Katselin äsken tv:stä Lauantaiseura-ohjelmaa. Minusta Heinäluoman esiintyminen oli todella surkeaa. Mies on todellinen puppugeneraattori - samaa asiaa jauhaa moneen kertaan. Tuli sellainen kuva, et tässä on nyt joku hallitusjengi, joka vähäpätöisestä asiasta tekee suurta numeroa. Ja on niin varma asiastaan, joka on täysin takaperoista sen suhteen mikä on kansan suuntaus ollut presidentin valtaan ja sen vähentämiseen sekä EU:n hyvänä ja luonnikkaana jäsenenä toimimiseen. Lisäksi hänellä näytti olleen kovasti hyökkäävä asenne, jos joku rohkenee ajatella asioista toisella tavalla - jonkinlaista "nyrkkidemokratiaa".
Noh, kai siinä oli puheenjohtajassakin vikaa, et antoi Heinluoman jauhaa sitä omaa näkemystään varmaankin 3/4-osaa koko lähetysajasta.
Noh, kai siinä oli puheenjohtajassakin vikaa, et antoi Heinluoman jauhaa sitä omaa näkemystään varmaankin 3/4-osaa koko lähetysajasta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kun on viisikymppiseksi ehtinyt, eikä takana ole muuta kokemusta kuin järjestötyötä ja sitäkin ideologisesti ahtaissa ja ohjelmoiduissa rajoissa, ei ajatusmaailma voi olla kovinkaan lavea ja moniarvoinen.
Stalinin ja muiden neukkudiktaattoreiden hengenheimolainen. Heinäluoman ihanne on Suuri Sosialistinen NeuvostoSuomi.
On vain kuitenkin niin tyhmä, ettei ymmärrä, että maailma on muuttunut. Sen siitä saa, kun ylioppilaana pyrkii liian isoihin saappaisiin. Suhteellisuudentaju pettää ja vallanhimo nousee pintaan.
2000-luvun Eurooppa ei tarvitse enää neukkudiktaattoreja. Heinäluoma on 30 vuotta aikaansa jäljessä.