mukaan tehty kuviteltu uusiliitto. Ainoa todellinen laillinen uusiliitto on tehty Catolisen kirkon lakimääräisenä toimen piteenä.
Protestanttinen uusiliitto on mielikuvitus teoriaan pohjautuva kun heillä ei ole tästä liitosta antaa itselleen mitään luotettavaa
perustetta, Joten tässä liitossa pitää olla valtavasti uskoa, Näet protestantit eivät hyväksy Catolisen kirkon antamaa lain vahvistamaa
uutta liittoa. Joten tämä protestanttinen liitto
on ihan tuulen tuntumissa mielikuvituksen
unimaailmoissa::::
Protestanttinen uusiliitto on mielikuvitus teoriaan pohjautuva kun heillä ei ole tästä liitosta antaa itselleen mitään luotettavaa
perustetta, Joten tässä liitossa pitää olla valtavasti uskoa, Näet protestantit eivät hyväksy Catolisen kirkon antamaa lain vahvistamaa
uutta liittoa. Joten tämä protestanttinen liitto
on ihan tuulen tuntumissa mielikuvituksen
unimaailmoissa::::
Vastaukset 22
Vanhimmat
Viestisi kuuluu mielestäni ATEISMI palstalle.
Siellä on oma palsta kristinuskon vastustajille.
totuutta: Siis totuus ei kuulu uskontopalstalle
tätäkö ajat takaa?
päinvastaista tarkoitan.
Adventistit pyöräyttävät näköjään kaikkien merkitykset päinvastaisiksi.
hyväksytä.
Kerroin tuossa aloituksessani kuika Catolilainen
kirkko on rehellinen. Se kertoo kaiken peittelemättä ja salailematta, mutta protestantti
kirkot koettavat välttää Catolilaisuuden antaman totuuden miksi?
Miksi sitten et menisi puhumaan asiaasi katolisille, jos heistä haluat puhua.
Täällähän halutaan puhua herätyskristillisyydestä!
Miksi pitäisi muista puhua selän takana?
Ei ole mitään puhumista koska he ovat tuoneet puhuttavansa julki kaikkien tietoon. Heillä on viralliset Dogumentit kaikista asioistaan, muuta te ette vain halua hyväksyä heidän todistuksiaan
Miksi vastatkaa ?
Etkö voi käsittää, että katolisista on parasta puhua heille osoitetussa paikassa?
adventistit pitäisi saada omaan paikkaansa koska he eivät näytä millään ymmärtävän yksinkertaisimpiakaan sääntöjä.
Mikä teitä riivaa?
Tunnustakaa heidän antamansa documentti, niin sen jälkeen te olette kaikki oikeata uuden liiton kansaa, Kertokaa miksi ette voi hyväksyä heidän soveltamaansa uutta liittoa. Jos hyväksytte heidän antamansa esityksen teilläkin on tämän jälkeen virallinen laillinen uusi liitto. mimä pidättää teitä hyväksymästä Dogumentoitua uutta liittoa Onko se jotain minä itse ylpeyttä?
yhtenäinen rintama laillistettu uusiliitto. Näin pääsette viralliseen Tytärkirkon asemaan näin loppuu teiltäkin Oleettomat perusteet ja sitten teillä on virallinen Dogumoitu uusi liito. Ja näin Kristi kansa voi paremmin yhdistäytyä taisteluun Henkivaltoja vastaan. Harkitkaa toki asiaa ja päättäkää sitten, Näin vältytte kitkalta niiden taholta jotka hyökkäävät teitä vastaan. Pitäisin asiaa hyvänä Sopuun johtavana!
Ole autuas kirkossasi.
Älä tule sohimaan muiden asioihin kun ei muut sitä sohimistasi kaipaa.
Pidä luulosi vapaasti mutta älä niitä esittele turhaan muille.
Adventistit ovat katolisten tytärkirkko joten mene esittäytymään sinne.
Vie muutkin atet mukanasi.
