Ruotsi ja Suomi

Olen seurannut ruotsin ja suomen idolsia ja täytyy myöntää, että svedut on 100 nolla parempia. Ihmekkös tuo siinä mielessä, että svedut on esim. voittaneet euroviisut n. 88,8 kertaa. Viime vuoden idols -suomessa siis- oli sentään jotain. Tämän vuoden idols on osoittanut suomen kansan omituisen äänestämistavan, ja ruskean kielen voiman. Parhaat on tippunut aikoja sitten, jopa pienryhmissä. Kyllä ruotsissakin muutama yllätys tapahtui, mutta parhaat oli "finaalissa". Ruotsin idolsista tiesi, että ketkä 3 ovat lopussa, kun oli 10 jäljellä. Suomessa ei tiedä kuka huonoin voittaa, taisi mennä monen arvaukset metsään. O
6303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

VOI EI IHA RASISMII

Eikun svedupetterit vääntää kyllä aivan asiallista poppista, ei siinä mitään. Tosin ne nyt on aktiivisesti väsännyt popmusaa sitten Abban maailmanvalloituksen ja hyväksihän siinä ennemmin tai myöhemmin tulee väkisinkin. Tosin yhtään Ruotsin Idoli-jaksoa en ole nähnyt, mutta katsottuani tätä Suomen vastaavaa, niin Vinku-Intian skaboissakin on varmasti parempi meno.

Suomalaisten on turha lähteä samalle tontille sähläämään, se on jo nähty pariin otteeseen. Sitäpaitsi maailmassa on yksi Ruotsi enemmän kuin tarpeeksi. Parempi keskittyä hieman outoon, mutta omaperäisempään musiikkiin. Metalli irtoaa ihan mallikkaasti. Ei ketään massatuotettu tavara kiinnosta muutenkaan.

Äänestä

Kaiva nyt ämmä persettäs sillä Ruotsillas sinne se kuuluu

Äänestä
  • Juuri tuo osoittaa sen..:D Minkä? Mietippäs sitä :) Ollaan niin fiksuja. Oliko jotain asiasta sanottavaa, vai nousiko kansallistunne päähän. Tuskin edes luit muuta kuin sanan ruotsi;) Entä jos olisin kirjottanut ranskan idolsista? Kaivanko silläkin? Salli nauraa.

    Äänestä

  • Muovipussi kirjoitti:

    Juuri tuo osoittaa sen..:D Minkä? Mietippäs sitä :) Ollaan niin fiksuja. Oliko jotain asiasta sanottavaa, vai nousiko kansallistunne päähän. Tuskin edes luit muuta kuin sanan ruotsi;) Entä jos olisin kirjottanut ranskan idolsista? Kaivanko silläkin? Salli nauraa.

    Katos juu enpäs tullut ajatelleeksi tuota vaihtoehtoa, sehän taitaa olla parempi! Tu comprenais rien? Toivottavasti.. Au revoir,mon petit crotte!((>

    Äänestä

en pers översatt mig din text o. jag så mycket
håller med !! Det har varit så "himla" -högre nivå
liksom i Sveriges "Idol 2005" som avslutades nyss.
2 eller 3 av näst sista finaler var i världsklass,
och stora final helt absolut där! Ni har bara
dåliga sångare, med usel framträdande - riktiga
"dusch" o. karaoke -liksom "sångare".. med även
skandaler i bagaget.
Det hela konceptet hos er funkar INTE ALLS !!!
Bättre att skippa hela jävla tävlingen (!) -
jajamänsan.. SVERIGE RRULEZ !! VÅR Sverige ..

Äänestä
  • Joku henkilö voisi suomentaa minun textin ja olisin todella pidetty. Se oli todella korkeatasoisempi idol 2005 mitä viimeksi. 2 tai 3 jäljelle jääneestä olivat maailmanluokan tähtiä, suuri finaali täällä (ruotsissa). Teillä on vain huonoja laulajia, kurjan näköisiä, suihkulaulajia, karaokelaulajia. Koko konsepti ei pelaa suomessa OLLENKAAN! Parempi jättää väliin koko kisa...RUOTSI RULETTAA! Meidän RUotsi..

    Ps. suomentaja on suomalainen ja ylpeä siitä:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muovipussi kirjoitti:

Olen seurannut ruotsin ja suomen idolsia ja täytyy myöntää, että svedut on 100 nolla parempia. Ihmekkös tuo siinä mielessä, että svedut on esim. voittaneet euroviisut n. 88,8 kertaa. Viime vuoden idols -suomessa siis- oli sentään jotain. Tämän vuoden idols on osoittanut suomen kansan omituisen äänestämistavan, ja ruskean kielen voiman. Parhaat on tippunut aikoja sitten, jopa pienryhmissä. Kyllä ruotsissakin muutama yllätys tapahtui, mutta parhaat oli "finaalissa". Ruotsin idolsista tiesi, että ketkä 3 ovat lopussa, kun oli 10 jäljellä. Suomessa ei tiedä kuka huonoin voittaa, taisi mennä monen arvaukset metsään. O

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu