Olen kuullut että joillakin on kaikki raamatun lupaukset (ja mikä jae Raamatusta) kirjoitettu lapuille, jotka on laitettu johonkin kulhoon. Kulhosta voi sitten nostaa summamutikassa jonkun lapun eli lupauksen. Haluaisin itse toteuttaa saman jutun: onkohan joku listannut nuo lupaukset jo valmiiksi vai pitääkö käydä koko raamattu itse läpi? Onko kokemuksia vastaavasta?
Raamatun lupaukset listattu?
5
830
Vastaukset
- Neonilla-Neonilla
Miksi haluat nostella lapuilla lupauksia? Kuulostaa vähän kummalliselta puuhalta. Nostaisitko pelkät lupaukset, vai myös lupausten toteutumisen ehdot?
Ja miksi nostaisit niitäkään?
En halua olla ilkeä, ihmettelen vain. Sinuna lukisin mieluummin vain läpi vaikka koko Raamatun... - Hengellinen
Mitäs jos käteesi sattuisi tämä lupaus:
2. Kun. 1:4
Sentähden sanoo Herra näin: 'Vuoteesta, johon olet noussut, et sinä enää astu alas, sillä sinun on kuoltava'." Ja Elia lähti tiehensä.
Tuollainen "arvonta" kannattaa jättää, koska se ei ole Herran Sanan julkituoma, vaan maallisten ihmisten hullutus. - ja miettiä
mitä se haluaa sinulle opettaa. Kun rukoillen tutkit, Jumalan Pyhä Henki ilmoittaa sinulle uusia asioita, joita et ole kenties huomannutkaan. Tuollaiset "peukalo-tekstit" eivät anna sinulle kaikkea, mitä voisit löytää! Joskus itsekin otan sellaisen, kun on pikaisesti saatava neuvoa, joskus neuvo on hyvä, mutta kuten joku kirjoittaja jo vastasikin, joku voi olla ihan mahdoton. Paholainenkin voi antaa Raamatusta vastauksia meidän kiusaksemme.
Pieni kertomus kevennykseksi: Eräs uskovainen ihmisjoukko halusi asettua vuoristoon asumaan. He löysivät kauniin paikan, mutta siellä ei ollut vettä, ja heidän piti kaivaa kaivo. He rukoilivat Jumalaa, että kaivo, jonka he ensiksi tulisivat kaivamaan olisi oikealla paikalla ja siihen tulisi hyvää vettä, jota he tietenkin ensimmäisenä tarvitsisivat. Jos näin kävisi, he uskoivat, paikka olisi se oikea, jonka Jumala olisi heille tarkoittanut.
Miehet ryhtyivät toimeen ja kaivoivat kaivoa. Yhä syvemmälle he menivät, mutta vettä ei näkynyt. Nyt he eivät ajatelleet, että paikka oli väärä, vaan kaivon paikka oli väärä. He alkoivat kaivaa uutta kaivoa toiseen, parempaan paikkaan. Ei vettä sinnekään tullut. Näin he kaivoivat seitsemän kaivoa, ja vihdoin viimeiseen tuli vettä. Iloissaan he alkoivat rakentaa pysyviä asuntoja itselleen, koska nythän oli vettä. Kun he saivat rakennukset valmiiksi, vesi kaivosta loppui.
Loppupäätelmä kertomuksesta oli se, että ihmiset halusivat niin kiihkeästi jäädä omalle, itse valitsemalleen paikalle, etteivät uskoneet Jumalan selvää vastausta, kun kaivoon ei tullut vettä. Lopulta kovan uurastuksen jälkeen paholainen vastasi heidän rukouksiinsa ja vettä tuli, mutta lopulta sen loputtua heidän oli kuitenkin vaihdettava paikkaansa. Olisi ollut paljon helpompaa heti uskoa Jumalaa ja muuttaa muualle. Emme aina halua uskoa Jumalaa, kun hän antaa vastauksia --- ja kärsimme seurauksista. - mamabeard
hyviä neuvoja, ja kun otat ne todesta niin kyllä Jumala voi sitten puhua niiden lappujenkin kautta, asenne on tärkeä.
Ettei siitä tule jotakin sellaista hokkuspokkus-juttua joka sivuuttaa henkilökohtaisen rukouselämän ja Raamatun tutkimisen.
Juu. Niitä sanotaan siis mannalapuiksi. Ja kyllä niihin on kirjoitettu muitakin kuin vaan pelkkiä lupauksia, siis yleensä monenlaisia raamatunkohtia, kehoituksia ja varoituksiakin, siis lupausten lisäksi.
Mannalappuja myydään ainakin kristillisissä kirjakaupoissa. - ninno
osta kirja raamatun ikuisia lupauksia n.5-9e sis 1116 raamatussa olevaa jumalan antamaa lupausta ihmiselle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331935Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28850- 69845
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259728Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64710- 10677
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132671- 26644
- 77642
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200635