Uusiliitto:
Eihän Adventismilla Ja tällä mainitulla Liitolla ole mitään yhteläisyyttä, vaan Adventismi on tämän liiton vastakohta. Olen vain koettanut auttaa ymmärryksessä, että voit ottaa huomioon sen tosiasian uudesta liitosta, että sen perusarvoihin kuuluu olla lailla vahvistettu.
Sinulle on todellisuus Julkinen salaisuus!
Kiellät sen, mutta kuitenkin noudatat käytäntöä.
Älä vedä Adventiteja tähän, koska he ovat vielä
Jeesuksen antaman uudenliiton kansaa. He seisovat
vielä kalliolla jonka nimi on Kristus ja heillä on vain Kristuksen asettama uusiliitto, siis
heillä ei ole mitään yhteläistä eli saman-kaltaisuutta. Lisäksi minä en pane mitään luulojen varaan vaan kirjoitetun sanan varaan, kai olet huomannut tämän.
K-kirjain olis cool.
Protestantit protestoivat Rooman anekauppiaita, tekojen ansiosta ansioitumista ja muuta harhaoppia vastaan.
Wanhat liitot olivat lakien alaisuuden kaudella ja uusi liitto on armotalouskausi.
Emme luota pätkääkään ihmisviisauksiin, lahkoihin, Raamattua rivien välistä lukijoihin ja kökillä kolkattujen näkyjen näkemisiin.
Tarkoitan asioita joissa, asioiden todelliset tarkoitukset sotketaan pois asia yhteyksistään.
On paljon asioita jotka on tehty sen kaltaisiksi,
ettei itse paholainenkaan pääsisi selville mitä on meneillään. Asioiden saaminen sopusointuun eli Harmoniaan on taas ymmärtäväisten tehtävä.
Aina, kun vaihtuu uusi aikakausi, niin siitä aina annetaan selvä ilmoitus. Siksi nyky ilmoitus tähän uuteen armotalouteen on tullut
Catolisen kirkon sisälle tuomana ja tämän sisälle tuojan kirjoituksista käy ilmi se, että tuojilla on Jumalallinen valta koska he pystyvät muuttamaan jopa jumalan antamia säädöksiä, niin kuin he itse haluavat. Joten oikea Armotalous
kulkee Jumalan sanan viitoittamaa tietä.
Apostoli Paavali oli koko elämänsä kuuliainen
samalle Evankeliumille kuin Jeesus. Joten uudet tuulet alkoivat puhaltaa vasta Apostolien kuoleman Jälkeen. Siis luotto voi olla Jumalan sanan varassa tai mielikuvituksen varassa. Tämä
asia on kaikille vapaa. Minä luotan enemmän sanaan kuin mielikuvitukseen. Tosin Jeesus oli Lahkolainen. Hän oli Nazaretilaisen lahkon päämies, joten sen mukaan minäkin olen lahkolainen.
5.Moos.9:9 Kun minä olin noussut vuorelle vastaanottamaan kivitaulut, sen liiton taulut, jonka Herra oli tehnyt teidän kanssanne, olin minä vuorella neljäkymmentä päivää ja neljäkymmentä yötä syömättä ja juomatta.
Missä muualla kuin kivitauluissa, olivat kymmenen käskyä kerrottuina?
Koska ne olivat liitontauluissa, niin kerro millä tavalla niistä tuli laki pakanoille.
Liittohan oli tehty Israelille erotukseksi pakanakansoista.
Missä Jeesus sanoi tämän liiton tulevan koskemaan pakanoitakin?
Missä sapattikäsky erotettiin liitosta uuteen liittoon?
Missä Jeesus määrää sapatinvietosta?
myös paljon muitakin orjia heidän mukanaan, joista voin mainita Kaaleb Jefunnen poika, siis
muukalaisia.
Kun tämä laki säädettiin Siinailla, niin tässä laissa mainittiin myös muukalaiset jotka ovat liittyneet Herraan he olivat velvolliset noudattamaan Herran ohjeita, Jesaja Jeremia ja
Hesekiel kirjoittavat kokoajan näistä muukalaisista jotka ovat liittyneet Heraan, he ovat velvollisia pysymään Herran säädöksissä.
Joten Jumala jo alusta alkaen teki selväksi sen,
että pakanat jotka olivat liittyneet Herraan olivat herran kansaa ja uudessa liitossa poistettiin vain ne seremonia säädökset jotka olivat meitä vastaan. Jumala ei poistanut koskaan Sapattia jonka hän oli asettanut liittonsa merkiksi. Että minä olen herra joka pyhitän teidät. Tämä on ainoa merkki joka eroittaa herran omat pakanoista. Tämä merkki on Se Jumalan Sinetti. Jos et usko Jumalaan, niin
on olemassa toinen joukko jolla on oma sinetti
ilman siunausta. Sinulla on vapaa valinta kumpaa
Herraa haluat palvella! mutta minä ja minun perheeni palvelemme Herraa:::
On olemassa vain kaksi joukkoa pakanat (kadotetut) tai Israel (pelastetut). Kumpaan joukkoon halunnet kuulua? Siihen jota koskee lupaukset ja jonka kanssa Jumala vahvisti liiton Siinailla vai toiseen joka pitää halpana Herran? Molemmissa ei voi olla.
On päivänselvää että te kuulutte eri joukkoon pitäytyessänne oppiinne.
Tehkää mielenne mukaan.
Kukaan ei ole sinua estämässä kun kaiken todistamisen jälkeen vielä valitset oppinne.
Älä kuitenkaan tyrkytä opejanne meille muille, jotka mieluummin kunnioitamme Raamatusta luettavaa sanaa kuin adventtikirkossa saarnattavaa Raamatuntulkintaa.
minä uskon Paavalin kirjeiden sanat niinkuin ne on luettavissa.
Niiden sanojen on mahdotonta edustaa teidän näkemystänne. Ovathan ne kaikki teidän oppianne vastaan.
Ensimmäistäkään ei löydy teidän oppinne puolesta.
Ethän sinä kai muiden lupaa tarvitse uskomiseesi?
Tee ihan niinkuin lystäät.
Anna muille samanlainen oikeus adventistien häiritsemättä uskoa omaan oppiinsa.
Eihän sen pitäisi sen vaikeampaa olla.
Puhu siellä missä sinua HALUTAAN KUUNNELLA.
-TÄMÄ PAIKKA EI OLE SELLAINEN.
Adventistien oppi perustuu samaan kuin alkuseurakunnankin, Raamattuun, toisin kuin kaikkien muiden seurakuntien opit joissa on sekoitusta pakanuudesta ja paavinkirrkosta, eli muut seurakunnat kuuluvat babyloniin, joka on juopunut harhaopeista (kuolleiden tila, helvetti, sunnuntain pyhyys, salainen tempaus jne).
Se on ikuinen liitto. Siihen liittoon pääsee mukaan vain ympärileikkauksen kautta.
Mikäli kuvittelet kuuluvasi tuhon liittoon niin ole hyvä vain.
Ei kukaan sinua yritä siitä pois.
Kyllä meille on selvää mihin me uskomme.
Sen liiton kirja ei ole kivestä, eikä siihen liittoon kuulu mitään siitä, mitä kiveen oli kirjoitettu.
Ei luulisi sinulle olla vaikeaa jättää rauhaan muiden herätysliikkeiden edustajat omasta opistaan puhumaan.
Kuten itsekin sen ilmaiset, teidän oppinne ei edes sivua meidän muiden uskoa.
Miksi siihen keskusteluun sitten pitää tulla häiritsemään.
Hoosea:
3:5 Senjälkeen israelilaiset kääntyvät ja etsivät Herraa, Jumalaansa, ja Daavidia, kuningastansa. Vavisten he lähestyvät Herraa ja hänen hyvyyttänsä päivien lopulla.
>>>>Olkaa hyvät
kolme enkeliä 10.12.2005 klo 17.29
Adventistien oppi perustuu samaan kuin alkuseurakunnankin, Raamattuun, toisin kuin kaikkien muiden seurakuntien opit joissa on sekoitusta pakanuudesta ja paavinkirrkosta, eli muut seurakunnat kuuluvat babyloniin, joka on juopunut harhaopeista (kuolleiden tila, helvetti, sunnuntain pyhyys, salainen tempaus jne).