^Mikä on keski-ilmiö? Ja mikä on mini-ilmiö? Entä ääri-ilmiö?

tuore kristitty

Kysymys oikeille uskoville, vain ne saa vastata jotka tietää olevansa oikeassa uskossa?!

Mikä on keski-ilmiö? Ja mikä on mini-ilmiö? Entä ääri-ilmiö?

Kyselen tietämättäni, kun sinulla on tuota asiantuntemusta, niin vastaatko ystävällisesti Raamattuun perustuen, huom koko Raamattuun, mitään siihen lisäämättä ja poisjättämättä, mikä on paljon uskoa ja mikä vähän ja mikä siltä väliltä? Tulisi tuo oikean kristityn normi niinkuin selkeämmäksi, osaisi muutkin kuin sinä elää Jeesukselle mieliksi. Pitääkö olla paljon uskossa vai vähän vai keskinkertaisesti?

Voisitko myös kertoa, suuret evankelistat maailmassa, jotka noudattavat Raamatun sanaa vähän, keskinkertaisesti ja paljon? Voisitko myös kertoa heidän työnsä tulokset, ihmisten määrän pelastuneista, parantuneista tai muuten autetuista?

Kiitos vaivannäöstäsi!

1

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensiksi katsotaan ääri-suunnat jotka voisi olla esim. hyppely ja tunnekokemusten hakeminen, mekastaminen, pinnallisuus, ihmisten perässä juokseminen, kaaos, jne..
      Liikkeinä tämmöiset torontoherätys, Hinn ja menestysteologia jne.

      Sitten otetaan toinen ääripää voisi olla maallistunut, hengetön, kuollut, pelkkää liturgiaa, pelkkää muotojumalallisuutta, kuivuutta, eikä armolahjoja ollenkaan ja tyhjät kirkot. Monissa luterilaisissa kirkossa ja haaroissa, katolilaisissa, ortodoksi, ja jne.

      Noitten mainittujen väliltä on löydettävissä keski- ilmiö.
      Mielestäni hyvää keskivertoa on Billy Graham. Joka on sopivasti karismaattinen, mutta jalat maassa kulkeva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30728
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4141
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2714
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1879
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1654
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1584
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1561
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1488
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1238
    Aihe