jos ihminen omaa hyvän itsetunnon hänen ei tarvitse sortaa muita.
hyvä itsetunto.
10
816
Vastaukset
- uruguay24
hyvää joulua sinulle ;)
- pate ensimmäinen
Esimerkiksi somaliassa kaikki sortaa kaikkia, eli heillä on huono itsetunto.
- niin...
Somaliassa on juuri käyty raaka sisällissota. Suomikin oli oikea sortamisen onnela kansalaisodan päättyessä. Lisäksi somalia on yksi maailman köyhimmistä valtioista. Sellaiset olot syövät ihmisen moraalia. Kyllä olot tasaantuisivat jos Somaliasta kehittyisi samanlainen hyvinvointivaltio kuin suomesta. Se vain vie pirullisen paljon aikaa.
- . . .
niin... kirjoitti:
Somaliassa on juuri käyty raaka sisällissota. Suomikin oli oikea sortamisen onnela kansalaisodan päättyessä. Lisäksi somalia on yksi maailman köyhimmistä valtioista. Sellaiset olot syövät ihmisen moraalia. Kyllä olot tasaantuisivat jos Somaliasta kehittyisi samanlainen hyvinvointivaltio kuin suomesta. Se vain vie pirullisen paljon aikaa.
"Kyllä olot tasaantuisivat jos Somaliasta kehittyisi samanlainen hyvinvointivaltio kuin suomesta. Se vain vie pirullisen paljon aikaa."
Kuinka monta tuhatta vuotta?
Sano yksikin Afrikkalainen hyvinvointivaltio minkä mustat ovat ITSE perustaneet ja hyvinvointiaan vaalineet, ilman muiden mannerten ihmisten apua? - niin...
. . . kirjoitti:
"Kyllä olot tasaantuisivat jos Somaliasta kehittyisi samanlainen hyvinvointivaltio kuin suomesta. Se vain vie pirullisen paljon aikaa."
Kuinka monta tuhatta vuotta?
Sano yksikin Afrikkalainen hyvinvointivaltio minkä mustat ovat ITSE perustaneet ja hyvinvointiaan vaalineet, ilman muiden mannerten ihmisten apua?Sano sinä yksikin Eurooppalainen valtio, jota afrikkalaiset olisivat orjuuttaneet, riistäneet ja muuten sortaneet. Sano yksikin eurooppalainen valtio, josta olisi mustien toimesta rahdattu satoja tuhansia ihmisiä orjuuteen muihin maanosiin.
- . . .
niin... kirjoitti:
Sano sinä yksikin Eurooppalainen valtio, jota afrikkalaiset olisivat orjuuttaneet, riistäneet ja muuten sortaneet. Sano yksikin eurooppalainen valtio, josta olisi mustien toimesta rahdattu satoja tuhansia ihmisiä orjuuteen muihin maanosiin.
hyvää. Nimittäin eikö nykyään kaikkein parhaiten pärjäävät mustat olekin Amerikkaan (pohjois ja etelä) vietyjen orjien jälkeläiset verrattuna Afrikan serkkuihinsa?
Ja USA:n sisällissodan jälkeenhän Afrikkaan perustettiin valtio nimeltä Liberia, jonne vapautetut orjat oli tarkoitus asuttaa, mutta kumma kyllä eipä ollut hirveää intoa takaisin "esi-isienä" maille muuttaa. - kuules
. . . kirjoitti:
hyvää. Nimittäin eikö nykyään kaikkein parhaiten pärjäävät mustat olekin Amerikkaan (pohjois ja etelä) vietyjen orjien jälkeläiset verrattuna Afrikan serkkuihinsa?
Ja USA:n sisällissodan jälkeenhän Afrikkaan perustettiin valtio nimeltä Liberia, jonne vapautetut orjat oli tarkoitus asuttaa, mutta kumma kyllä eipä ollut hirveää intoa takaisin "esi-isienä" maille muuttaa.monikin muutti takaisin afrikkaan ja kaikki parhaiten pärjäävät amerikassa asuvat mustat eivät todellakaan ole orjien jälkeläisiä, HALOO.
Täytyy olla rajusti pipi päästään, jos sanoo että orjuuttaminen sai jotain hyvää aikaan:/!!
Amerikassa elävät mustat pärjäävät suurin osa paremmin, kuin afrikkalaiset, siksi, että amerikka on "yllättäin" rikkaampi maa ja siellä on paremmat mahdollisuudetkin siitä syystä. Tosin ei mustilla ole edelleenkään niin hyvät mahdollisuudet pärjätä kuin valkoisilla ja syy "liekköhän mikä" hmm ja turha päälle enempää paskaa väittää!
- Tunnoton
tuntemisella on tekemistä sortamisen kanssa?
- Aurinkoinen
Jos on hyvä itsetunto hyväksyy itsensä sellaisena kun on ja on tyytyväinen itseensä. Ihmisellä on myös realistinen kuva itsestään ja on tasapainoinen sekä pystyy hyväksymään näin myös muut ihmiset. Hyvän itsetunnon omaavan ihmisen ei tarvitse alentua toisten ihmisten syrjimiseen, vaan sen tekevät epävarmat ja huonon itsetunnon omaavat ihmiset, jotka pyrkivät toisten syrjimisellä kohottamaan omaa itsetuntoaan ja epävarmaa persoonaansa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815