Voisko joku auttaa. En pääse eroon phalaenopsiksiin tulleista tuholaisista. Se on vaalea, noin 1 mm kokoinen, että sen juuri silmällä erottaa, kun se kävelee hakkeen pinnassa ja myös suojaruukun pohjassa, ei nouse itse kasviin vaan viihtyy ruukussa. Pitkän omaisessa vartalossa on 3 jalkaa molemmin puolin ja pienessä päässä on tuntosarvet, jolla se tunnustelee, kun menee eteenpäin.(Katsoin suurennuslasilla). Olen myrkyttänyt upottamalla ruukun mäntysuopaliuokseen pullon ohjeen mukaan ja myös suihkuttanut samalla liuoksella lehdet. Ne kyllä kuolee kolmessa minuutissa, mutta parin viikon kuluttua niitä on taas. Käsittelyn olen toistanut viikon välein 3 kertaa. Alkaa keinot ja kärsivällisyys olla lopussa. Kaikkien kukkien hoitamiseen menee 3 tuntia. Mutta orkideat on niin kauniita, en raski heittää niitä poiskaan. AUTTAKAA, NEUVOKAA, mikä tepsisi? Kestääkö orkidea ne kaupasta ostetut tuholaistikut? Niitä en ole vielä kokeillut. Osa orkideoista on kukkivia, osa on lepo vaiheessa. Kiitos etukäteen vastauksista!!!
Mikä ötökkä orkidean hakkeessa?
4
6183
Vastaukset
- nepi
Kokeile vaihtamalla kuorihake
- Bioloogi
Moi,
Minkälaista tuhoa nämä ötökät aiheuttavat Phalaenopsiksille?
En ota kantaa mitä nuo ötökät on, näkemättä paha sanoa. Sen sanon että saippualiuos (tai toinen konsti, laimennettu vetyperoksidi) tappaa kyllä hyönteiset.
Ongelman ydin on joko hyönteisten munat (jotka eivät kuole hevin saippualioukseen, varsinkaan jos otus munii ne itse kasvin sisään) tai se että muutama ötökkä säilyy joko jossain toisessa kasvissa, ruukun jossain kolosessa, tai siinä tilanssa (esim. pöydällä, tai ylipäänsä huoneessa) jossa orkideat oleilevat.
Sitkeys yleensä auttaa, ja systemaattisuus. Pese saippualiuoksella huolellisesti KAIKKI kasvit ja niiden ruukut. Vaihda orkideamulta kokonaan. Desinfioi pöytä / se tila missä orkideat oleilevat. Toista joka viikko kunnes pirulaiset loppuvat. Ei kyllä tule tekemään mitenkään erityisen hyvää kasveillekaan tämmöinen, mutta se on ainoa tapa päästä eroon sitkeistäkin otuksista.
Näin pääsin eroon kaikista hedelmäpunkeista chilipensaistani. Paprikan kanssa en onnistunut, johtui ruukusta - siinä oli semmoisia koloja jne joihin en päässyt saippuaveden kanssa käsiksi ennenkuin tuhosin koko kasvin ja upotin koko homman kylpyameeseen saippuaveteen. Siihen kuoli koko kasvi, oli jo heikossa kunnossa.- Ines
Ei ne varsinaisesti häiritse kasvia, mutta ovat inhottavan näköisiä ja leviävät nopeasti. Huomasin kun talvella kastelin vain joka toinen sunnuntai orkideat, ne melkein hävisivät, mutta eivät kokonaan. Silloin tarjosin kastelun jälkeen tulta sytyttimestä ja johan kuolivat. Mutta ostin taas tänään uuden kukan kukkakaupasta(kukkiva mesikasvi) ja siellä turpeessa kömpi samoja vaaleita ja ruskeita pieniä ötököitä. Ne ei yleensä nouse kasviin vaan kävelevät mullassa tai orkideassa hakkeessa.
- Anonyymi
Olen samoja ötököitä nähnyt useasti prkodeoissani ja jonkun jopa palautin kauppaan kun niitä oli heti uutena... Nyt olen pitänyt pitkän tauon orkideoista ja kas nyt sain lahjaksi jälleen orkidean ja sama ongelma. Samanlaisia, edelläkuvattuja öttiäisiä vilistää purkissa... En ole vielä kokeillut suositeltua 41C mäntysuopaliuosta. Kokeilen sitä ensin ja sen jälkeen mahdollisesti neem-öljyä. Sitten heitän polttolaitokselle kuljetettavaksi enkä hanki orkideoita enää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 865381
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai744719Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314670Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3702114- 971756
- 991627
- 2571507
- 3561222
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581054- 2001021