sana parannus herättää monia tuntoja, olen miettinyt "tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi" lauseen sanomaa. Koska Jumala pelastaa ihmisen yksin armosta, siis ilman omia suorituksia ja ottaa lapsekseen teeskentelemättömän ihmisen hyvine ja huonoine puolineen, niin voisiko parannus sanan tilalla olla sana hyvin?
Tehkää hyvin ja uskokaa evankeliumi. Rakentavia mielipiteitä , mitään kadotusjuttuja ei jaksa enään kukaan (olemmehan kaikki kadotuksen ansanneita).
parannus
6
289
Vastaukset
- an.ka
”Parannus” (alkukielellä) tarkoittaa samaa kuin ”mielenmuutos”. Eli siis: ”Muuttakaa mielenne ja uskokaa evankeliumi”.
- EJKR
Kehotus "tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi" kutsuu luottamukseen eli uskoon. Tässä ei siis kehoteta tekemään parannusta pahoista teoista ja väärästä elämäntyylistä kuten Johannes Kastaja tekee.
Näillä sanoilla Jeesus kutsuu luottamaan eli uskomaan siihen, mitä Jumala lupaa evankeliumissa. Hän kehottaa tekemään parannuksen epäluottamuksesta Jumalaa kohtaan, siis siitä, että ihminen haluaa pärjätä omin voimin ilman Jumalaa ja Hänen lupauksiaan.
Uskohan on viime kädessä siihen luottamista, että kaikki Jumalan lupaukset, joita Hän Jeesuksen kautta tarjoaa, ovat totta. Raamatusta näitä yli ihmisjärjen käyviä suurenmoisia Jumalan lupauksia löytyy lukemattomia, ja ne ovat kaikki Jeesuksen Kristuksen evankeliumin eli ilosanoman kautta tarjolla ilmaiseksi kaikille ihmisille.
Astu siis Jeesuksen evankeliumin rikkauksien äärelle ja avaudu sille rajattoman ihmettelyn aiheelle, että Jumala ei petä eikä syö sanojaan! - teist
Ä-O:tasi oikein miettimällä kyseistä asiaa.
- kuuhta
järjelläkö näitä asioita tutkitaan
- -björn-
Käsitän monen erehtyneen tuossa kehoituksessa katsomaan omia puutteitaan nuhteettomassa elämässä.
Jeesus ei tarkoittanut meidän parantamaan ulkoista julkisyntisyyttä, vaan etsimään yhteys Jumalaan, jonka yhteyden kautta me muutumme myös ulkoisesti.
Turhaa on etsiä ihmisistä heidän heikkouksiaan ihmisinä.
Se on vain havaittu helpoimmaksi osoittelun kohteeksi, ja tuottaa varmimmin saalista.
Itse uskon toisenlaiseen parannukseen.
Matteuksen evankeliumi:
6:33 Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan. - Lilliputti
Ei parannus-sanaa tarvitse kääntää sanalla 'hyvä'. Raamatussa on paljon jakeita, joissa kehotetaan tekemään hyvää. Parannus tarkoittaa mielenmuutosta. Miten? Mihin? Suhteessa Jumalaan ja suhteessa maailmaan. Pitää sisällään montakin asiaa esim., että kääntää sydämensä Jumalan puoleen, ottaa selvää, kuka ja millainen Jumala on, miten voisi elää raamatun mukaan, turvata ja luottaa Jumalaan, hylätä syntielämä, rukoilla, tehdä hyviä tekoja jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h613984- 593980
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062861Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv552682Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.551982Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211859Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151649- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061327- 1801261