Tuli mieleeni tässä raamatun sanatarkasta noudattamisesta sellainen seikka jonka löysin raamatusta että valehteleminen ei kait olekkaan niin tavaton synti kuin luullaan, tai sitten en ymmärrä seuraavaa tekstiä:
"Juutalaisten lehtimajajuhla oli lähellä. Jeesuksen veljet sanoivat hänelle: Lähde juudeaan niin opetuslapsesikin näkevät millaisia tekoja sinä teet. ... ... Jeesus sanoi heille:"Nyt ei ole vielä minun aikani... ... Minä en tule tähän juhlaan sillä minu aikani ei ole vielä tullut". Näin hän sanoi ja jäi galileaan.
MUTTA KUN VELJET OLIVAT LÄHTENEET JUHLILLE, MYÖS JEESUS LÄHTI SINNE, EI IHMISTEN TIETEN VAAN SALAA.
joh 7:2-10
Jos tuo lyhentämäni(sorry, oli niin tuskallisen pitkä) kappale ei ollut valehtelemista niin mitä sitten. Itse uskon että johannes lienee itse lisäillyt omiaan tekstiin, ja silloin raamattua ei voi pitää sanatarkkana Jumalan sanana?
Valehtelemisesta.
8
310
Vastaukset
- heppu
Pistit niin pahan että saa nähdä tuleeko vastauksia.
Valehtelu "hyvän asian" puolesta on monelle helluntalaiselle tuttua ja joillekkin jopa melkein tiedostamatonta. Kaikenlainen liioittelu vielä sitäkin yleisempää.
Usein henkilö ei ollenkaan tajua itseasiassa valehdelleensa liioitellessaan jotain kokemustaan... - armahdettu syntinen
laitan tähän kokoasia yhteyden.jos tarkkaavasti luet tämän raamatunkohdan ei edes Jeesuksen veljet uskoneet häneen vaan tahtoivat tehdä Jeesuksen naurunalaiseksi ihmisten silmissä.Jeesus ei tahtonut mennä heidän ehtojensa mukaan vaan jumalalla on omat aikataulunsa.jos sinä tarkkaan luet niin ei Jeesus missään vaiheessa sanonut että minä en tule,vaan sanoi minä en vielä lähde näille juhlille.myöhemmin hän meni salaa juhlille ,voit itse lukea ja tutkia sen omasta raamatusta.>2Ja juutalaisten juhla, lehtimajanjuhla, oli lähellä.
3 Niin hänen veljensä sanoivat hänelle: "Lähde täältä ja mene Juudeaan, että myös sinun opetuslapsesi näkisivät sinun tekosi, joita sinä teet;
4 sillä ei kukaan, joka itse tahtoo tulla julki, tee mitään salassa. Koska sinä näitä tekoja teet, niin ilmoita itsesi maailmalle."
5 Sillä hänen veljensäkään eivät häneen uskoneet.
6 Niin Jeesus sanoi heille: "Minun aikani ei ole vielä tullut; mutta teille aika on aina sovelias.
7 Teitä ei maailma voi vihata, mutta minua se vihaa, sillä minä todistan siitä, että sen teot ovat pahat.
8 Menkää te ylös juhlille; minä en vielä mene näille juhlille, sillä minun aikani ei ole vielä täyttynyt.
9 Tämän hän sanoi heille ja jäi Galileaan.
10 Mutta kun hänen veljensä olivat menneet juhlille, silloin hänkin meni sinne, ei julki, vaan ikäänkuin salaa
lue tarkkaan niin huomaat että Jeesus ei valehdellut vaan sanoi minä en VIELÄ lähde.Eiks olekkin hyvä kirja, se jätti tuohonkin kohtaan "porsaan reiän",koska hän edeltä tiesi sinun tänään kysyvän sitä meiltä.Jeesus Kristus on Herra.aamen- heppu
Pitää nyt kuitenkin huomauttaa että uudessa käännöksessä Jeesus kyllä selvästi valehtelee. Voi vain kuvitella miten paljon muita käännös ja asia virheitä kirjaan on livahtanut parissa tuhannessa vuodessä;)
"6 Jeesus sanoi heille: "Nyt ei ole vielä minun aikani -- teille taas sopii mikä aika hyvänsä. 7 Maailma ei voi vihata teitä, mutta minua se vihaa, koska minä todistan, että sen teot ovat pahat. 8 Menkää te vain juhlille. MINÄ EN TULE TÄHÄN JUHLAAN, sillä minun aikani ei ole vielä tullut." 9 Näin hän sanoi ja jäi Galileaan.
