Ne jotka eivät usko ja ota vastaan Herraa Jeesusta Kristusta, joka on Elämän puu, eivät siis elä ikuisesti, vaan saavat kadotuksen eli toisen kuoleman tuomion ja katoavat olemasta.
Jo alussa Herra toi julki tämän: *Ja Herra Jumala sanoi: "Katso, ihminen on tullut sellaiseksi kuin joku meistä, niin että hän tietää hyvän ja pahan. Kun ei hän nyt vain ojentaisi kättänsä ja ottaisi myös elämän puusta ja söisi ja eläisi iankaikkisesti!*
Eli ne eivät elä iankaikkisesti, jotka eivät syö Elämän puusta, joka Kristus on; vaan ne kuolemalla kuolevat kun tuomiot jaetaan.
Jo alussa Herra toi julki tämän: *Ja Herra Jumala sanoi: "Katso, ihminen on tullut sellaiseksi kuin joku meistä, niin että hän tietää hyvän ja pahan. Kun ei hän nyt vain ojentaisi kättänsä ja ottaisi myös elämän puusta ja söisi ja eläisi iankaikkisesti!*
Eli ne eivät elä iankaikkisesti, jotka eivät syö Elämän puusta, joka Kristus on; vaan ne kuolemalla kuolevat kun tuomiot jaetaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
vielä näppärät ohjeet pelastukseen.
Pelottelua tuli jo tarpeeksi.
Jos uskot että Jeesus on Herra, lihaksi tullut Vapahtaja, joka sovitti Golgatalla ristiinnaulittuna sinutkin, sekä koko maailman itsensä kanssa, jotta olisit vapaa orjuudesta ja tämän maailman alkeisvoimista, ja antaisit elämäsi hänelle, kastamalla itsesi hänen nimeensä ja tekemällä parannuksen, hylkäämällä synnin harjoittamisen, johon Herralta tulee Voima, kun hän antaa Henkensä uskovan sydämeen Sana kuulemisen kautta.
Usko siis, äläkä ole epäuskoinen, niin perit Kristuksen todistuksen omaavana kanssamme ikuisen elämän taivaiden valtakunnassa.
Alkaa tässä tuntua että orjia ovat nää kiihkouskovaiset, sanoman orjia. Eikös tämä länsimainen elämäntapa ole kokonaisuudessaan yhtä suurta syntiä, vaikea sitä on olla harrastamatta.
Siitä tulikin mieleeni sanonta: "Better reign in hell than slave in heaven"
Mutta he eivät ole sanoman orjia, vaan kuolleen kirjaimen, jota on ajan myötä muunneltu; niin että ottavat se sanasta sanaan vastaan, vaikka eivät ymmärrä ja käsitä.
Tässä esimerkki keskustelu, jonka aloitin siitä, miten ihmis-mielen tuotokset ovat saaneet sijaa kirjoituksissa:
http://www.uskontie.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1091&postdays=0&postorder=asc&start=0
Jehovien ja adventistien oppia levität.
Jos en ole heiltä oppia ottanut, niin kuinka se olisi mahdollista?
Olet joko uskosta osaton, tai uskonnon sokeuttama ihminen.
Mielisairas = hengellinen, aivan kuinkapäin vain.
Ei terveen nykyihmisen tarvi tuollaisia tulla tänne kirjoittamaan ja sairaat hakekoon hoitoa.
Sitä saa aivan varmasti tuollaisiinkin vainoharhoihin. Toinen vaihtoehto on , ota purkki unilääkettä niin sitten se "elämä sulla vasta alkaakin"
Eli - idiootti pyydä apua niiltä jotka sitä osaa antaa.
mites käy niitten ihmisten jotka ei tiedä jeesuksesta yht mitään.tarkoitan lapsilla jotka on viellä kapaloissa.vähä älysillä jotka syntyessään ovat sairaita eivätkä pysty ajattelemaan ja lukemaan näistä as.
Autuaan tietämättömiä, joten saavat pienemmän rangaistuksen.