Moro, suoritin autokoulun loppuun juuri ennen lumien tuloa. Eikös se ole niin ettei urissa saisi ajaa? Pitäisi ajaa vähän niiden vierestä?
Mites käsijarru käännös onnistuu? En rupee kokeileen tota missään moottoritiellä, mutta ois se joskus kiva osata...
Oikea ajolinja ja käännökset
8
2413
Vastaukset
- hmh..
Enpä ole käsijarrukäännöstä itse tehnyt, mutta kyydissä olleena voisin kuvitella, että se tapahtuu niin, että kytkin painetaan pohjaan vauhdista ja mutkassa käsijarrulla otetaan jarrut kiinni niin, että ne menevät lukkoon ja käännytään. :) Harjoittelua vaatii tämä ihan varmasti. Jos välttämättä sen haluat osata niin mene johonkin syrjätielle opettelemaan. Vaikkakin aika turha taito. :P
- käkkäri kuningas
ei tarvii kytkintä vältämättä käyttää jos auto ei pysähdy, onhan se ihan kätevä tapa saaha kääntymään tiukaan mutkaan, mutta kannattaa kahtoo että ei oo vastaa tulijoita tms
- niinpä juuri
No on kyllä aivan turha taito. Sillä ei ole ajamisen kanssa mitään tekemistä. Eikä edes kilpaa-ajamisen kanssa. Vauhti tyssää tyystiin. Joidenkin mielestä se on näyttävää siinä kaikki. Rattimiehet vie luistossa lujaa ilman käkkäripelleilyjä.
Löysäalustaisella etuvedolla perän saa irti kääntämällä pyörät mutkan suuntaan. Sitten vaan kaasuttaa ja suoristaa rattia tullen lentäen ulos mutkasta. - minä
niinpä juuri kirjoitti:
No on kyllä aivan turha taito. Sillä ei ole ajamisen kanssa mitään tekemistä. Eikä edes kilpaa-ajamisen kanssa. Vauhti tyssää tyystiin. Joidenkin mielestä se on näyttävää siinä kaikki. Rattimiehet vie luistossa lujaa ilman käkkäripelleilyjä.
Löysäalustaisella etuvedolla perän saa irti kääntämällä pyörät mutkan suuntaan. Sitten vaan kaasuttaa ja suoristaa rattia tullen lentäen ulos mutkasta.Käsijarrun oikeanlainen käyttö ei todellakaan ole mikään turha taito. Esim. etuvetoisella autolla se saattaa tietyissä olosuhteissa olla ainoa keino estää vaikkapa ulosajo.
Sitten tuosta kilpa-ajamisesta. Esim. ralliajossa käsijarrun käyttö erityisesti syheröisillä asfalttiteillä on nopean ajon ehdoton edellytys. Tämä on ihan fakta homma. Mutta ei siitä sen enempää.
Kannattaisi olla asioista vähän perillä ennen kuin tulee tänne laukomaan "totuuksia"... - 123
Sitä kannaattaa mennä vaikka tyhjille parkkipaikoille harjoittelemaan eikä millekään tielle... Hieman turvvallisempaa :)
- käsijarru
123 kirjoitti:
Sitä kannaattaa mennä vaikka tyhjille parkkipaikoille harjoittelemaan eikä millekään tielle... Hieman turvvallisempaa :)
vaikuttaa.
Jos se ottaa etupyöriin, seuraa tieltä suistumunen välittömästi kun nykäiset käsijarrukahvasta.
Ainakin Citroenissa ja Saabeissa on malleja joissa käsijarru vaikuttaa etupyöriin, ja niillä käkkärikäännös tai perän luistattaminen ei onnistu. - setä
minä kirjoitti:
Käsijarrun oikeanlainen käyttö ei todellakaan ole mikään turha taito. Esim. etuvetoisella autolla se saattaa tietyissä olosuhteissa olla ainoa keino estää vaikkapa ulosajo.
Sitten tuosta kilpa-ajamisesta. Esim. ralliajossa käsijarrun käyttö erityisesti syheröisillä asfalttiteillä on nopean ajon ehdoton edellytys. Tämä on ihan fakta homma. Mutta ei siitä sen enempää.
Kannattaisi olla asioista vähän perillä ennen kuin tulee tänne laukomaan "totuuksia"...Ainoat tilanteet rallissa, missä tarvitset käsijarrua, ovat asfalttiserpot esim. Alpeilla. Muutoin joko kuski ei osaa ajaa tai auto on säädetty päin persettä. Erään kaksinkertaisen maailmanmestarin näkemys.
- minä
setä kirjoitti:
Ainoat tilanteet rallissa, missä tarvitset käsijarrua, ovat asfalttiserpot esim. Alpeilla. Muutoin joko kuski ei osaa ajaa tai auto on säädetty päin persettä. Erään kaksinkertaisen maailmanmestarin näkemys.
Sitähän juuri tarkoitin. Asfalttiralleissa tiukoissa serpoissa. Tosin myöskin soralla joissakin tiukoissa mutkissa käsijarrua käytetään. Ajotyylejähän tosin on useita.
Mutta siis asfalttiralleissa käsijarru on niin tärkeä, että jos menettää sen, niin häviää koko rallin. Tämän voi todeta mm. vuoden 2002 Saksan MM-rallia katsomalla. Silloin Tommi Mäkisellä jäi ekan pätkän alussa käsijarrun kahva käteen, ja auto ei kääntynyt tiukkoihin mutkiin, joita Saksassa muuten riittää. Välillä Tommi joutui jopa peruuttelemaan ja vekslaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p525612Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "682661Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181960Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1541796No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol371766- 191733
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5148881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191141Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801129Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah62935