en oo ratsastanu kovinkaan paljoo,oon ollu vaan ponin selässä pari kertaa enkä oo menny koskaan ees laukkaa(ravia kyllä)jotkut kavereistani väittää toista ja jotkut toista(heh)eli en tiedä mikä olisi oikein ja mikä väärin,noh tässä sitten tarviasin pikaisesti apua,kiitos etukäteen =) :
1.pitääkö ravatessa nojata taakse vai eteenpäin??
(kun nojasin kerran eteenpäin ja kaverini huusi minulle että nojaa taakse päin,niin putosin välittömästi..muuten se meni hyvin)
2.voiko shettiksellä ratsastaa jos on 163/50?
3.mitä jos hevosen selkään yrittää nousta ilman satulaa ja hevonen lähtee pakoon,eikä anna laittaa ihan heti kuolaimia?(hevosella on ratsastettu vähän,mutta kyllä sillä saisi ratsastaa jos se hevonen vaan ite antaisi ratsastajan nuosta selkään,heppa on tamma)
4.onko lämminverinen 11wee tamma liian vanha ratsastettavaksi 50kiloo painavalle?jos ratsastas ilman satulaa ja ei menis ees ravii/laukkaa...??
olisin TODELLA onnellinen jos joku ihana ihminen osaisi neuvoa minua näissä!!=)
1.pitääkö ravatessa nojata taakse vai eteenpäin??
(kun nojasin kerran eteenpäin ja kaverini huusi minulle että nojaa taakse päin,niin putosin välittömästi..muuten se meni hyvin)
2.voiko shettiksellä ratsastaa jos on 163/50?
3.mitä jos hevosen selkään yrittää nousta ilman satulaa ja hevonen lähtee pakoon,eikä anna laittaa ihan heti kuolaimia?(hevosella on ratsastettu vähän,mutta kyllä sillä saisi ratsastaa jos se hevonen vaan ite antaisi ratsastajan nuosta selkään,heppa on tamma)
4.onko lämminverinen 11wee tamma liian vanha ratsastettavaksi 50kiloo painavalle?jos ratsastas ilman satulaa ja ei menis ees ravii/laukkaa...??
olisin TODELLA onnellinen jos joku ihana ihminen osaisi neuvoa minua näissä!!=)
Vastaukset 15
Vanhimmat
Yritetään :D
1. Satulassahan pitäisi istua suorassa. Mutta helpompi siellä on sinun alussa pysyä, kun tasapaino on heikko, hieman takakenossa ja alkaa sieltä pikkuhiljaa suoristaa istuntaa.
Kun taas ylämäkeen ratsastaessa nouset hieman jalustimille ja nojaat eteenpäin, alamäessä nojaat taaksepäin.
2. Ei mielellään. Olen nähnyt aikuisia miehiäkin päästelemässä intiaanihuutoja pienen ponin selässä. Miksi rasittaa pientä ponia, jolle on selvästi iso? Vaihda siis suurempaan :)
3. Vähän ratsastettu remontti on osaavan ihmisen hevonen. Nuori ja kokematon hevonen kokematon ratsastaja ovat ikävä yhtälö.
Hevonen pitää niin selkäännousua kuin kuolainten laittoa ikävänä asiana.
Näyttäkää sille että ne kuolaimet eivät ole kamala asia (esim. melassia kuolaimiin).
Tuosta selkäännoususta en lähde sen kummemmin sanomaan mitään muuta kuin että koittakaahan saada tammalle osaavampi ratsastaja, ettei vain satu mitään.
