Mitenkä sen jeesuksen ruumiista riittää lihaa ja verta meidän kaikkien syötäväksi? Kiihottaako tämä ns. ripilläkäynti ja jeesuksen syöminen meidät kannibalismiin? Ota tämä leipä, joka on ruumiini. Juo tämä viini, joka on vereni! Sairasta!
Syömme Jeesusta
Paavo_av_Rectumer
8509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Se muuten on aika sairas ajatus. Mutta niin syvään juurtunut ajattelutapaamme, että emme huomaa sen omituisuutta.
Kun siirtomaavallan aikoihin kirkonmiehet lähetettiin käännyttämään alkuasukkaita ja kitkemään pois omituisia pakatapoja, niin paikalliset kauhistuivat, kun saivat kuulla, että he joutuivat syömään valkoisen miehen johtajan lihaa ja verta.
mennyt kun kauhua kylvivät..
Tai muu väärinkäsitys matkan varrella? Tosi kammottavalta nuo sanat kuulostavat.
Varmaankin alan asiantuntijat osaavat selittää mitä siinä "oikeesti" tarkoitetaan? Tällaistahan kaikki uskonnot ovat:sanaa ja selitystä, kaikki riippu ajasta, paikasta ja selittäjästä.
En tiedä onko järkeä selittää, mutta koetan nyt kuitenkin vaikka luulen selityksen menevän kuuroille korville, eli sellaisille jotka eivät totuutta ota vastaan vaikka se edessä olisi.
No esimerkiksi kun joku on voittanut jonkun sairauden niin hänen verensä on immuuni sairaudelle ja siitä voi tehdä seerumeita muille ihmisille.
Jeesus voitti synnin vallat ja kuoleman kun hän synnittömänä vaelsi vaelluksensa maan päällä ja voitti kuoleman ja synnin joka vie kadotukseen, sillä Jumala on Pyhä ja mikään syntinen ei pääse Jumalan luokse.
No nauttimalla Jeesuksen veren ja lihan saa synnit anteeksi ja on taivaskelpoinen.
Ihminen itsessään on syntinen, mutta uskomalla Jeesukseen saa synnit anteeksi. Ehtoollinen on niin sanottu sakramentti jonka Jeesus asetti viimeisellä aterialla jolloin hän otti viinin ja leivän ja sanoi tehkää tämä minun nuistokseni.
Siinä sakramentissa on Jeesuksen veri ja ruumis joka on meidän edestämme annettu.
Kun sen uskossa nauttii niin saa synnit anteeksi, mutta jos syö epäkelvottomasti ilman uskoa niin raamatun mukaan syö ja juo omaksi turmiokseen.
Kannattaisi lukea raamattu ennenkuin alkaa huutelemaan lööperiä.
Raamattu on totta ja toimii vielä nykyäänkin niinkuin on toiminut kautta vuosituhansien.
Raamattuun uskovien määrä vaan lisääntyy ja varsinkin teollisissa maissa ja niinsanotuissa sivistyneissä valtioissa.
Tulkoon vaikka kuinka uusia juttuja niin raamatun sanoma kestää kaiken kritiikin ja aina se saa ihmisiä tulemaan kääntymykseen ja uskoon.
Jeesus elää ja vaikuttaa tänäkin päivänä.
Uskonnolliselta kannalta en osaa kristinuskoa kommentoida, ainoastaan historialliselta kannalta.
Ennen protestantismia ja toki sen jälkeenkin mm. ortodoksit sekä katoliset pitävät ehtoollisleipää ja viiniä TODELLA muuttuneena Jeesuksen ruumiiksi ja vereksi. Keskiajalla tämä oli vielä tärkeämpää. En tiedä tai ainakaan enää en muista miten Lutherin seuraajat tätä tulkitsivat, mutta nykyään ev.lut-kirkko ei ymmärtääkseni ota asiaan kantaa. Tuntuu kuin se olisi asia josta ei saisi puhua.
On spekuloitu, että mistä tämä tällainen alkeellinen uskomus on tullut kristillisyyteen ja yhtymäkohtia löytyy ajanlaskun tienoiltakin sekä sitä ennen. Varhaisin uskomuksen perinne löytyy toteismista. Tuolloin palvottiin eläimiä. Jollekin heimolle on ollut tärkeä esim. jänis (mitä lieneekään symboloinut) ja syödessään jänistä ihmiset uskoivat palvomansa eläinjumalan ominaisuuksien siirtyvän heihin itseensä.
hengen ravintoa on hengellinen leipä, eli Sana. Sana on puolestaan lihaksi tullut Jeesus. Siksi Jeesus sanoi, tämä on minun ruumiini, syökää tämää minun muistokseni.
Viini on vertauskuva Jeesuksen verestä. Joka nauttii Jeesuksen synnittömän veren, tulee itse sillä ja sen kautta puhdistetuksi kaikista synneistä. Koska mikään synti ei pysty Jeesuksen Jumalallista verta tahraamaan. Jeesuksen veri on pesuaine, joka pesee likaisimmankin syntitahran vitivalkoiseksi ja puhtaaksi.
Siinä se on kiteytettynä, ettei mene vaikeaksi.
Evankeliumi tehtiin helpoksi ymmärtää, ei ollenkaan vaikeaksi, että se olisi vain älykkäiden ja fiksujen ihmisten ulottuvilla. Päin vastoin.
Katolisen kirkon kanta on, että ehtoollisella viini ja leipä muuttuvat Jeesuksen vereksi ja ruumiiksi (transsubstantaatio, kai se sana oli...) Tämä on täysin perustelematon oppi, jolla ei ole mitään Raamatullista pohjaa.
Äärimmäisen mielenkiintoiseen valoon oppi asetetaan sitten kun huomataan, että muinaisessa Egyptissä oli vastaavanlainen leipä ruumiiksi-uskomus käytössä, en muista minkä Jumalan yhteydessä. Katolinen kirkko kopioi tämän opin sieltä pitääkseen ihmiset paremmin lieassaan.
Ev.lut kirkko pitää ehtoollista symbolisena.
Katolisethan kumartavat Mariaa, ja pitävät häntä synnittömänä äiti-jumalana. Jeesus on vain pieni kääpiö Marian sylissä, ja Mariaa he rukoilevat. Voiko enempää saatanallista valhetta olla?
Ei siis ihme, että myös ehtoollinen on vääristetty.