taajamassa, jos pysäköintiä ei ole erikseen kielletty?
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Liikennemerkki 142 (tietyö) on varoitusmerkki, joka ei itsessään kiellä pysäköimistä.
Eli mikäli paikka on sellainen, että siinä saisi pysäköidä siinä tapauksessakin, ellei merkkiä olisi, auton voi pysäköidä myös silloin kun se merkki siinä on, ellei pysäköintikieltoa ole erikseen kieltomerkein osoitettu.
Pelkkä lisäkilpikään liikennemerkkiin 142 ei riitä.
Huomioida kannattaa se seikka, että pysäköintikielto saattaa löytyä laista, vaikkei sitä ole merkillä erikseen osoitettu. tällainen kielto luonnollisesti on voimassa liikennemerkistä 142 huolimatta.
Tällaisia seikkoja on esim.
1) Jalkakäytävä
2) suojatie
3) 5 metrin matkalla ennen suojatietä tai risteävää pyörätietä
4) risteyksessä ja 5 metriä lähempänä risteävän ajorajan lähintä reunaa tai sen kuviteltua jatketta
5) niin lähelle rautatien tai raitiotien kiskoja, että siitä on haittaa kiskoliikenteelle
6) siten että liikennemerkki tai liikennevaloihin kuuluva opastin peittyy
7) alikäytävä ja tunneli
8) mäenharja tai näkyvyydeltään rajoitettu kaarre tai niiden läheisyys
9) missä ajorata ennen risteystä on sulkuviivoin tai ryhmitysmerkein jaettu eri ajokaistoihin, eikä niin lähelle tällaista sulkuviivaa tai merkkiä, että ajo asianomaiselle ajokaistalle vaikeutuu
10 jollei maksua ole suoritettu, sellaiselle pysäköintipaikalle tai -alueelle, jonka käyttämisestä on vahvistettu maksu
11) sulkuviivan kohdalle, milloin ajoneuvon tai sulkuviivan väliin jää vähemmän kuin kolme metriä eikä ajoneuvon ja sulkuviivan välissä ole katkoviivaa
12) 30 metriä lähempänä rautatien tasoristeystä
13) kiinteistölle johtavan ajotien kohdalla tai muutenkin siten, että ajo kiinteistölle ja sieltä pois vaikeutuu
14) ajoradan reunan suuntaisesti muun kuin kaksipyöräisen ajoneuvon rinnalle
15) siten että pääsy toiseen ajoneuvoon tai sen kuljettaminen paikalta pois estyy
16 taajaman ulkopuolella, etuajo-oikeutetulla ajoradalla
17) merkityn pysäköintipaikan vieressä.
Kannattaa kuitenkiun huomioida että tieliikenneasetuksessa 50§ 2mom sanoo että Kunnallislaissa (953/76) tarkoitetuilla järjestyssäännöillä voidaan antaa paikallisia määräyksiä niistä toimenpiteistä joihin on ryhdyttävä liikenteen turvaamiseksi tiellä, milloin kiinteistöstä tai siinä suoritettavasta työstä voi aiheutua haittaa tai vaaraa liikenteelle.
Eli vaikka lähtökohtaisesti merkki 142 ei kiellä sen vaikutusalueella pysäköintiä, pysäköintikielto voi johtua muista seikoista.
Oli niin asiantunteva ja asiallinen vastaus, että kiitän myös jälkikäteen!
Laissa on muitakin kohtia. Tieliikennelain 3. pykälä sanoo seuraavaa:
3 §
Tienkäyttäjän yleiset velvollisuudet
Tienkäyttäjän on noudatettava liikennesääntöjä sekä muutenkin olosuhteiden edellyttämää huolellisuutta ja varovaisuutta vaaran ja vahingon välttämiseksi.
Tienkäyttäjä ei saa tarpeettomasti estää tai häiritä liikennettä.
Lisäksi pysäköintiä määrittelevä 27. pykälä alkaa seuraavasti:
27 §
Pysäyttämistä ja pysäköimistä koskevat kiellot
Ajoneuvoa ei saa pysäyttää eikä pysäköidä sellaiseen paikkaan eikä siten, että siitä aiheutuu vaaraa tai että liikenne tarpeettomasti estyy tai häiriytyy.
Eli: Jos pysäköinti tietyöalueelle ei täytä edellämainittuja vaatimuksia, rapsu voi tulla. Tietyö vaikuttaa kiistatta "olosuhteet"-määritelmään. Mutta jos tietyökyltti on pari kilometriä ennen työkoneita, niin tuskinpa siitä erityistä vaaraa aiheutuu.
Ottakaa vakavissaan siirtokehoitusmerkit joissa on hinurin kuva viemässä autoa pois. Niin käy oikeasti jos olette taulusta löytyvistä päivämääristä huolimatta pysäköineet autonne siihen. Joka kerta kun työ tullaan etukäteen kilvitetylle kadulle tekemään saa hinausauto raahata pari-kolme autoa syrjemmälle. Ihmettelen sitä jääräpäisyyttä että auto jätetään vaikka kilven viereen. Luuleeko joku että se on vain huvin vuoksi siinä?