4. Ei ole. Sillä voit ravata ja laukata, oli satulaa tai ei. Tuon ikäinen hevonen ei ole edes vanha. Parhaassa iässä.
Oma parikymppinen suokki saisi hepulit jos siirryttäisiin vain kävelyyn :)
kiitos avustas =)!!noh,se hepo on todella kiltti(siis se lämppäri)mutta se on yhen "sedän"joka asuu tuolla naapurissa ja hepallehan pitäs aina olla niinku "mä oon pomo"??kuolaimet(ne tavalliset)oon saanu sille suuhun,mutta siltä hepalta ei oo varmaan ikinä puhistettu kavioita,kun itse yritin kaviokoukulla puhistaa niin ei meinannu alux edes antaa kavioaan!!ja sitten se vaan "läsäytti"sen uudestaan maahan ja kaikkee...mitä tehdä??
nojaa siihen hevoseen niin paljon että se ei voi laskea sitä jalkaansa alas!!!
1. yritä pitää tasapaino,ei saa nojata liikaa taakse, ei eteen. harjoittele paljon käynnin aikana tasapainoharjoituksia. Ravia jos haluat kokeilla, tee se pienissä siirtymisissä, ja löydä tasapaino hevosen selässä. pohkeet kiinni,alottelijalla myös helpottaa satulasta kiinni pitäminen suuresti.
2. Olet liian pitkä jo shettikselle, siirry tosiaan vaikka isokokoiseen poniin jos ei hevoseen.
3. Eikö hevosta ole koulutettu? vaiko jukuri-tyyppinen tamma? jos ei anna laittaa kuolaimia, pistä sormi hammaslomaan ja ota ihan rauhallisesti vaan kaikki varusteiden laitto.
Yritä opettaa hevosta että ei saa liikkua ennen kuin olet selässä ja annat pohkeella merkin liikkeelle lähdöstä.Harjoittele ensin satulan kanssa jos kerta tasapainosi on niin ja näin..
4. ei ole. eikä 50kg ole mikään painava lasti hevoselle:))
onnea ratsasteluihin!!:)
1) Pidä selkäsi suorassa niin et putoa mihinkään. Keventäessä nojataan yleensä vähän eteenpäin, mutta ei harjoitusravissa.
2)ei kannata, et saa annettua kunnolla pohkeita ja olet ehkä himpun tuhan painava, riippuu ponista tietenkin. Olet liian iso ratsastamaan shettiksellä. Liian pitkä.
3)Käskekää jonkun kokeneen hevosihmisen kouluttaa se hevonen ensin, tuskin pärjäisit sen selässä jos sitä ei ole koulutettu. Mutta jos haluat niin laita polle seinää vasten tai kiinnitä se puomiiin riimusta siksi aikaa kun nouset ja ota riimu pois kun olet selässä. Kuolaimet saa hillittömällä päättäväisyydellä joka ei saa katketa sekunniksikaan.
4)No ei tod. oo! 11wee hevonen on mitä parhaassa iässä. Vanhaksi hevosta voi kutsua vasta 25 vuotiaana!
tsemppii. ja lue paljon hevostietokirjoja!! Niistä mäkin tietoni oon saanu kokemuksen lisäx tietty..
1. Harjoitusravissa pysyy parhaiten kun nojaa hieman taaksepäin. Eteenpäin nojatessa pomppii enemmän. Keventäessä kevennys tulee luonnollisesti HIEMAN etukumaraan.
2. Mielummin ei. Kävellä voi ja muuten mennä varovasti. Riippuu tietenkin shettiksen koostakin, mutta oot kyllä liian iso shettikselle.
3.Pyydä kaveria pitämän hevosta kiinni kun nouset selkään. Siihen ja kuolainten laittoon ei auta kuin harjoittelu, että hevonen tottuu.
4. Jos se on normaalikokoinen lämppäri joka on terve niin se ei oo liian vanha, etkä sä sen selkään läheskään liian suuri. Voit mennä ravia ja laukkaakin jos siihen on omistajalta lupa.
Haepa nyt kunnon pino hevoskirjoja vaikka kirjastosta! Niistä saat apua moneen askarruttavaan asiaan. Niin me varmaan kaikki hevostelijat olemme tietoa saaneet, kaikkea ei kerkeä kysellä.
