Boston Bruins teki todella typerästi, kun vaihtoi Joe Thortonin San Josen Marco Sturmiin - San Jose voitti tuon episodin 100-0! Mitä Sturm on Thortoniin verrattuna tai yleensä koko NHL:ssä...ei mitään!
Bostonin typerä vaihtokauppa
8
716
Vastaukset
Ainakin ensimmäisen ottelun perusteella jotain positiivista Bostonille, Sturm tehot 1 1.. Aikahan sen näyttää onko kaupat tuottaneet mitään positiivista molempiin joukkueisiin.
- l.brandy
liikkui kaupassa myös, näin yle:llä koomentoitiin
Jääkiekon NHL-liigassa nähtiin keskiviikkona kuluvan kauden toistaiseksi vaikuttavin pelaajasiirto, kun Boston Bruins kauppasi kapteeninsa Joe Thorntonin San Jose Sharksiin. Boston sai vastineeksi Marco Sturmin, Brad Stuartin ja Wayne Primeaun.
- Hän on johtohahmo, joka tekee pisteitä ja tekee myös pelikavereistaan parempia, San Josen toiminnanjohtaja Doug Wilson summasi Thorntonin taidot.
Bostonissa koko syksyllä 1997 alkaneen NHL-uransa pelanneelle Thorntonille kauppa tuli yllätyksenä, ainakin hänen agenttinsa mukaan.
- Hän on yllättynyt. Hän tarvitsee nyt aikaa miettiä tätä asiaa, Thorntonin agentti JP Barry kuvaili asiakkaansa tuntoja.
Thornton, 26, on paitsi yksi NHL:n lahjakkaimmista myös yksi parhaiten palkatuista pelaajista. Ennen tätä kautta hän sai pitkien neuvottelujen jälkeen Bostonilta kolmivuotisen, 20 miljoonaa dollaria tuottavan sopimuksen. JP Barryn mielestä Bostonin päätös kaupata tähti saattaa juontua siitä, että seura ärsyyntyi hankalista neuvotteluista.
- Sopimusneuvotteluissa puhuttiin aluksi viiden vuoden sopimuksesta, mutta neuvottelut päättyivät kolmen vuoden sopimukseen. Se kertoo jo paljon, Barry totesi.
Bostonille tulee kaupasta säästöjä, sillä Sturm tienaa tällä kaudella kaksi miljoonaa, Stuart 1,9 miljoonaa ja Primeau 1,1 miljoonaa.
Thornton on tehnyt tällä kaudella 23 ottelussaan tehot 9 24 ollen Bostonin ykköspistemies. Seura on kuitenkin Itäisen lohkon koillisen divisioonan viimeisenä voitettuaan vain kahdeksan peliä 26:sta. San Jose on sekin divisioonansa jumbona.
STT-YLE- tiritari
Toki pitää muistaa että Boston "voitti" 1,6 miljoonaa kaupassa. Toisekseen Bruins sai paljon kaivattua syvyyttä, olkootkin ettei pelaajat ole lähelläkään Thorntonin tasoa. Sopimusneuvottelujen hankaluudesta mainittiinkin jo, ja huhua on myös ollut ettei Thornton olisi enää kovinkaan suuressa huudossa fanien keskuudessa... Tiedä siitä sitten.
San Jose puolestaan sai joukkueeseen valtavan määrän taitoa, johtohahmon, ja faktahan on se että Thornton vetää ihmisiä halleihin.
Paska kauppa silti Bostonin kannalta mielestäni.
- cgy
Onko tietoa...
Sattuko Joe olemaan sukua Sharksin toiselle Thorntonille? Molemmilla näyttäis olevan syntymäpaikkana London ON Kanada.- Rbk
Ovat serkuksia.
- U.A.T.
Täysin käsittämätöntä, että SJS luopui mahtavasta M. Sturmista mitättömän puuhastelijan ja lähinnä Naisten hakkaajana ansioituneen Joe Thorntonin vuoksi. HUI UYÖK
- veinkretski
MItätön puuhastelija!?!:)
- recruit
jotain muutakin taustalla kuin pelkästään joukkueiden herättely. Tuntuisi ainakin siltä. Olisiko sitten Bostonissa ollu jotain kärhämää Thorntonin ja johdon välillä tms.
Stürm ja Thornton melkoisia ikoneja joukkueissaan, vaikka ehkä se Joe on kuitenkin hieman "starampi" ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574950Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813606SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352597SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402253Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962149Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282046Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632043Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872003Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211506Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051406