Aikoinaan golffaus kuulemma oli ns ylaluokan oma leikkikentta. Kun sitten duunaritkin aloitti golffauksen, niin ryhtyyi "ylaluokka" metsastamaan.
Jep.
Sitten sovellettuna feminismiin. Huomaatteko "aatelliset" kuinka duunaritkin on ryhtyneet feminismidebattiin?
Minne siirtya?
Yks juttu
10
512
Vastaukset
- Hertha
Minne siirtya?
Siirtyä pois Saulin leiristä.- Mi-yes
Purista nyt jotain juttua mademoiselle?
- Hertha
Mi-yes kirjoitti:
Purista nyt jotain juttua mademoiselle?
Kokeilin omenapiirakkaan siirappia.
- Mi-yes
Hertha kirjoitti:
Kokeilin omenapiirakkaan siirappia.
Ei ollenkaan.
Taikinaan vai kastikkeena? - Hertha
Mi-yes kirjoitti:
Ei ollenkaan.
Taikinaan vai kastikkeena?Omenapäällisen mausteeksi. Itseasiassa hieno vinkki kokeilla siirappia tai fariinisokeria taikinaankin. On vain valittava sellainen taikinaresepti, johon raskas siirappi ja/tai fariinisokeri sopivat. Taikina voisi olla muutenkin mausteinen, paksu, pehmeä, sellainen, johon omenat uppoavat melkein näkymättömiin. Mikähän omenalajike olisi tällaiseen hyvä?
Keskustelu on tähän asti ollut vaaratonta, tylsää ja mitäänsanomatonta.
Olikko se todella omena se hedelmä, jonka "Eeva antoi"? Tuskin. Joku trooppinen ihanuus se on ollut. Jos miehille sanoo, että ota nyt omena hedelmäkulhosta, se on terveellistä, niin eivät ota. Syövät mieluummin banaania. - Mi-yes
Hertha kirjoitti:
Omenapäällisen mausteeksi. Itseasiassa hieno vinkki kokeilla siirappia tai fariinisokeria taikinaankin. On vain valittava sellainen taikinaresepti, johon raskas siirappi ja/tai fariinisokeri sopivat. Taikina voisi olla muutenkin mausteinen, paksu, pehmeä, sellainen, johon omenat uppoavat melkein näkymättömiin. Mikähän omenalajike olisi tällaiseen hyvä?
Keskustelu on tähän asti ollut vaaratonta, tylsää ja mitäänsanomatonta.
Olikko se todella omena se hedelmä, jonka "Eeva antoi"? Tuskin. Joku trooppinen ihanuus se on ollut. Jos miehille sanoo, että ota nyt omena hedelmäkulhosta, se on terveellistä, niin eivät ota. Syövät mieluummin banaania.Eikos kuuluisa Tarte Tatin, omenapiirakka karamellisoidulla sokerilla, ollut Tatin sisarien aikaansaannos.
Joo jatetaan keskustelu tahan.
- Mi-yes
Olemme siis siirtyneet, siirtymassa "aikakauteen" jolloin feminismidebatti ei ole enaa pelkastaan akateeminen tai alyllinen prioriteetti.
Who gives a fuck anyway?- Mies vain
annatte feminismille aivan liian suurta arvoa puhumalla siitä "akateemisena ja älyllisenä debattina", feminismi on pelkästään järjetöntä, arkitodellisuudesta irronneiden mielikuvitusmaailmoissa liitelevien pinnallisten ja pilalle hemmoteltujen, miesvihamielisen yhteiskunnan lellikkinaisten haihattelua ja piste.
- jorojukka-kukka
Mies vain kirjoitti:
annatte feminismille aivan liian suurta arvoa puhumalla siitä "akateemisena ja älyllisenä debattina", feminismi on pelkästään järjetöntä, arkitodellisuudesta irronneiden mielikuvitusmaailmoissa liitelevien pinnallisten ja pilalle hemmoteltujen, miesvihamielisen yhteiskunnan lellikkinaisten haihattelua ja piste.
Feminismin järjettömyys kuulostaa mielenkiintoiselta sanavalinnalta. Naisten oikeuksien puolustaminen on joidenkin miesten mielestä järjetöntä. Naisen asema jos mikä on sitä arkitodellisuutta. Se että saa pelätä kotona, ei saa ylennystä työssä, vaikka tekee enemmän kuin vastaava mieshenkilö, kadulla saa huorittelua peräänsä, iltasella ei uskalla edes lenkille lähteä pitkän työpäivän jälkeen ja sinä puhut arkitodellisuudesta irtaantumisesta. Etkö todellakaan osaa ajatella, että muuallakin on elämää kuin vain sinun pienessä jokapäiväisessä elintilassasi?
Pinnallisuus, onko se todellakin naisten etuja ajavien naisten määrite? Hemmoteltujen naisten. Niitäkin on, mutta et voi tietää, mikä kansanryhmä on hemmoteltua ja mikä ei. Ei sinulla ole sellaista tietoa olemassakaan. Lellikki? Siis kenen lellikki. Miesvihaiseksi tässä tulee, kun tekstejäsi lukee.
Tuolla chatin puolella olit kyllä ihan iisi kaveri, joten ihan yllätyin. Otapa täällä se sama linja, niin pääset jopa oikeaan keskusteluun. - Mi-yes
Mies vain kirjoitti:
annatte feminismille aivan liian suurta arvoa puhumalla siitä "akateemisena ja älyllisenä debattina", feminismi on pelkästään järjetöntä, arkitodellisuudesta irronneiden mielikuvitusmaailmoissa liitelevien pinnallisten ja pilalle hemmoteltujen, miesvihamielisen yhteiskunnan lellikkinaisten haihattelua ja piste.
Kylla kai juttu on kuitenkin se, etta nykyfeminismi on paljolti alkanut poliittisen temmellyksensa yliopistojen kaytavilta.
Ja jatkaa viela kauan.
Katso vaikka yliopistojen naistutkimuksen opintokokonaisuuden kirjallisuutta, kylla siina opinto-ohjelmassa on aika poliittinen suuntaus. Tuskin vahingossa.
Jee, aly on puhunut!
PS. Jorojukka, ankesit debattiin mutta olet kylla niita "duunareita" tassa konteksissa.
Mutta Mies vain, eipas unohdeta esimerkiksi Pol Pot:kin aloitti idealisminsa Sorbonnen (?) yliopistossa.
Oliko kutakuin marxismi, ranskalainen eksistentialismi ja maolaisuus sovellettuna uuteen agraariyhteiskuntaan(?)
Heh heh
PSS Syyllisia ei ole vielakaan loytynyt.
Moraalia, ...suomalaisille!
:D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330820Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764186Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972725Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331892Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901657- 861593
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751565Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591500Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721245