Tuohon ilman satulaa - operaatioon kannattaa ottaa tietysti mukaan joku vähänkin kokeneempi hevostelija, jotta olisi vähän alustavia tietoja hevosten käsittelystä. Kun heppa ei ilmeisesti ilkeä ole, sen käsittely vaatii vain tottumista molemmin puolin. Kun se huomaa käsittelijän olevan epävarma, se tuntee sellaiseksi myös itsensä ja ko tilanteen. Siksi se temppuilee. Lisäksi yksityiset hevoset ovat aikalailla toista luokkaa käsittelyvarmuudessaan, kuin ns ratsastuskouluhevoset. Siksi, että viimeksi mainitut ovat tottuneet kaikenlaisiin käsittelijöihin ja ennen kaikke aloittelijoihinkin.
Iloa hevosteluun ja sen opetteluun!
4: Totta kai 11-vuotiaalla hevosella ovoi vielä ratsastaa !!! Riipuu tietysti hevosen kunnosta. Oma ex-ravuri tammani on eritt. hyväkuntoinen 12 vuotias, jolla minä (50 kg) ratsastan hyvin käyntiä, ravia, laukaa ja joskus jopa neliä ! Isäni (n.75 kg)ratsastaa sillä käyntiä ja ravia.
Tunnen erään 30 vuotiaan ex-ravuri tamman, jolla on kova ravi-ja siitosura takana. Tämä tamma oli minulla 3 vuotta sitten kesähevosena, ja silloin ratsastin sillä käyntiä, ravia ja laukkaa. Eräs n. 54 kg painava tyttö ratsasti sillä samoja askellajeja. Sinä kesänä isäni ratsasti toisella kesähevosellamme käyntiä, ravia ja laukaa. Eräällä tallilla jossa käyn, on 14 vuotias ex-ravuri ruuna, jolla ratsastetaan tunneilla esteitä, laukkaa ja koulua.
Ainakin minun mielestäni 11 vuotta ei ole ikä eikä mikään !!
mutta minulle on sanottu että lämppärit(lämminveriset)hepat elää n.15 vuotiaaks!!
eli eikö muka rodulla ole sitten merkitystä??eli jotkut rodut elää lyhempää ja jotkut pitempään jne....
mitäs pitää tehdä,kun hevonen ei uskalla olla maastossa,siis kun yritän saada sitä kävelemään tiellä,missä ei liiku autoja??se heti stoppaa siinä heti tien kohdassa missä on kuusikoita sen tien ympärillä,pelkääköhän se liian synkkää metsää??yritin pikkusen vetää sitä,mutta se kieltäytyi ja se on todellakin vahva,vaikka onkin tamma!se on todella kiltti =),ei näyki yhtään ja jne...sillä ei voi ratsastaa satulankaa,kun sillä ei ole siellä satulaa(vain kuolaimet ja ohjat)...
sillä ei oo mikään hyvä kunto,koska eihän se esim.lähe sieltä pihalta pois,jos sen laskee irti!!
onko se liian arka?!
Mulla on saman tyyppistä ongelmaa ollut oman hevosen kanssa (13-vuotias lv-ruuna, huippukunnossa). Kun muutettiin uusiin ympyröihin, se pelkäsi maastossa lähestulkoon kaikkea (lehmiä, pyöröpaaleja, isoja kiviä..) johtuen siitä ettei se ollut tottunut niihin. Nykyään se menee kuin unelma maastossa lukuun ottamatta muutamia pikku sivuloikkia silloin tällöin joka ei minua haittaa, pääasia että hevonen liikkuu :) Pääsin ongelmasta sillä, etten yksinkertaisesti antanut sille periksi. Ei se kauan aikaa jaksanut poikkoilla mulle vastaan kunnes antoi periksi. Lehmiä se pelkäsi niin paljon että sai pari kertaa hirveet sätkyt ja lähti toiseen ilmansuuntaan heti kun mustavalkeita muu-eläimiä näki. Sain totutettua lehmiin sen sillä tavalla, että kävelytin sitä lehmälautumin ohi (en siis ollut selässä) ja puhelin sille rauhallisesti. Pian se tajusi etteivät lehmät ole mitään kaksipäisiä hirviöitä vaan itse asiassa ihan kivoja märehtijöitä joista ei kannata välittää. Nykyään mennään ratsain jo lemmujenkin ohi :)
