Nyt kun on vähän pitempi viikonloppuvapaa, niin on myös minulla aikaa hahmotella asioita syvällisesti (peljätkää sitä päivää kun jään eläkkeelle):
Yhteiskuntaa voidaan verrata junaan, joka määrätietoisesti puuskuttaa kohti seuraavaa asemaa. Matkustajien joukossa on aina kuitenkin niitä, jotka yrittävät pummilla selvitä määränpäähän. Sellaista ihmistä voidaan verrata feministiin. Hän yrittää monisanaisesti selittää konduktöörille miksi hänen on päästävä ilmaiseksi. Hän vetoaa tilastoihin, tunnesyihin, historiaan, kasvatukseen, ennakkoluuloihin jne. Feminismi on hänen mielestään ilmainen pääsylippu jokaiseen junaan.
Saatuaan konnarin melkein itkemään, hän vielä kehtaa pyytää korvauksia siitä, että junan penkit ovat hieman epämukavia istua ja eipä nuo ohikiitävät maisematkaan ole kummoisia. Tässä tapauksessa konnari on kuitenkin mies paikallaan ja heittää feministin ulos väliasemalla.
Seuraavan päivän iltasanomissa on kissankokoinen lööppi: Konduktööri raiskasi matkustajan!
Yhteiskuntaa voidaan verrata junaan, joka määrätietoisesti puuskuttaa kohti seuraavaa asemaa. Matkustajien joukossa on aina kuitenkin niitä, jotka yrittävät pummilla selvitä määränpäähän. Sellaista ihmistä voidaan verrata feministiin. Hän yrittää monisanaisesti selittää konduktöörille miksi hänen on päästävä ilmaiseksi. Hän vetoaa tilastoihin, tunnesyihin, historiaan, kasvatukseen, ennakkoluuloihin jne. Feminismi on hänen mielestään ilmainen pääsylippu jokaiseen junaan.
Saatuaan konnarin melkein itkemään, hän vielä kehtaa pyytää korvauksia siitä, että junan penkit ovat hieman epämukavia istua ja eipä nuo ohikiitävät maisematkaan ole kummoisia. Tässä tapauksessa konnari on kuitenkin mies paikallaan ja heittää feministin ulos väliasemalla.
Seuraavan päivän iltasanomissa on kissankokoinen lööppi: Konduktööri raiskasi matkustajan!
Vastaukset 17
Vanhimmat
"Tässä tapauksessa konnari on kuitenkin mies paikallaan ja heittää feministin ulos väliasemalla. "
Hahhah! Femakko saa kunnon lentotunnin...
Feminismin käytännön ilmeneminen on onnistuttu varin mukavasti kiteyttämään esimerkissäsi.
..juolahtipa mieleeni kysyä, mitä mieltä olet fortuumin optiokeisareista, ovatko nekin vapaamatkustajia..??
..eihän yritysjohdolla ole osaa eikä arpaa tulokseen, jos konjunktuuri paranee ja optio laukeaa ja rahaa tulee kuin manulle illallista..
..mielestäni kaikki rosvokapitalistit,
ökyparoonit ja muut, joiden jo olemassaolo aiheuttaa inflaatiota, ovat maan syöpä, jos ei pahempaakin..
..liika raha hävittää maasta yrittäjyyden, työmoraalin ja moraalin yleisemminkin, kuten olemme tiedotusvälineistä huomanneet..
..ja feministeissä on tietenkin syy, mikäli oheiseen on uskominen:
http://keskustelu.mtv3.fi/keskustelu/thread.jspa?threadID=86414&tstart=90
En nyt ala piinaamaan itseäni millään poliitisella jargonilla varsinkin kun oon aika käytännönläheisen koulutuksen saanut tyyppi.
Itselleni tietenkin annan anteeksi henkilökohtaiset edehdykset, koska voin vahingoittaa vain itseäni.
Mutta vaikea on antaa anteeksi sellaisia erehdyksiä, jotka heijastuvat muihin ihmisiin. Se että Mönkäre sai tahallisesta tai tahattomasta virheestään mukavan palkintoviran, ei ainakaan sovi mun oikeuskäsitteeseni. Rakennusalan miehenä tiedän, että ihmiseltä täytyy vaatia mieluummin täydellisyyttä kuin huolimattomuutta, koska laiminlyönneistä monet joutuvat kärsimään. No joo, Suomessa kuitenkin on rajallinen määrä noita "hallintoihmisiä", mutta jos he kaikki ovat päässeet virkaansa sen takia, että ovat huonosti hoitaneet edellisen virkansa...niin aika paskaa porukkaa johtaa tätä maata,... äh, en nyt jaksa enempää vetää tätä kivirekeä.
Romanttisia ajatuksia vai? Joo, mutta asioilla tulee olla tausta ennekä ne erottuvat.
Tietenkin vähän provoilin tuossa aloituksessani, mutta eikö ole parempi saada kritiikkiä etukäteen kuin vittuilua jälkikäteen. Jos asia on hyvä, se kestää tyrskyt ja myrskyt. Puuuh!
Terveisin YHTEISKUNNAN vapaamatkustaja.
Tämä muistetaan.
Eivätkö feministit käyt työssä, eivätkö he maksa veroja, eikö heillä ole äänioikeus ja oikeus asettua ehdolle pyrkiäkseen päättäjiksi?
Eikö feministi ole täysivaltainen YHTEISKUNNAN (jota sanaa käytit) jäsen, ei mikään ulkopuolinen ufo-otus? Eikö hänellä ole siis täysi OIKEUS ja VELVOLLISUUSKIN puuttua ilmöihin, joita hän pitää epäkohtina, tai muuten vain eritellä havaintojaan ja mielipteitään?
Aika monikin käyttää tuota ääliömäistä ilmausta VAPAAMATKUSTAJA puhuessaan naisista/feministeistä. Puhutaan YHTEISKUNNASTA, jolla näytetään tarkoitettavan MIEHIÄ, ikäänkuin NAISET/FEMINISTIT eivät kuuluisi yhteiskuntaan!
Sainpa Hertan suuttumaan. Edellinen vastaus vaati multa liian paljon energiaa, että vastaan sulle kunhan vedän ensin pienet torkut. Joka tapauksessa vähän provoilin tekstissäni, mutta huomaatko, että se sai sinussa uusia piirteitä (ja mahdollisuuksia) esille?
Vai vetää YHTEISKUNTA pienet torkut?
Kyllä YHTEISKUNTA saa käyttää paljon energiaa, mutta jos nainen käyttää paljon energiaa, valitetaan hienhajusta tai energiakriisistä.
Ei nyt enää jaksa huutaa, koska sitä energiaa kuluu hukkaan! Pienet torkut lataa pattereita!
Ethän sinä jaksa huutaa, kun sinä kuulut YHTEISKUNTAAN etkä ole vapaamatkustaja jne. Vedä safarihattu silmille ja käske yhteiskunnan ulkopuolisen orjattaren piiskata ympäriltäsi hevoskärpäset v-----n.
No kun en saa nukuttua kun siinä korvanjuuressa joku HUUTAA! Mikä vempain karkoittaa kiukkuiset akat?
Peru puheesi, ja saat puolestani nukkua vaikka unikeonpäivään asti.
Sinun takiasi olen nyt huutanut jo ainakin kymmenen kertaa puolen tunnin sisällä.
Sulla on palstan miehistä sitten mukava huumori. "..vähän provoilin.." Heh!
Että mikä, mutta ei sitä nyt tässä voi ääneen mennä sanomaan. :D Lapsetkin saattavat lukea palstaa.
Missäs nyt on se naisten kuuluisa päänsärky?
Kun mies kerrankin yrittää nukkua niin johan ovat naiset juttupäällä???
Mistä minä tietäisin, missä päänsäryt ovat. Ilmeisesti jossakin YHTEISKUNNAN ulkopuolella.
Huumoriako se muka on, kun yritän olla vakavissani...no joo, nyt pitää mennä hetkeksi nukkumaan ja tunnin päästä baanalle ottamaan utsenäisyyttä vastaan.
Enpä saanut paljoakaan nukuttua, kun Hu(e)rtan huuto jäi soimaan korvissani, Mutta ei auta, tuli luvattua mennä itsenäisyys päivän konserttiin kuulemaan puolenyön Finlandiaa ja Suuperttia.