kristilline oikeisto

kristilliset edustavat suomessa kristillistä oikeistoa, kuten amerikassa mm. George W. Bush.
7302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

sillä Bush on konservatiivi, sen sijaan KD on demokraattinen puolue

Äänestä
  • Niinhän me olemme, mutta kannattavathan konservatiivitkin demokratiaa.

    Äänestä

  • old_profile_24551 kirjoitti:

    Niinhän me olemme, mutta kannattavathan konservatiivitkin demokratiaa.

    ja meillä on lähes yhtä tyhmä presidenttiehdokaskin kuin George W. Bush on! Ei muuta kuin Bjarne Kallis presidentiksi ja NATO:oon!

    Äänestä

Suomen "kristityin" puolue on tällä hetkellä mielestäni perussuomalaiset. Perussuomalaiset ainoana puolueena Suomessa yrittää säilyttää perinteiset suomalaiset arvot (Koti, Uskonto, Isänmaa) ja suomalaisen kulttuurin edes jotenkin ennallaan globalisoituvassa maailmassa.

Äänestä
  • On totta, että SKLn syntysanoissa lukee (suunnilleen) että ... tukee kristillis-isänmaallisia ehdokkaita ... Mutta sehän on lähinnä sen ajan henkeä ja oikeastaan isänmaallisuus ei sinänsä ole kovinkaan kristillinen asia. Kansallisuusaatteen ylilyönnit ovat johtaneet viime vuosisadan suurimpiin katastrofeihin. Oman maan kunnioitus - jopa puolustus jos sitä joku meinaa ilman lupaa tulla valtaamaan - on oikein ja uskoakseni Raamatullista, mutta jossain asioissa perussuomalaisten "Suomi suomalaisille" menee liian pitkälle. En näe PSssää mitenkään kristillisempinä kuin KDtä, päin vastoin. Esim pakolaisten ja ihan vain maahanmuuttajien aseman ajaminen on kristillisempää. Kodin tärkeys kristillisenä arvona on KDssa paremmin esillä kuin PSllä.

    Äänestä

Missä niitä kristillisiä oikeistolaisia, eli oikeita kristittyjä sitten on, kun ei kuulu eikä näy minkään puolueen äänitorvina, eli totuuden ja oikeuden lain, = (ei mitään pahaa eikä väärää lain) puolesta pasuunoina.

Kaikkien puolueiden äänet ovat vain pahuuden ja vääryyden puolesta ääntä ja toimintaa.

Äänestä
  • on liian yksinkertaista sanoa että kristitty on oikeistolainen. Ihan hyvin voi kristitty olla taloudellisesti vasemmistolainen, siis olla sitä mieltä että tuotantovälineet tulisi olla valtion hallussa. Tämähän on vain yhteiskunnallinen järjestelykysymys. Se että vasemmistolaisuuteen on liittynyt ateismi on vain historian oikku (joka on estänyt paljolti kristillisten osallisuuden vasemmistoon), kuten sekin että poliittiset kristilliset Suomessa (KD) on taloudellisessa mielessä okeistoa.

    jos ed. kirjoittaja ei ole kuullut kristillistä ääntä MINKÄÄN puolueen parista, valitan tapahtunutta - koetamme korjata tilannetta minkä ennätämme

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuevoo kirjoitti:

kristilliset edustavat suomessa kristillistä oikeistoa, kuten amerikassa mm. George W. Bush.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu