisi ollenkaan edellyttänyt tätä".
- Asialle ei edes voi enää mitään. Kriisinhallintalaki on luonut perustuslaillisen kriisin. Jos perustuslakivaliokunnan arvostus järjestelmässämme on tätä tasoa, että sen väitetään tekevän tarkoituksellisesti väärää tulkintaa, niin on vakavasti mietittävä, miten perustuslakimme kontrollijärjestelmä pelaa, jos ainoaan kontrollia tekevään instanssiin ei luoteta, Niinistö toteaa.
Kokoomuksen puheenjohtajan Jyrki Kataisen mukaan koko tilanteeseen johti presidentin ja pääministerin sopimus, jossa pääministeri sai palkkioksi Suomen toimimisen kriisinhallinnassa ilman YK:ta. Presidentille taas sovittiin samalla päätösvalta kriisinhallinnasta.
takapuoleensa.
Itse mokaili EVAn vaalitentissä niin, ettei pahempaa tunaria voisi olla presidentin valtaoikeuksia tulkitsemassa.
Ehkä Sauli voisi keskittyä sellaiseen asiaan, mistä jotain ymmärtäisi.
Sinä haluat asiaa noin tarjota? Eikö totta?
Sinun mielestäsi kyseisessä laissa ei ole tulkinnanvaraa. Eikö totta?
Sinun mielestäsi laki on aina laki vailla ristiriitaa/ristisriitoja, erillaisten tulkinnan mahdollisuutta?
SÄÄLITTÄVÄÄ VAALIPELIÄ!
Saulin peli on pelattu!
En äänestä never ever Saulia!