"Mafian merkit" joskus 1970-l???

kuka muistaa

Se oli varmaan joku lyhyehkö minisarja, mutta mielenkiintoinen. Muistaakseni jokainen osa oli itsenäinen...? Mikä enkuksi?

Toinen ehkä vähän pidempi mafiasarja, jonka nimeä etsin: siinä oli pitkä hurjan komea mies, jolla oli muistaakseni italialainen nimikin, mutten ole varma.
Olikohan aika väkivaltainen noin yleensä.

Siis muistaako joku näitä mafiasarjoja, yritän löytää niiden alkup. nimiä ym tietoa.

Nää sarjat toimi mulla eskapismin lähteinä, elämä oli niin kurjaa.

12

979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • <<<<

      eiks sellanen ollu ainaki ku marseillen poika......

      • ♥♥♥♥♥♥♥♥

        La piovra.......oisko


    • Ken Ties
    • Ken Ties

      Kai aloittaja huomasi?

    • duckburn

      "Mafian merkit" ei ehkä ole oikea nimi. Muististani hakuilen, että nimi olisi ollut "(jokin/jonkin) merkki", ei "merkit". Se "jokin" ei ollut mafia muistaakseni.

    • duckburn
    • duckburn
    • Lark

      Ei se ole tämä Käskijän merkki. Mafian merkki oli historiallinen sarja, jossa käsiteltiin Italian historian eri aikakausia. Muistan itse tuolloin alle kymmenvuotiaana pelänneeni joskus sarjaa katsoessani kuolllessani. Siinä käsiteltiin mafian historiaa alkaen 1600-luvulta. Toisessa jaksossa huppupäiset salaliittolaiset puukottivat ryhmässä kavaltajan, mistä näin tietenkin poikaisena painajaisia.

      • Beati Paoli

        Olen tässä viikonlopun aikana pähkäillyt sitä, että minä vuonna tuo sarja tuli Suomen televisiosta?. Villi arvaukseni on, että vuosi oli 1977?. Minäkin muistan tuon toisen jakson, jossa huppupäiset salaliittolaiset puukottivat kavaltajan. Tuon jakson katsoin viikonloppuna youtubelta. Se on aika jännä juttu, että tuon puukotuksen muistaa niin hyvin vaikka siitä on melkein 40 vuotta aikaa.


      • Anonyymi

        eikö too oo sit tullu joskus 70-lukujen taitteessa


    • Anonyymi

      NÄKYY TULLEEN 76 ITALIASSA MUTTA KOSKA SIT SUOMESSA

    • koskas tollanen tuli ja milloin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe