Haloo!!!!!....ihmiset

A. Rose

Mikä ihme teitä vaivaa?

Ottamatta tarkoituksella heti kantaa siihen kenestä pitäisi tulla uusi Idols-kisan voittaja, niin kyllä ihmetyttää täällä nämä (aikuisten?) kirjoitukset. Eli jos nyt voittaja sattuisi olemaan tuo Puolainen kohulööpeissä riepoteltu nainen niin sekö sitten pilaisi suomalaiset lapset/nuoret...aukottomasti, peruuttamattomasti, ja kuin salaman iskusta?? Jos näin niin eipä voi kuin ihmetellä kuinka hemmetin suurta roolia juuri TÄMÄN kisan voittaja suomalaisissa perheissä nauttiin!!! Lasten vanhemmat voivat kai vain levitellä käsiään ''zombiena'' jos oma jälkikasvu menee piloilla...kertalaakista! Mitähän nämä samat ''kasvattajat'' voivat sitten silloin jos jälkikasvu on todella ajautumassa elämässään sivuraiteille?

Haloo!!!!!!

PS: Otanpa kuitenkin kantaa. Agnes on karismaattisin ja kisan paras laulaja. Paras siksi, että se erottuu nykyisistä staroista tummalla ja voimakkaalla äänellä.

4

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perheenäiti

      Meidän lasten koulussa kiusataan, jos lapsella ei ole idolsien kuvilla päällystettyjä kirjoja, tai jos ei kannata jotain tiettyä tai jos ei oo äänestäny ketään...

      Kyllä sillä on hirveä vaikutus lapsiin ja miksei nuoriinkin, että kenestä tulee idoli.

      • Kiusaus näpäyttää..

        mutta tuollainen käyttäytyminen lasten ja nuorten keskuudessa on KOULUKIUSAUSTA!...
        ..johon vanhempien ja opettajien pitää puuttua hyvissä ajoin !!!
        Pienestä se alkaa ja jos vanhemmatkin vaan nimettöminä keskustelupalstoille asiasta kirjoittavat, niin....
        Ei tähän maahan kannata järjestää mitään "kansaa lietsovia" kilpailuja, kun ei lapsiparatkaan saa aikuisten hysterialta olla rauhassa.


      • A. Rose

        ...kyllä kodeissa on vain jotain vialla, jos tätä Idols-kohukilpailua ei voida/osta käsitellä niissä tarvittaessa edes jonkinlaisessa järjen valossa...eikä edes omalle jälkipolvelle. Kannattaisi tällöin ehkä pitää tv kokonaan kiinni sunnuntaisin!

        Uusia/muita idoleita puskee kuitenkin koko ajan esiin montaa kautta ihmisten tietoisuuteen (niin elokuvista, musiikkirintamalta, urheilusta kuin ihan muistakin kilpailuista). Ja näin myös jatkossa. Tämän kisan voittaja ei siis ole mikään ''the one and only'' idoli. Ja jos todella lasten/nuorten elämänsuunta, sekä kohtalo on vain yhdestä Idolista kiinni niin voi, voi.

        PS: Kisa ei kai ole ainoastaan noin 7 - 13v ikäisille? Sillä edellisenkin kilpailun finalistit esiintyvät mm. anniskeluravintoloissa.


      • A. Rose

        ...kyllä kodeissa on vain jotain vialla, jos tätä Idols-kohukilpailua ei voida/osata käsitellä niissä tarvittaessa edes jonkinlaisessa järjen valossa...eikä edes omalle jälkipolvelle. Kannattaisi tällöin ehkä pitää tv kokonaan kiinni sunnuntaisin!

        Uusia/muita idoleita puskee kuitenkin koko ajan esiin montaa kautta ihmisten tietoisuuteen (niin elokuvista, musiikkirintamalta, urheilusta kuin ihan muistakin kilpailuista). Ja näin myös jatkossa. Tämän kisan voittaja ei siis ole mikään ''the one and only'' idoli. Ja jos todella lasten/nuorten elämänsuunta, sekä kohtalo on vain yhdestä Idolista kiinni niin voi, voi.

        PS: Kisa ei kai ole ainoastaan noin 7 - 13v ikäisille? Sillä edellisenkin kilpailun finalistit esiintyvät mm. anniskeluravintoloissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      89
      5685
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4742
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      3067
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      90
      2976
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      24
      2677
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2049
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      1996
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1533
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1476
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1328
    Aihe