Sittenkin toinen kierros?

Jos ihmiset tosiaankin joukolla seuraavat alkaneita tv-tenttejä. ne vaikuttavat varmaankin aika paljon lopullisiin äänestyspäätöksiin.

Oma vaikutelma pääehdokkaiden osalta on se, että Vanhanen ja Halonen ovat puolustusasemissa ja keskustelua käydään paljolti Niinistön vedättämänä. Niinistö ei kovin paljon hyökkäillyt Vanhasta vastaan muussa kuin perustuslakikiistassa ja sai siinä melkoista sivustatukea Kallikselta ja Hautalalta.

Vaikuttaa ehkä vähän siltä, että Halonen on astunut kehään liiankin voitonvarmana ja siten pikkusen ylimielisenä ja valmistautumattomana. Niinistöstä sen sijaa oikein huokuu kova yritys. Niinistön taktiikka on osin myös sama kuin kunnallisvaaleissa Lipposen taktiikka eli se, että jätetään Keskusta (Vanhanen) taka-alalle. Näin syntyy vähitellen kuva, jonka mukaan pääehdokkaat ja päävastakkainasetelut ovat Halosen ja Niinistön välisiä. Vanhasen hallitus on sen verran viime aikoina töppäillyt, että töpäilleiden demariministereidenkin huuhaa-lausunnot menevät Vanhasen eikä Halosen piikkiin. Erityisen hyvin tämä kävi ilmi perustuslakikiistassa, joka tuli kuin tilauksesta Niinistölle vaaliaseeksi.

Vanhase asema ei ole pääministeri helppo. Hän joutuu puolustamaan koko hallituksen toimintaa. Lisäksi Vanhanen tuntui olevan täysin eri mieltä esim. Lahden kanssa laman syntyvaiheista ja ryhtyi suorastaan puolustamaan silloista sinipunahallitusta. Tästä tietysti pisteet Matille, mutta Kepuväki voi vähän tällaista kummeksua.

Ja sitten korjatut tämän hetken gallup-luvut (arvio):

Halonen 46 %
Niinistö 26 %
Vanhanen 18 %
Muut 10 %

Toiselle kierrokselle saatetaan sittenkin olla menossa, jos tämä meno jatkuu. Itse äänestän varmaankin ensimmäisellä kierroksella Niinistöä, vaikka mieli tekisi äänestää Bjarne Kallista, koska Kallis on hyvinkin taitava poliitikko ja nakertaa mukavasti Vanhasen kannatusta. Ensimmäinen kierros on pakko mennä vähän taktisella pelimeiningillä ja toinen kierros arvioidaan sitten kokonaan uusestaan. Pääasia on, että saadaan Vanhaselle ja Kepulle kunnon tappio.

8

448

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matemaatikko

      Jo nyt päivänselvää, ettei Halonen saa jatkokautta. Lopputulos lienee siinä 52-54% oikeiston ehdokkaan eduksi.

      Jos et halua olla hävinneellä puolella, äänestä myös II-kierroksella oikeiston ehdokasta.

      (Kannattaa jo nyt pistää sordiinoa päälle, muuten on edessä kasvojen menetys.)

      • MattiLehtonen

        I KIERROS
        HALONEN 36
        NIINISTÖ 25
        VANHANEN 20
        HAUTALA 6
        RUOTS 5
        KD 5
        SOINI 3
        100 prosenttia

        II KIERROS

        HALONEN 36 KEPU7 HAUTALA4 RUOTS.1=48 %
        NIINISTÖ 25 KEPU13 HAUTALA2RUOTS.4 KD5 SOINI3=52%

        TASAVALOLAN PRESIDENTTI ON SAULI NIINISTÖ

        ett sillei siin sit kävi


    • ----

      "Ensimmäinen kierros on pakko mennä vähän taktisella pelimeiningillä ja toinen kierros arvioidaan sitten kokonaan uusestaan." ;)

      • ----

        Jos lipposlaiset demarit intoutuvat laajoin joukoin Niinistön taakse taktisista syistä ja Vanhanen terästäytyy syrjäseutujen, maaseudun ja pikkukaupunkien ihmisten puolustajana kahden ultraurbaanin kilpailijansa vastavoimaksi, voisi Halonen teoriassa pudota toiselta kierrokselta. Toivotaan parasta.


      • Demokratian ja Suomen etu on saada Suomen edun sijasta pienen ryhmän edunvalvontaa harjoittava Keskusta väkevämpään syöksykierteeseen kohti kaakkoa. Toki Niinistö ilman avitustakin kakkoseksi tulee, mutta hyvä on saada myös sitä hajurakoa.


    • Emeritus

      "Ensimmäinen kierros on pakko mennä vähän taktisella pelimeiningillä ja toinen kierros arvioidaan sitten kokonaan uusestaan. Pääasia on, että saadaan Vanhaselle ja Kepulle kunnon tappio."
      --------------------------
      Harvinaisen rehellisellä tavalla Kekkuli-palkittu Mielipidepankki, todistaa kepukaunansa syvyyden.

      • kokoaikademari

        Kyllä meitä kuule on paljon kepukaunaisia jotka äänestämme taktisista syistä Niinistöä ensi kierroksella ja Halosta vasta toisella.

        Tässä kaadetaan kepua oikein joukolla, näin ainakin täällä meidän osastossa on päätetty


    • Wiisaahko

      Tässä korjattu ennustus. Mielipidepankin kepukauna tekee hänen ennusteisiinsa ainakin 8 prosentin virheen suuntaan tai toiseen. Aidot luvut näyttävät aivan toisilta:

      Halonen 44 %
      Niinistö 21 %
      Vanhanen 26 %
      Muut 9 %

      Halonen voittaa Vanhasen toisella kierroksella 55 - 45.

      Kokoomus pettää siis jälleen kerran. Niinistö katkerana tappiostaan julistaa, että työväen presidenttiä pitää muidenkin kokkareiden äänestää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe