Niinistö kuin räkyttävä rakkikoira, ei tyyliä .
NIINISTÖ OMALLA TASOLLAAN
RÄKYTTÄMISTA RIITTI
251029
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tosi asiat Suomesta unohtuneet, onneksi Vanhanen kertoi Niinistölle Suomesta asiatietoa.
Valitettavasti Saulin kannalta myöhässä.
Vanhanen kepitti Niinukkelin kevyesti, kuten teki Halonenkin. Sauli oli ulkona kuin lumiukko!
Niinistöllä on Euroopan investointipankin johtajana todellinen näppituntuma siihen käsitykseen, joka Euroopassa on vallalla Suomesta.
Halonen ei tajua asioita muuta kuin ylimmän portaan näkökulmasta, eikä se nykyaikana enää riitä...
niinistön tyyli minuun purrut ,vaikka alunperin hänen puolellaan olen ollut.
Sen sijaan Vanhasen asialinja vastauksineen teki minuun vaikutuksen. Tosin Haloseen tulisi hänellä tehdä selvempi pesäero.
Olen nyt kahden vaiheilla.
... pääministeri katosin jonnekin Andromedan tähtisumuun, vaikka hänen piti olla turvallisesti Orionissa...
Olen samalla kannalla, eika haukkuva koira pure.
Halosen taitavuus ja asiantuntemus oli ihailtavaa.
Minusta Niinistö oli Kalliksen ohella ainoa ehdokas, joka käyttäytyi valtiomiehen tavoin.
Jopa ehdokas Halonen vajosi tavalliseksi riviehdokkaaksi virastaan huolimatta...
seurata Niinistön kiemurtelua kriisinhallinta asiassa.Toisaalta valta tuntui häntä kovasti kiehtovan,mutta toisaalta taas hän alistui oppositiosta räksyttäjäksi.
Sauli oli kuin mato Halosen koukussa:-)))))
Niinistö uskalsi lähes ainoana joukosta ottaa esiin hallituksen hötkyilyn perustuslain muuttamisasiassa, jossa Halonen taitaa olla aikamoinen taustapainostaja!
Asia oli kyllä päinvastoin, Halonen oli selvästi kiusaantunut, kun hänen olisi pitänyt puhua perusasioista.
Sauli uskalsi haastaa Halosen, johon muilla kuin Hautalalla ei näyttänyt olevan uskallusta.
muttei pystynyt haastamaan alkuunkaan Halosta asioissa. Tieto/taitojen heikkous oli Sauli paran alun loppua.
Vanhanen oli se, joka puolusti Halosta niissäkin asioissa, joissa Halonen olisi voinut vastata itsekin.
Tuntui kuin Halonen ja Vanhanen olisivat sopineet jo etukäteen, että jos Niinistö kysyy hankalia, silloin Vanhanen vastaa Halosenkin puolesta.
Niinistö osasi nostaa suomalaisten itsetuntoa, kun Halonen jankutti vain globalisaatiosta...
Niinistö "nosti" suomalaisten itsetunnon nurkkiinkuseskelevan suomenpystykorvan tasolle???
Noinko vasemmistolaisehdokkaan kannattajat käsittävät itsetunnon?
Näkyi Niinistö juuttuneen pahoin tuohon mainostoimistonsa luomaan "työväen presidentti"-hokemaan.
Henk.koht. on aivan sama, mistä puolueesta presidentti tulee, kunhan hoitaa oman tonttinsa, ts. ulkopolitiikan, niin että Suomi pysyy sotilaallisesti liittoutumattomana, puolueettomana ja konfliktien ulkopuolella säilyttäen hyvät suhteet ensisijaisesti naapurimaihinsa. Jos nyt sitten seuraavalla presidentillä tulee enää ulkopoliittista valtaa olemaankaan, mene ja tiedä.
Sisäpolitiikanhan hoitaa lähinnä valtiovarainministeriö pääministerin avustuksella - tässä yhteydessä tietysti hyvä muistaa kykypuolueen ministeritrio Puolanne-Viinanen-Niinistö, joiden ansiosta maassamme on pysyvä n. 200000-500000 työttömän armeija laskentatavasta riippuen, suurimmalla osalla työtä tekevistä jatkuva huoli omasta tulevaisuudestaan ja pienyrittäjien osa yhteiskunnassa mahdoton.
Kun sinulle on siis ihan sama, mistä puolueesta presidentti tulee, miksi sitten vaivaannut niin kitkerästi syyttelemään kuitenkin Niinistöä vielä loppulauseessasikin?
Unohditko jo tuolla välin, mitä olit aikaisemmin kirjoittanut?
Luepa uudestaan.
Niinistö ei ole minulle sen huonompi ehdokas kuin kukaan mukaan, mikäli vastaa minun presidentille asettamia vaatimuksia. Vähemmän haittaahan Saulista joka tapauksessa presidenttinä Suomelle olisi kuin valtiovarain- tai pääministerinä.
Jos olet tuota mieltä, miksi sitten syytit Niinistöä jostain vanhasta hallitusasiasta?
Onko Halonen mielestäsi onnistunut upeasti työttömyyden vähentämisessä?
Työttömyyden vähentäminen on sisäpolitiikkaa - heti kun Halonen on valtiovarainministeri, voidaan keskustella hänen panoksestaan työttömyyden vähentämisessä. Toistaiseksi sisäpolitiikassa eli hallituksessa ollessaan panos on ollut yhtä heikko kuin muillakin riviministerinä olleella. Presidenttinä ei enää sellaiseen ole mahdollisuutta, ellet sitten haikaile Kekkosen aikoja takaisin ja presidentille reilusti lisää valtaa?
Niinistö sen sijaan on ollut vv-ministeri, joten hänellä ei yleensäkään pahemmin presidenttiehdokkaana ole varaa alkaa keskustelemaan työttömyyden tiimoilta tai kehumaan itseään koko kansan ehdokkaaksi, oltuaan maan keskeisimmällä ministeripaikalla tekemättä mitään niinkin isoa kansanosaa koskevalle asialle. Tiukkana talousmiehenä kunnostautuneen(?) tulisi tajuta, että puolen miljoonan työttömän pitäminen kerrannaisvaikutuksineen on tehnyt paljon suuremman loven Suomen talouteen kuin mitkään toteutumattomat ulkomailta tulevat investoinnit konsanaan. Tosin kansallehan Johannes Koroman suulla niitä investointeja luvattiin läjäpäin, kunhan vaan EU:hun liitytään - luvattiin kyllä nettosaajan asemakin, vaan miten onkaan käynyt...
Vaan en ole vailla sisäpoliittista vaaliväittelyä, kun kyseessä on ulkopolitiikan johtajan vaalit, siinä mielessä illan väittely oli kaikkiaan kerrassaan turha.
Jälleen kaadat syytöksiä Niinistön niskaan, vaikka sinulle on muka ihan sama, kuka tulee presidentiksi!
Eikö ehdokas saa siis sinulta lupaa keskustella työllisyyspolititiikasta sillä perustella, että hän on joskus ollut ministerinä?
Nyt vedit maton alta myös Haloselta ja Vanhaseltakin, kun hekin ovat olleet ministereinä!
Yritä nyt vähän miettiä, mitä kirjoitat muiden ihmeteltäväksi tänne.
Jos et jaksa toisten kirjoituksia lukea, niin mieti, miksi ihmeessä vaivaudut niihin vastaamaan.
En jaksa lukea noita USA-vastaisia juttuja täällä, koska niitä on joka päivä kyllästymiseen asti tarjolla palstan antiamerikkalaisten kirjoittajien tuottamina.
Vastaan siksi, että periaaatteessa en jätä noin yksipuolisesti ajattelevia kirjoittajia hevillä yksin ajatuksineen! Hehän eivät muuten ehkä saisi unen tuomaa rauhaa! ;)
On se ihmeenlistä että lähes joka sivulle ilmestyy nuo keskenään tyhjää lässyttävät ja kinaavat kirjoittajat. Miksi he eivät osaa lopettaa ilman toistensa solvaamista ja haukkumista???????
Öh, olisiko syytä varata oitis aika vaikka ensiksi silmälääkärille, kun alat nähdä harhoja?
Minusta tässä keskusteltiin Suomen presidentinvaaleihin liittyvistä asioista.
Kiitos, nukuin muuten erittäin hyvin. Johtui varmaan siitä, etten nähnyt tätä harhaista kirjoitustasi. Empaattisena ihmisenä olisin varmaankin jäänyt pitkäksi aikaa pohtimaan, miten voit henkisesti ja saatko apua harhoihisi.