Kokoomus sekundapresidentin puolesta

Uusinen

http://www.ess.fi/telegram.jsp?telegram=39833

No nyt kokoomus joutuu vaikeuksiin. Don Heinäluoma on huomannut, ettei perustuslakimuutos olekaan pelkkä eduskuntavaalien 2007 asia, vaan se on myös presidentinvaalien asia 2006.

Ellei Sauli Niinistö - jo toista kertaa - sanoudu selväksi irti edustamansa puolueen perustuslakikannasta, häntä vastaan suunnataan Sanoman infokraattinen voima yhdistettynä Taloustutkimuksen oikein laadittuihin gallupeihin.

Sauli Niinistö pakotetaan ottamaan kantaa kokoomuksen parlamentaarikkoja vastaan tai kokoomus menettää viimeisenkin toivonsa päästä presidentinvaalissa hopeasijalle ennen pääministeri Matti Vanhasta.

Don Heinäluoma lähtee liikkeelle hitaasti, mutta jyrää varmasti saatuaan Sanoman ja Taloustutkimuksen liikkeelle.

Kokoomukselle ja Suomen kuvalehdelle tulee pitkä viivytystaistelu.

10

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jetsulleen niin

      -

      asiat työtä tekeville.

      • Uusinen

        Helsingin Sanomia, Taloustutkimusta ja Yleisradion toimittajatovereita vastaan välipäivinä, ellei kiellä puoluettaan, mikä hänet on asettanut toista kertaa.

        Bolshevikkienkin tilanne oli epätoivoinen 1919, mutta voittivat silti.

        On luultavaa, että keskusta-vasemmiston kansallinen prikaati voittaa tällä kertaa sosialidemokraatit ja työväenpresidenttiehdokkaan.

        Kokoomushistoriaan sopimaton ääriparlamentaristinen tendenssi tuhoaa työväenpresidentti Sauli Niinistön mahdollisuudet vasemmisto-keskustaa vastaan.

        KANSALLINEN kokoomus on historiallisesti ollut vahvan itsenäisyyden ja presidentin kannalla. Myös Ukko-Pekka oli vaikuttava hahmo - suojeluskuntavääpeli ja ampuja vielä ikämiehenäkin.

        "Maa tarvitsee presidentin!" -huuto on sitten Virkkusen ja Ilaskiven ajoista siirretty museoon. Nyt kokoomuksen linja on :"Maa tarvitsee idolin!"


    • Palvelee kokoomusta

      -

      BZ ei sinänsä vastustanut mahdollista perustuslain muutosta torstaina eduskunnassa.

      • Uusinen

        Sasi on ilmoittanut vastustavansa perustuslain täydennystä. Zyskowicz on pelkkä puolueen eduskuntaryhmyri, kun taas Sasilla on virallinen asema perustuslakivaliokunnan puheenjohtajana.

        Sasin mukaan mennään.


      • Inside information
        Uusinen kirjoitti:

        Sasi on ilmoittanut vastustavansa perustuslain täydennystä. Zyskowicz on pelkkä puolueen eduskuntaryhmyri, kun taas Sasilla on virallinen asema perustuslakivaliokunnan puheenjohtajana.

        Sasin mukaan mennään.

        -

        Kokoomus tulee kannattamaan perustuslain selventämistä. Lyödäänkö vetoa ?

        Niinistön kannatus vaaleissa on suurempi kuin Vanhasen. Kokoomus on menossa kohti voitollisia vuoden 2007 vaaleja.


      • Uusinen
        Inside information kirjoitti:

        -

        Kokoomus tulee kannattamaan perustuslain selventämistä. Lyödäänkö vetoa ?

        Niinistön kannatus vaaleissa on suurempi kuin Vanhasen. Kokoomus on menossa kohti voitollisia vuoden 2007 vaaleja.

        Tietenkin loppupelissä kokoomuksen on pakko kannattaa hallituksen esitystä.

        Näin ollen nämä lämmittelykierrokset jäävät normaaliksi parlamentaariseksi peliksi.


    • Suomi ei halua sosialismia!

      kansan puolta.

      Suomessa valta kuuluu kansalle, ei Fortumrahoja ja verorahoja kähmiville SDP-puolueen harvainvallan edustajille.

      Sori vaan, mutta demareissa ei ole jäljellä enää mitään sellaista, minkä takia kukaan järkevä ihminen äänestäisi demareita.

      Demarit on oksetuspuolue. Ökyilevät härskisti Suomen kansan rahoilla. Kansa vihaa demareita. Niinistö on vaihtoehto, joka pitää Suomen ja suomalaisten puolta.

      Kukaan järkevä suomalainen ei halua samaistua Plösöpunaniska-Heinäluomaan, Hyllyväläskimiljardööri-Erkkoon, Lesbostalinisti-Haloseen tai aina väärässä olevaan, loputtoman ylimieliseen Tuomiojaan.

      • Sotasosialidemokraatti

        Se kannatti Suomen liittämistä miehittäjänä joulukuussa 2002 vielä sosialidemokraattisen pääministerin suunnittelemaan hyökkäykseen, kansainväliseen sotarikokseen.


      • Nuija Nuija
        Sotasosialidemokraatti kirjoitti:

        Se kannatti Suomen liittämistä miehittäjänä joulukuussa 2002 vielä sosialidemokraattisen pääministerin suunnittelemaan hyökkäykseen, kansainväliseen sotarikokseen.

        -

        Olet paskanpuhuja.


      • Joonas Jätemäki
        Nuija Nuija kirjoitti:

        -

        Olet paskanpuhuja.

        Tosin aihetodisteet, esimerkiksi ulkomaankauppaministeri Jari Vilenin matkat Yhdysvaltoihin AMOKsen kauppaamiseksi jo Irakin sotaan puhuvat puolestaan.

        Irak ei ole Euroopan unionin jäsenvaltio eikä pääministeri Lipposella ollut mitään asiaa ulkopolitiikkaa hoitamaan Yhdysvaltoihin ja sopimaan siitä, että Suomi osallistuisi vapaaehtoisten koalitioon miehittäjänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe