Jumala

Vahid

Jumala todistaa jumaluutensa ykseydestä ja oman olemuksensa ainoudesta. Ikuisuuden valtaistuimelta, arvoasemansa saavuttamattomista korkeuksista Hänen kielensä julistaa, että ei ole muuta Jumalaa kuin Hän. Hän itse riippumattomana kaikesta muusta on aina ollut oman ykseytensä todistaja, oman luontonsa ilmaisija, oman ydinolemuksensa kirkastaja. Hän totisesti on Kaikkivoipa, Kaikkivaltias, Kaunein.
Hän on korkein yli palveljoittensa ja yli luotujensa. Hänen kädessää on käskyvallan ja totuuden lähde. Hän saa ihmiset eloon merkeillään, ja Hän saa heidät kuolemaan vihastaan. Häneltä ei kysytä Hänen tekemisiään, ja Hänen mahtinsa on tasapuolinen kaikille. Hän on Väkevä, Kaikenalistaja. Hänellä on otteessaan kaiken valtius, ja oikeassa kädessään Hänellä on ilmoituksensa valtakunta.. Totisesti Hänen voimansa käsittää koko luomakunnan. Voitto ja yliherruus ovat Hänen, kaikki mahti ja valta ovat Hänen, kaikki kirkkaus ja suuruus ovat Hänen. Hän on toden totta kaikkein Loistavin, Voimallisin, Ehdoton.

4

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niittäjä

      Jos jumala on kerran kaikkivaltias, niin keneltä Jeesus sitten raamatun mukaan synnit lunasti? Miten kaikkivaltiaan pitää lunastella keneltäkään mitään?

      Ja miten joku voi olla langennut enkeli, eikö kaikkivaltiaan työhönottohaastattelussa ole tullut esille moinen persoonallisuushäiriö?

      • Vahid

        en vaivaudu edes kommentoimaan.


      • mie vain

        Ihmiset olivat paratiisissa tehneet heiltä kielletyn teon ja näin pettäneet Jumalan luottamuksen. Ihmiset joutuivat ulos paratiisista ja saivat lisääntyä, mutta nainen sai rangaistukseksi kuukautiset ja synnytystuskat ja mies joutui raskaaseen työhön.
        Mutta ilman Jeesuksen tekemää uhria joka oli Jumalalle kelpaava uskovaisten edestä ei yksikään naisesta syntynyt voisi pelastua.


      • Vahid
        mie vain kirjoitti:

        Ihmiset olivat paratiisissa tehneet heiltä kielletyn teon ja näin pettäneet Jumalan luottamuksen. Ihmiset joutuivat ulos paratiisista ja saivat lisääntyä, mutta nainen sai rangaistukseksi kuukautiset ja synnytystuskat ja mies joutui raskaaseen työhön.
        Mutta ilman Jeesuksen tekemää uhria joka oli Jumalalle kelpaava uskovaisten edestä ei yksikään naisesta syntynyt voisi pelastua.

        että mitä? Miten tämä liittyy tähän?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      60
      3679
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      47
      3679
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2841
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      51
      2569
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1639
    7. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1609
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1503
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1317
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1261
    Aihe