10 Mutta kun veljet olivat lähteneet juhlille, myös Jeesus lähti SINNE, ei ihmisten tieten vaan salaa." - armahdettu syntinen
heppu kirjoitti:
Pitää nyt kuitenkin huomauttaa että uudessa käännöksessä Jeesus kyllä selvästi valehtelee. Voi vain kuvitella miten paljon muita käännös ja asia virheitä kirjaan on livahtanut parissa tuhannessa vuodessä;)
"6 Jeesus sanoi heille: "Nyt ei ole vielä minun aikani -- teille taas sopii mikä aika hyvänsä. 7 Maailma ei voi vihata teitä, mutta minua se vihaa, koska minä todistan, että sen teot ovat pahat. 8 Menkää te vain juhlille. MINÄ EN TULE TÄHÄN JUHLAAN, sillä minun aikani ei ole vielä tullut." 9 Näin hän sanoi ja jäi Galileaan.
10 Mutta kun veljet olivat lähteneet juhlille, myös Jeesus lähti SINNE, ei ihmisten tieten vaan salaa."raamatun väännös on liperalisoitu ja väännelty liperaaliteologeja varten.siinä on monet raamatun totuudet käännelty päinvastaiseksi,mitä alunperin oli tarkoitettu .minä susittelen juhannuskokkoa moiselle väännökselle
- Epiktetos_
Uuden testamentin kirjoitusaikana sen tekstejä ei ymmärretty Jumalan sanaksi kuten myöhemmin on tapahtunut. Evankeliumit olivat kertomuksia lihaksi tulleesta Jumalan Sanasta, Jeesuksesta, mutta itsessään ne eivät olleet nykyisessä mielessä Jumalan sanaa. Samoin on Paavalin ym. UT:n kirjeiden kanssa: ne olivat kirjeitä henkilöille ja seurakunnille mutta eivät taaskaan nykyisessä mielessä Jumalan sanaa.
Alkuseurakuntien juutalaiskristityille Jumalan sanaa oli juutalaisten Toora, Profeetat ja Kirjoitukset, siis meidän VT:mme. Hellenistikristityillä, siis pakanakristityillä ei ollut Vanhaa Testamenttiakaan. Aluksi he olivat pelkän suullisen opetuksen varassa. --- Ettei asia tulisi liian yksinkertaiseksi ymmärtää valehteliko Jeesus, paniko Joh. evankeliumin kirjoittaja joukkoon omiaan vai mistä oikein on kysymys, tulkoon mainittua, että vanhassa juutalaisuudessa Jumala ja hänen sanansa olivat yhtä: Jumala ei oikeastaan voinut valehdella, sikäli että kun hän jotakin sanoi, tapahtui niin. Jumala ei ollut erotettavissa sanastaan.
Olipahan sitten kirjoittajan tarkoitus mikä tahansa mainitessaan tämän anekdootin, hänen näkökulmansa oli joka tapauksessa ihmisen näkökulma: Jumalan sanan arvovallan olemme hänen kertomukselleen antaneet me, myöhempien aikojen kristityt. - get-laif
Eikö oo muuta tekemistä?
Mene palikkakerhoon))))))) - tavattomasti
pätkii, ei ihme että sait väärän kuvan asiasta.. no kaikkea sitä...
- Sanoo Raamattu
Jeesus ei tuossa valehtele.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331935Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28850- 69845
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259728Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64710- 10677
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132671- 26644
- 77642
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200635