Olin tänään hautajaisissa. Vainaja oli vuonna 1969 kokenut ihmeellisiä asioita. Hänen vasen puolensa halvaantui maaliskuussa täydellisesti. Turun Yliopistollisen Keskussairaalan toukokuussa antaman lääkärinlausunnon mukaan halvauksen aiheuttaja oli sydänkouristus ja aivoverisuonitukkeuma. Saman vuoden heinäkuussa hän sai aivoverenvuodon. Sairauden hoito edellytti erikoisvuodetta ja pyörätuolia.
Seurakunta ja monet läheiset ystävät rukoilivat hartaasti hänen puolestaan. Rukousvastaus tuli 30.7.1969 klo 8 aamulla. Hänet oli tuotu ulos ihailemaan keskikesän auringonpaistetta. Äkkiä hänen ympärilleen leimahti sellainen kirkkaus, että auringon valokin himmeni sen rinnalla. Hänelle ilmestyi kirkas olento, joka sanoi: "Minä olen Aabrahamin, lisakin ja Jaakobin Jumala, joka herätin Jeesuksen Kristuksen kuolleista. Minä tahdon, että sinä paranet." Olento kosketti häntä ja parantuminen tapahtui välittömästi.
Olen tuntenut hänet yli 20 vuoden ajalta. Hän toimi aikoinaan hyvin aktiivisesti. Hänen uskonsa oli hyvin kirkas viimeiseen saakka vaikka viimeisten vuosien aikana hänen näkö- ja liikkumiskykynsä oli heikentynyt.
Enemmän jumalallisesta parantumisesta löytyy linkissä: http://www.nic.fi/~jlindell/parantuminen.htm
Siellä on tunnetun asiantuntijan näkemykset ihmisestä ja hänen tarpeista. Siellä olen myös esittänyt joitakin kommenttejani yleensä parantumisia vastaan esitettyyn kritiikkiin.
Jumala parantaa
8
379
Vastaukset
- annakaikkikestää
" Hänen uskonsa oli hyvin kirkas viimeiseen saakka vaikka viimeisten vuosien aikana hänen näkö- ja liikkumiskykynsä oli heikentynyt. "
- v.a.t
Ei varmaan yhtä järkevä kuin sinä:O
Sitä kai tarkoitat?
- ???
Jumala parantaa tänäkin päivänä!
Kunnia ja ylistys Jumalalle!- jli
Jumala tosin voi, mutta olemmeko esteitä asenteillamme? Lainaus linkistä:
Näistä on ehkä suurin ihmisen epäusko ja vääristyneet ennakkoluulot ja käsitykset. Viittaan tässä edellä olevaan Ewaldsin opetukseen. Mutta ympäristömme vaikuttaa myös näihin asioihin.
Aikamme paineet ja vaikutukset
Aika, jossa elämme, kahlitsee ihmisiä, myös uskovaisia, erilaisilla kirjoittamattomilla käyttäytymissäännöillä. Ajatellaan vaikkapa tilannetta, että kaikki uskovaiset olisivat Jumalan avulla automaattisesti vapaita sairauksista ja arkielämän hankaluuksista. Eikö tämä johtaisi siihen, että uskovaisten joukkoon ryntäisi ihmisiä tämän takia. Valitettavasti motiivi olisi pelkkä itsekkyys eikä syntisyyden tunto Jumalan edessä. Evankeliumin mukaan tämä olisi mahdottomuus ja johtaisi täydelliseen kaaokseen.
Samanlainen olisi tilanne jos Jumala parantaisi kaikki sairaat ihmiset, joiden puolesta rukoillaan.
Jos Jumala tekee ihmeen ja esim. parantaa ihmisen vaikeasta sairaudesta ja siitä tiedotetaan tiedotusvälineissä, siitä syntyy sensaationälkäisessä yhteiskunnassamme sellainen meteli, että harva ihminen sellaista myllerrystä kestää. Lisäksi Jumalalle ei anneta kunnia vaan keksitään kaikenlaisia selityksiä ja evankeliumin työ saattaa jopa kärsiä. Tänä päivänä on tilanne valitettavasti (kristityissä??) länsimaissa tämä.
Ihmeitä kyllä tapahtuu meidänkin aikanamme, mutta mielestäni on usein parempi, ettei siitä tehdä numeroa tiedotusvälineissä. Monet tosin kyselevät todisteita ja merkkejä Jumalan voimasta, mutta eivät kuitenkaan usko niihin.
Näin oli jo Jeesuksen aikana. "Tämä paha ja uskoton sukupolvi vaatii merkkiä, mutta ainoa merkki, joka sille annetaan, on Joonan merkki." (Jeesuksen kuolema ja ylösnousemus) sekä "Jos he eivät kuuntele Moosesta ja profeettoja, ei heitä saada uskomaan, vaikka joku nousisi kuolleista."
Ihmisten itsekkyys, ylpeys ja epäusko ovat edelleen Jumalan voiman esteenä arkielämässä. Jos tapahtuisi enemmän esim. parantumisihmeitä, syntyisi tavattoman helposti muissa sairastavissa katkeruutta ja nurjaa mieltä, mikä ei ole evankeliumin eduksi. Päällimmäiseksi nousisi kysymys: miksi eivät kaikki parane, jolloin suorastaan vaadittaisiin vastauksia Jumalan toiminnasta, josta emme kuitenkaan näe sitä kokonaisuutta, mikä siihen vaikuttaa. Kaikissa näissä tilanteissa pelastuksen perusta ja todellinen pohja vääristyisi.
- TorviTotuuden
Aabraham, Iisak ja Jaakob ovat taruolentoja --> kertoja valehteli.
"Olento" jopa kosketti....hah hahah hahahahh- jli
Mies oli lääkärienkin mukaan täysin liikuntakyvytön. Tapauksen jälkeen toimi normaali tavalla vuosikymmeniä.Hän oli lisäksi erittäin aktiivinen lohduttamaan ja auttamaan muita ja varsinkin kärsiviä ihmisiä.
Kysyn: Kuka on huijari?
- Tällainen henkilö, joka oli tasapainoinen ja muita auttava ihminen.
- Sellainen, joka ivaten tekee tosiasiasta valheen, tuntematta ko. henkilöä ja joka ei nähtävästi ymmärrä ollenkaan niitä asioita, joista linkissä on kysymys.
Tämä on erittäin julma tapa tuomita muita omien ennakkoluulojensa perusteella. - poikalapsi
jli kirjoitti:
Mies oli lääkärienkin mukaan täysin liikuntakyvytön. Tapauksen jälkeen toimi normaali tavalla vuosikymmeniä.Hän oli lisäksi erittäin aktiivinen lohduttamaan ja auttamaan muita ja varsinkin kärsiviä ihmisiä.
Kysyn: Kuka on huijari?
- Tällainen henkilö, joka oli tasapainoinen ja muita auttava ihminen.
- Sellainen, joka ivaten tekee tosiasiasta valheen, tuntematta ko. henkilöä ja joka ei nähtävästi ymmärrä ollenkaan niitä asioita, joista linkissä on kysymys.
Tämä on erittäin julma tapa tuomita muita omien ennakkoluulojensa perusteella.Jatkuvasyi markkinoimiesi linkkien perusteella SINÄ olet huijari, joka koettaa vietellä ihmisiä huuhaahan. Noudayapas edes palstan sääntökä ja lopeta omien sivujesi mainostelu ehtimiseen, huijari.
- Tyyne
jli kirjoitti:
Mies oli lääkärienkin mukaan täysin liikuntakyvytön. Tapauksen jälkeen toimi normaali tavalla vuosikymmeniä.Hän oli lisäksi erittäin aktiivinen lohduttamaan ja auttamaan muita ja varsinkin kärsiviä ihmisiä.
Kysyn: Kuka on huijari?
- Tällainen henkilö, joka oli tasapainoinen ja muita auttava ihminen.
- Sellainen, joka ivaten tekee tosiasiasta valheen, tuntematta ko. henkilöä ja joka ei nähtävästi ymmärrä ollenkaan niitä asioita, joista linkissä on kysymys.
Tämä on erittäin julma tapa tuomita muita omien ennakkoluulojensa perusteella."Tämä on erittäin julma tapa tuomita muita omien ennakkoluulojensa perusteella. "
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14510820
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414135Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323612Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352664Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591582Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981577Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?741435Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396