"Kohua herättänyt australialaismiehen teloitustuomio on pantu täytäntöön Singaporessa. Maan sisäministeriön mukaan huumeiden salakuljetuksesta tuomittu Nguyen Tuong Van hirtettiin tänään Changin vankilassa.
Tuomitun lakimiehet, perhe ja ihmisoikeusryhmät kampanjoivat viikkoja estääkseen teloituksen. Tapaus on herättänyt tyrmistystä etenkin 25-vuotiaan Vanin kotimaassa Australiassa, jossa kuolemanrangaistuksesta on luovuttu kauan sitten. Myös Australian hallitus ehti vedota useaan otteeseen tuomitun puolesta.
Tuomio on kiristänyt Australian ja Singaporen välejä. Mailla on läheiset taloussuhteet ja lisäksi niiden armeijat ovat tehneet yhteistyötä. Tapaus sai Australian oikeusministerin Philip Ruddockin luopumaan torstaina diplomatian kielestä ja kuvailemaan hirttämistä barbaarimaiseksi.
(STT)"
IHAN OIKEIN, ETTÄ ON KOVAT OTTEET HUUMEUKKOJA VASTAAN. KOKAIINI ON SELLAISTA PASKAA ETTÄ SITÄ LEVITTÄVÄT SAAKIN PANNA HIRTEEN. MUTTA HUUMEISIIN TOTTUNEET VIHERPIIPERÖT NYT TIETENKIN MARISEVAT..
Huumemies hirtettiin Singaporessa!
8
508
Vastaukset
- INCE3T
Monien Aasian maiden lentokentillä kerrotaan selvästi narkoottisten aineiden erittäin voimakkaasti kriminalisoinnista. Singaporessa, jossa on paha huumeongelma, kerrotaan rangaistuksena käytettävästä kuolemantuomiosta. Kova rangaistus on ainoa keino taistelussa kovaa rikollisuutta vastaan.
Mitä salakuljetti? Rangaistus kiinnijäämisestä oli varmasti tiedossa. Siitä sai, aivan oikein. Onpahan nyt maailmassa yksi narkkari ja/tai diileri vähemmän. - sikuro
tämä on nyt pois päiväjärjestyksestä..
- hieno juttu
Rikoksesta seuraa rangaistus. Singaporessa se on sitten hirttotuomio.
Maassa voisi olla vielä pahmepi huumeongelma, jos ei näitä rajuja keinoja käytettäisi.
Nyt on yksi huumediileri vähemmän. Hyvä. - oikein
eipähän toista kertaa yritä salakuljettaa huumeita
- Art-zi
No jos kaveri tiesi "hommiin" ryhtyessaan etta kuolemantuomiohan sita on odotettavissa jos salakuljettaa huumeita maahan ja narahtaa siita. Mita sita sitten enaa ihmettelemaan, hanhan tiesi "tyohonsa" liittyvat riskit, ja nyt kavi tyotapaturma?
Maassa maan tavalla, Suomessahan eraat ulkomaalaistaustaiset piirit tietavat meidan oikeuslaitoksen langettamat "tuomiot" esim. ryostoista. Jossain muualla voisi joutua narun jatkoksi, niin ihmekos kun rikokset kannattavat taalla ja niita puuhastellaan liukuhihnalta.
Tuon kaverin nimesta paatellen, epailen etta han tai hanen vanhempansa ovat siirtolaisia, ei kuullosta aivan englantilaiselta nimelta.
Kenen ihmisoikeuksia silloin rikotaan kun myydaan huumeita, vaikkapa kokaiinia, ihmisille tai pakotetaan prostituoiduksi? Jotkut tahot hyotyvat rahallisesti (ja paljon) tastakin hommasta...
Aina ei voi voittaa, ei edes huumediileri...- ei valkoinen
Teloitettu mies oli Australian kansalainen mutta etniseltä alkuperältään vietnamilainen
- tietoa
Monilla teloitetuille on tekaistu syyte.
Vietnamissa voi joutua teloitettavaksi ,vaikka
ei olisi koskenutkaan huumeisiin..
Viranomaiset keksivät usein tekaistuja syytteitä
..tiedän tapauksia...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1406318Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705247Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143685Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213280Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1172457Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12028Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161313- 811198