Viimeisten tietojen (gallup) mukaan sekä Sveitsi että Norja on liittymässä unioniin. Koska ETA-järjestelmä on päätetty purkaa. Sehän oli vapaamatkustajat salliva systeemi ja sinänsä järjetön. Vastustajien ei enää kannata vedota siihen.
EU LAAJENEE!
9
296
Vastaukset
- irtautumiseksi
EU:sta ja ETA-sopimusten palauttamisen
- talollinen
EU-jäsenyyttä ei voi purkaa, koska kuulin että jossain sanottiin niin.
- sillä on vain oma
talollinen kirjoitti:
EU-jäsenyyttä ei voi purkaa, koska kuulin että jossain sanottiin niin.
lehmä ojassa
- Lukija Y
Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että saattaa olla Suomen etu kuulua EU:hun. En ole siitä kuitenkaan aivan varma. On mahdollista, että EU:sta tulee suuri ja vahva liittoutuma Eurooppaan. Mahdollisesti Suomenkin on hyvä olla siinä veneessä. On sillä asialla kielteisiä puoliakin. Näyttää siltä, että on kovia paineita hyvinvointiyhteiskunnasta luopumisen puolesta. Se on huono asia. Työttömiä ja syrjäytyneitä on paljon. Yhteiskunta ei näytä välittävän huono-osaisista. Esiintyy kohtuutonta kunnioitusta ns. markkinavoimia kohtaan. Ne voimat ovat kuitenkin sokeita, ne eivät ota huomioon heikompien asemaa, ja ovat muutenkin kovin lyhytnäköisiä. Kyllä edelleen tarvitaan yhteiskunnan ohjailua. Täysin vapaa markkinatalous ei hoida kaikkia asioita, vaan pyrkii polkemaan jalkoihinsa heikommat. Kyllä tarvitaan edelleen valtiojohtoista vapaata markkinataloutta, eli Vennamon kielellä "valtiomonopolistista kapitalismia". Vennamo näyttää lukeneen DDR:n yhteiskuntapolitiikan teoreetikoiden teoksia. Itse asiassa juuri tuo järjestelmä lienee ollut paras maailmassa toistaiseksi esiintyneistä. Siis tämä valtion ohjailema vapaa markkinatalous. Hyvinvointivaltion käsite on sitä lähellä. Se lähtee ihmisestä, radikaali vapaa markkinatalous lähtee markkinoiden eduista lähtien. Siinä on tietty ja selvä ero. On myös mahdollista, että EU hajoaa. Sellainenkin mahdollisuus on otettava huomioon. Kehitys EU:n sisällä ei saisi olla liian markkinavoimien määräämää. Kullekin maalle pitäisi jättää tiettyä omaa päätäntävaltaa. Voidaan myös sanoa, että jäsenyys EU:ssa on myös täydellisestä itsenäisyydestä luopumista. Totta se on. Itsemääräämisoikeus on huomattavasti kaventunut. Se täytyy tunnustaa. Mielestäni vieläkään ei voida sanoa varmasti, onko EU:n jäsenyys Suomelle pitkällä tähtäyksellä edullinen. Mahdollisesti niin on, aika näyttää.
- lähivuosina
Esität mielenkiitoisia väittämiä. Galluppi ei vielä tee Sveitsistä tai Norjasta EUn jäseniä. En ole kuullut, että nuo maat olisivat jättäneet edes jäsenanomusta, saati aloittaneet neuvotteluja.
Voisitko kertoa, mihin perustuu tietosi ETA-järjestelmän purkamispäätöksestä?
Itse uskon, että yhä laajentuvan EUn päätöksenteko ja toiminta käy yhä mutkikkaammaksi ja kansalliset intressit rupeavat painamaan isojen valtojen vaakakupissa yhä enemmän. Tämä tulee johtamaan ajan oloon siihen, että koko EU tulee käytännössä jäämään pelkäksi vapaakauppa-alueeksi (eräänlaiseksi ETAksi).- väittelystä
ilman faktoja. Tyypillinen EU sumuttaja
- hoppeli
Milloinka ETA on päätetty lopettaa? Miten niin vapaamatkustajat? Jos ETA maat pääsevät esim tuotteineen vapaasti EU-alueelle, niin pääsevät EU-maatkin vapaasti ETA-maiden alueelle. Mitä vapaamatkustusta se on kun kummatkin saavat samat edut?
- Jossarian
Ovat ne vapaamatkustajia. Meinaatko, että ETA-maa on samassa asemassa kuin muut(esim.Kanada)? Silloinhan koko systeemillä ei olisi merkitystä. Tullimuuri Norjaa vastaan, niin ymmärtävät tilanteensa paremmin.
- ihmettä?
Jossarian kirjoitti:
Ovat ne vapaamatkustajia. Meinaatko, että ETA-maa on samassa asemassa kuin muut(esim.Kanada)? Silloinhan koko systeemillä ei olisi merkitystä. Tullimuuri Norjaa vastaan, niin ymmärtävät tilanteensa paremmin.
Nyt en oikein ymmärrä ajatuksen juoksua. Taloudellisesti ETA-maat ovat samassa asemassa Euroopan sisämarkkinoilla kuin EU-maatkin, pl rahaliitto.
Mitäs Kanadalla on tämän asian kanssa tekemistä? Se ei ole EU- eikä ETA-maa. Ellei ole viime yönä galluppien perusteella liittynyt...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331935Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28850- 69845
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259728Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64710- 10677
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132671- 26644
- 77642
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200635