1. Selkä täytyy olla suorana.
2. ei se ainakaan hyväksi shettikselle ole, jos se on normaalikokoinen. Painosi ei ole ongelma, vaan pituus. Shettisten painorajoitushan on 50 kg.
3. jonkun täytyy pitää hepasta kiinni kun nouset selkään. Jos heppa ei tykkää että laitat kuolaimia, se nostaa päätään ylös, niin ota tuoli. Hevoselle ei koskaan saa antaa periksi.
4. Ei ole liian vanha! sehän on parhaassa iässä! Voit laittaa satulankin kyllä selkään. Jos se tamma on terve, voit ratsastaa sillä vielä monta monta vuotta. Mulla on itselläni 13-vuotias lv-tamma ja se on siinä kunnossa, että voin ratsastaa sillä vielä kun se 20-vuotias.
kiitos SUURESTI kaikille jotka ovat vaivautuneet auttamaan mua =)!!!mutta mieltäni painaa vielä pari asiaa....
en todellakaan saa hepoa taluttaessani maastoon,epäilen että se pelkää niitä kuusia!!
se kun pysähtyy,sitä ei saa sitten millään kulkemaan niitten kuusien ohi =(!!paitsi että,se on hulluna leipään,voisikohan sen saada leivän kanssa houkuteltua tielle..?? ja sitten vielä,miten LAUKASSA pitää olla??
nojata eteen vai taaksepäin?? vaiko olla selkä suorana??
minua on ainakin kun olen pariin otteeseen koittanut mennä laukkaa,nojaamaan eteenpäin...
miten on???
Justiinsa meinasin ehdottaa, että mitäs jos kokeilisit taluttamalla JA makupalojen kanssa alkuun. Entäs toinen hevonen mukana? Mun hepo meni alussa paljon paremmin toisen hevosen perässä sellaisistakin paikoista, joita se alkuun kummaksui. Laukassa voi olla kevyessä istunnassa ja nojata hieman eteenpäin, tai sitten istua kiinni satulassa. Ja selkähän pitää olla aina suorassa nojasipa istunnassa minne päin tahansa, ei siis olla kumarassa. Kevytistunta on helppo tapa olla satulassa eritoten kun mennään kovempaa.
niin,no....kyllähän se varmaan toisen hepon kanz menis,mutta lähellä ei ole sillä kevereita =(...
mutta koetan huomenna sitä makupala hommaa =)!!
kiitos sulle =)!
Kaikkein parhaiten pärjäät hevosta taluttaessasi maastossa jos hepalla on päitset päässä. Otat ohjat irti ja laitat riimunarun kuolainrenkaaseen kiinni.
Toi seuraava oli HYVÄ kysymys. Jos hevonen vikuroi, et koskaan saa antaa sille herkkuja. Vasta sitten kun heppa on mennyt niiden kuusten ohi voit palkita ja kiitellä sitä. Ihmiset tekevät juuri noissa asioissa väärin. Jos hevoselle antaa leipää yms. kun se vikuroi, se tekee sitä aina koska luulee että se saa nannaa. Harjoituslaukassa istutaan selkä suorassa ja takapuoli satulassa kiinni. Kun menee nopeammassa temmossa, nosta takapuolesi n. 10 cm satulasta irti ja nojaa eteenpäin. Tällöin pysyt selässä vaikka laukkaisit kuinka lujaa! Kysele taas! musta on ihana auttaa!