Eläkeläiset vaalilampaita

Vapaa ääni

Kansanedustaja Miapetra Kumpula(SDP)Vaasan kaupunginvaltuuston kokouksessa 28.11. aiheena kaikkien poliitikkojen huulilla oleva työttömyys. Tärkeä aihe sinänsä.
Mutta miksi vastakkainasettelu eläkeläisiä vastaan? Kumpula sanatarkasti: EI OLE NIIN, ETTÄ MEILLÄ ON VAIN ELÄKELÄISET KÖYHÄT AINA, JOTKA "KOVITEN PATSAALLA HUUTAVAT"! Onko tämä laajemminkin SDP:n kanta? Teot puhukoon!
Minun käsittääkseni eläkeläiset ovat niitä maan hiljaisia, päähän potkittuja surkimuksia. Ja mitä hittoa tarkoittaa patsaalla huutaminen?
Minulla on vain yksi ääni, valitettavasti kymmenien vuosien uskollisuuden jälkeen se ei mene enää SDP:lle!

6

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SDP: tä äänestänytkään

      meillä ei ole tuollaisia sönkkäjiä koskaan ollut eikä tule olemaan. Minäpä äänestän SDP.N puolesta ja minun kaikki 2 miljoonaa kaveria äänestävät SDP:n puolesta. MITÄS TÄHÄN PUUPÄÄ NYT SANOO?

      • on se

        punakaarti ennenkin uhonnut.


      • käy kalliiksi maallemme

        Riistotyöläisten edunvalvojat halpatyövoiman maissa orjatyöllä teetetyissä silkkipuvuissaan juhlapuheineen kannustaa kotimaista työtä ja risteilee virolaisissa laivossa.
        -riistotyöläinen kaivaa maata suomalaisen työtekijän alta.
        Riistotyöläisien edunvalvojia ovat SAK,METALLITYÖVÄENLIITTO,SOSIAALIDEMOKRAATINEN PUOLUE,PRESIDENTTI HALONEN jne.

        Haluatko turvata työpaikkasi,jos haluat älä äänestä äläkä tue RIISTOTYÖLÄISIÄ millään tavoin.Riistotyöläisten terrorista on tehtävä loppu,erotessasi heidän riistäjä liitoista varmistat työpaikkojen säilymisen kotimaassamme.

        Riistotyöläiset alas työpaikat takas

        Riistotyöläisten kätyri Halonen alas äänestä Niinistöä työpaikat tylevat takas.


      • Lakehan uudelleen punikki !

        SDP:n kannatus n. 25 %,Suomessa ihmisiä alle 4,5 milj.
        Mene kuule uudestaan sinne peruskouluun !


      • arvoisa kansanedustaja
        Lakehan uudelleen punikki ! kirjoitti:

        SDP:n kannatus n. 25 %,Suomessa ihmisiä alle 4,5 milj.
        Mene kuule uudestaan sinne peruskouluun !

        hyvät ihmiset, millainen presidentti Suomella on!
        Koulutukseltaan lakimies, työväenliikkeen tausta ja pahempi,kuin
        yksikään porvari tässä maassa.
        Ken ymmärtää, mitä kyseinen Halosen allekirjoittama lainmuutos merkitsee
        vammautuneille, tietää että itsemurhat lisääntyvät. Ihmiset ajetaan
        oikeuslaitoksen ja lainmuutoksen avulla aina vaan pahimpaan ahdinkoon,
        kun loppuelämän toimeentulo leikataan, vaikka lakisääteisten vakuutusten
        pitäisi turvata toimeentulo tapaturmien, liikennevahinkoiden tai
        potilasvahinkojen suhteen.
        Mihin muuhun tämä suosittu presidenttimme pystyy?


    • tuuletusta

      Eikös se Kumpula ole ainakin lievästi RKP:läinen? Sillähän lienee RKP:n lähettämä eduskunta-avustajakin! M. Feldt-Ranta myös puhuu "meistä suomenruotsalaista", johon on liittänyt myös Mp. Kumpulan.
      Kuten tunnettua, ärkkopeläisillä eläkeläisillä on siksi hyvät tulot, etteivät puolestapuhujia tarvitsekaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30637
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4096
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2697
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1865
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      589
      1643
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1579
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1555
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1477
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1228
    Aihe