SANANEN AGNESISTA!

Miten te Agnesin ylistäjät oikein voitte kuvitella ostavanne sellaisen laulajan levyn, joka ei osaa kieltä ja laulaa sanat väärin??? Uskomatonta, jos tuo ihminen saa edes levyttää jollain muulla kuin puolan kielellä (mikäli osaa edes sitä?)...

Enkä mitenkään tajua tuota tuomareiden Agnes-ylistystäkään. Jos tuossa Idolsissa joku suomalainen laulaja laulaisi yhtä huonolla englannilla, niin olisi hän saanut hirveät haukut niskaansa ja pudotettu pelistä jo aikaa sitten. Mutta kun puolalainen, "ihana"-Agnes laulaa hoono soomi ja hoono enklanti, niin se on sitten jotenkin niin valtavan suloista ja hienoa?!?!? Hei haloo... Kyl ihan oikea ihminen nyt lähti kotiin - olisi vaan saanut lähteä jo kauan aikaa sitten!!!
171559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Laulakoon Agnes vaikka siansaksalla...se ei vie pois sitä tosiasiaa, että sillä on ihan uskomaton lavakarisma...ja ihan uskomaton ääni. Mä olen ainakin valmis ostamaan Agnesin levyn, sitten kun se ilmestyy. Ja se muuten ilmestyy.

Äänestä

Toimit Suomen lakia vastaan.Rasismi on rikos ja et toimi Suomen lain puitteissa.

Äänestä
  • Käytetäänkös täällä taas termejä, vaikka kognitiivinen kapasiteetti ei vieläkään siihen riitä? Sitä taidetaan olla Afrikan sarvesta kotoisin?

    Äänestä

"Miten te Agnesin ylistäjät oikein voitte kuvitella ostavanne sellaisen laulajan levyn, joka ei osaa kieltä ja laulaa sanat väärin???"

Koska mä pidän Agnesin lauluäänestä. Eipä tuo Turusen Tarjakaan (esimerkiksi) lausu englantia lähellekään täydellisesti, mutta silti kuuntelen mielelläni hänen lauluaan, koska hänellä on upea ääni. MUA ei Agnesin aksentti haittaa.

Äänestä
  • Jaaaaa, se on siis AKSENTTI se sivistyssana, mikä tarkoittaa suomeksi "laulaa-päin-vittua"! Ookke. :D

    Äänestä

  • Tapion Kartsa :) kirjoitti:

    Jaaaaa, se on siis AKSENTTI se sivistyssana, mikä tarkoittaa suomeksi "laulaa-päin-vittua"! Ookke. :D

    Kartsa ees jotakin sivistävää...mutta älä huoli, et oo todellakaan ainut "Viidakon-Ykä" tässä maassa.

    Äänestä

Totta joka sana.

Jos muija ei olisi saanut jostain ihmeen syystä jotain säälitasoitusta ja silkkihansikaskohtelua, niin monoa olisi tullut jos kauan, kauan sitten.

Äänestä

juu ja ilkka jatkaa vaik laulas virsiä,teinit äänestää

Äänestä

Agnes sattui olemaan kilpailijoista se ainoa joka erottui muista hyvän lauluäänensä, karismansa, ja valloittavan persoonansa ansiosta! Muut vaan tavallisia karaoken lallattelijoita. Kyl mä ainakin ostaisin Agnesin levyn! Noiden muiden levyjä taas en vaik ilmaseks tyrkytettäis.. Ne tulee floppaan yhtä pahasti kuin popstars 2!!

Äänestä
  • Taitaa harmittaa? ;)

    Äänestä

  • nöksy kirjoitti:

    Taitaa harmittaa? ;)

    Eniten tässä harmittaa se, että alle 18-vuotiaat saa äänestää. Ja tässä on lopputulos...siis ei jumalauta. Sehän on synti olla erilainen ja erottua joukosta...niinhän me suomalaiset ajattelemme. Agnesissa yhdistyi upea "raspinen" lauluääni, valloittava lavakarisma sekä säteilevä persoonallisuus. Mutta entäpä nämä muut finaalistit..? Voi voi voi...noh, kansa päättää. Ihan vitun ääliö kilpailu jokatapauksessa...ketään kiinnosta kuka voittaa, kun ei noista jäljellä olevista kukaan osaa edes oikeesti laulaa.

    Äänestä

Olen ihan täysin samaa mieltä kanssasi! Mielestäni agnesin olisi pitänyt lähteä jo kauan aikaa sitten!!

Äänestä
  • Lopultakin ei suomalainen sai lähteä, Tämä on suomen aidols, ei Puolan. Olen ollut koko ajan sitä mieltä että Agnes ei kuulu joukkoon, Hyvä suomalainen aidols voittaja, kuka????

    Äänestä

  • Karina-47 kirjoitti:

    Lopultakin ei suomalainen sai lähteä, Tämä on suomen aidols, ei Puolan. Olen ollut koko ajan sitä mieltä että Agnes ei kuulu joukkoon, Hyvä suomalainen aidols voittaja, kuka????

    Tässä formaatissa ei valitettavasti etsitä mummoilla uuttaa Katri Helenaa, vaan nuorisolle uutta lahjakasta ja karismaattista esiintyjää, idolia. Ketään kiinnosta, mitä mieltä Karina-47 on koko idolseista...tuon takia me saadaan jatkoon aina mitä sattuu kilpailijoita, kun "mummot" ja teinit äänestelee...noh, oikeestaan aivan sama. Helvetin huono ohjelma...

    Äänestä

kuulen hyvin miten suomilaiset ääntävät englanti ihan väärin. Eivät suomilaiset ääntele yhtään parempa englanti kuin Agnes. Aika hauska kuunneltava kuten on varmasti minunki suomi kieli =D

Äänestä
  • Kyse ei nyt ole englannin ääntämisestä vaan SUOMALAISESTA aidolsista.Aika paljon lehdistö ehti kirjoitella negatiivista juttua Agnesin elämästä. mikä oli tarkoitus???

    Äänestä

todella.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Iitin Tiltu kirjoitti:

Miten te Agnesin ylistäjät oikein voitte kuvitella ostavanne sellaisen laulajan levyn, joka ei osaa kieltä ja laulaa sanat väärin??? Uskomatonta, jos tuo ihminen saa edes levyttää jollain muulla kuin puolan kielellä (mikäli osaa edes sitä?)...

Enkä mitenkään tajua tuota tuomareiden Agnes-ylistystäkään. Jos tuossa Idolsissa joku suomalainen laulaja laulaisi yhtä huonolla englannilla, niin olisi hän saanut hirveät haukut niskaansa ja pudotettu pelistä jo aikaa sitten. Mutta kun puolalainen, "ihana"-Agnes laulaa hoono soomi ja hoono enklanti, niin se on sitten jotenkin niin valtavan suloista ja hienoa?!?!? Hei haloo... Kyl ihan oikea ihminen nyt lähti kotiin - olisi vaan saanut lähteä jo kauan aikaa sitten!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu