Kaverilla on tuollainen -89 Farkku ja mittarssa jo liki 300tkm.
Öljyä kuluu kohtuullisesti(liikaa)
Ei tiputa alle vaan tulee koneen läpi(peräluukku musta, siis sillai musta että on tullut putkesta eli koneen läpi)
Itellä autoasentajan koulutus ja jonkun verran autoja nysvännyt mutta en mersuja, ite ajattelin että saattais öljy mennä venttiilivarren kumien kautta koneeseen. Onko paha homma vaihtaa kumit? Painetta tulpanreiästä ja jne., eli onnistuuko homma ihan kansi paikallaan?
Tietty voihan olla että on öljyrenkaatkin menny...
Onko tyyppilistä?
MB 124 Syö oljyä!
6
1651
Vastaukset
- taida olla
tyypillistä, koska yleisesti noilla pitäisi päästä paljon pidempään ilman suurempia remontteja, ainakin jos kyse on diesel mosasta.
- Nimetön
Niin, kyse on bensavehkeestä.
Ajattelin että jos joku olis nuo venttiilivarren kumit vaihtanu ja osais sanoa että onko iso homma... - se on
Nimetön kirjoitti:
Niin, kyse on bensavehkeestä.
Ajattelin että jos joku olis nuo venttiilivarren kumit vaihtanu ja osais sanoa että onko iso homma...tavallinen 2 vent/sylinteri niin ei mitään ongelmia.
Hoituu samoin kuin "mistä vaan"! Nyt en muista, pitääkö nokka-akseli irroittaa?
Eppäilen vain, että ei johdu vent.kumeista. - kumit
se on kirjoitti:
tavallinen 2 vent/sylinteri niin ei mitään ongelmia.
Hoituu samoin kuin "mistä vaan"! Nyt en muista, pitääkö nokka-akseli irroittaa?
Eppäilen vain, että ei johdu vent.kumeista.Omassa vaihdettiin noin vuosi sitten venttilivarren kumit. Öljyä kului noin 1-1.5l per 1000 km. Vaihdon jälkeen ei ole tarvinnut lisätä kertaakaan. Vaihtoväli n 10 tkm. Vaihdatin Rollen tähtihuollossa Helsingissä. Hinta kumeineen n 150e. autolla ajettu 250 tkm.
Kumit olivat kuulema aivan kovettuneet. kumit kirjoitti:
Omassa vaihdettiin noin vuosi sitten venttilivarren kumit. Öljyä kului noin 1-1.5l per 1000 km. Vaihdon jälkeen ei ole tarvinnut lisätä kertaakaan. Vaihtoväli n 10 tkm. Vaihdatin Rollen tähtihuollossa Helsingissä. Hinta kumeineen n 150e. autolla ajettu 250 tkm.
Kumit olivat kuulema aivan kovettuneet.litra per 1000km onvielä kohtuuden rajoissa valmistajan mielestä!
- mercedes korjaaja
se on kirjoitti:
tavallinen 2 vent/sylinteri niin ei mitään ongelmia.
Hoituu samoin kuin "mistä vaan"! Nyt en muista, pitääkö nokka-akseli irroittaa?
Eppäilen vain, että ei johdu vent.kumeista.mercedeksen 102 ja 103 moottoreissa yleisin vika on juuri venttiilivarren kumien kovettuminen jos alkaa öljyä viemään...todella helppo vaihtaa ei tarvitse ottaa nokkaa pois.merkit vaan kohdalleen ja aloittaen ykkösestä ja nelosesta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887