Kommareille ei ole sotilasarvot tärkeitä.
Nyt tapahtui ylipäällikölle uran pahin töppäys!!!
Ylipäällikkööä on vaihdettava, Vanhanen ruoriin!
Ylipäällikkö ei tiennyt armeijan
10
435
Vastaukset
Presidentit ovat yleensä kyenneet erottamaan isot ja pienet asiat toisistaan. Vanhanen ehkä tuntee sotilarvot, mittei ymmärrä puolestaan mahdollisesti sitä, mihin armeijaa tarvitaan.
Presidentti Kekkosella oli taas enemmän sellainen käsitys, että armeijaa muodollisesti tarvitaan, vaikka sotilaat ovat täysiä tolvanoita. Kekkonen ei mielellään sotilaita edes ympärillään halunnut nähdä ja natsoista häntä kiinosti enemmän tupakan natsat kuin sotilasmerkit. Mutta ehkä Kekkonen oli sitten myös kommari.
Eikä ylipäällikön nyt ole niin väliä natsoja tunnistaa edes sotatilanteessa. Alempiarvoisten kuuluu esitellä itsensä ja kun armeijassa esittelykin tapahtuu kovalla äänellä, Halonen sen jälkeen tietää, minkä arvoisen henkilön kanssa hän sotilashierarkiassa keskustelee.- oivahärkönen
... ylipäällikö, niin pitää tuntea arvomerkit jollain tarkkuudella. Itse olen pioneeriluuntantti. Olisi karkeaa, jos "ylipäällikkö" puhuttelisi minua "päivää korpraali Härkönen."
oivahärkönen kirjoitti:
... ylipäällikö, niin pitää tuntea arvomerkit jollain tarkkuudella. Itse olen pioneeriluuntantti. Olisi karkeaa, jos "ylipäällikkö" puhuttelisi minua "päivää korpraali Härkönen."
Nasilla on vaistonvarainen ote näihin asioihin. Jos hän puhuttelisi sinua korpraaliksi, olisit hänen silmissään korkeintaan korpraaliksi sopiva ja aiemmin on tapahtunut vain karkea arviointivirhe sotilasarvosi määrityksen kohdalla.
On kuitenkin mahdollista, että presidentti puhuttelisi sinua heti kenraalina, joten virhe kohdallasi olisi silloinkin tapahtunut. Saattaisi jopa ihmetellä, että miten muilta on jäänyt huomaamatta kykysi ja ylentäisi sinut samantien kenraaliksi.- mitä väliä
oivahärkönen kirjoitti:
... ylipäällikö, niin pitää tuntea arvomerkit jollain tarkkuudella. Itse olen pioneeriluuntantti. Olisi karkeaa, jos "ylipäällikkö" puhuttelisi minua "päivää korpraali Härkönen."
ei paljon kiinnosta oletko luutnantti vai korpraali.
- jo sinänsä
Luulisi puolustusvoimien ylipäällikön olevan kiinnostunut arvomerkeistä jo asian harrastuksesta. Ottaa arvomerkit esittelevän kirjan tai monisteen eteensä vaikkapa iltapalapöytään ja tutkiskelee niitä siinä ihan huvikseen. Värikkäät kauluslaatat ovat varmasti mielenkiintoisia siksikin, että kysymyksessä on harrastajataiteilija. Aviomieskin on siinä tilanteessa läsnä keskustelijana ja kuulustelijana. Pusu palkaksi jokaisesta oikeasta vastauksesta.
Vaikeammista hihamerkeistäkin saa kiinnostavia käyttämällä mielikuvitusta. Oma porukkani armeijassa painoi hihamerkit mieleensä nakkisämpylä-, hampurilais- ja tuplahampuraismielikuvien avulla. - jeekeri
Mielipidepankki kirjoitti:
Nasilla on vaistonvarainen ote näihin asioihin. Jos hän puhuttelisi sinua korpraaliksi, olisit hänen silmissään korkeintaan korpraaliksi sopiva ja aiemmin on tapahtunut vain karkea arviointivirhe sotilasarvosi määrityksen kohdalla.
On kuitenkin mahdollista, että presidentti puhuttelisi sinua heti kenraalina, joten virhe kohdallasi olisi silloinkin tapahtunut. Saattaisi jopa ihmetellä, että miten muilta on jäänyt huomaamatta kykysi ja ylentäisi sinut samantien kenraaliksi.Armeijassakin upseerit vain vaivoin saivat salattua tyytyväisyytensä, jos niitä puhutteli korkeampiarvoisemmiksi kuin mitä he olivat.
Oivallakin vetäisi suuta messingille, kun Halonen puhuttelisi kenraaliksi häntä.
Taitaisi Halonen oivasti saada Oivalta yhden äänen.
Mahtaisiko Halonen ylentää Oivaa kenraaliksi siitä hyvästä, en tiedä.
- mikki
Täytyy todella ihmetellä.
Huomaa ettei asiat paljoa kiinnosta. - puolestaan
Pitäisikö kirjailijan tuntea kaikki fontit, että hän voisi toimia kirjailijana?
- mutta etua siitä on
Kyllä kirjailijan pitää ainakin kielioppi osata vaikka sitten ulkoa päähän päntäten.
Fontteja kirjailijan ei välttämättä tarvitse tuntea, mutta hyväksi sekin olisi. Fontit tuntevalla kirjailijalla on nimittäin halutessaan mahdollisuus vaikuttaa oman julkaisunsa ulkoasuun, joka sekin on osa taiteellista kokonaisvaikutelmaa. Samalla kirjailijan arvo kustantajan silmissä nousee. - perustuslakia
mutta etua siitä on kirjoitti:
Kyllä kirjailijan pitää ainakin kielioppi osata vaikka sitten ulkoa päähän päntäten.
Fontteja kirjailijan ei välttämättä tarvitse tuntea, mutta hyväksi sekin olisi. Fontit tuntevalla kirjailijalla on nimittäin halutessaan mahdollisuus vaikuttaa oman julkaisunsa ulkoasuun, joka sekin on osa taiteellista kokonaisvaikutelmaa. Samalla kirjailijan arvo kustantajan silmissä nousee.Mielestäni tuo kielioppi tässä metaforassa tarkoittasi Perustuslain hallintaa:-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902429Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1402178Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132028- 1711540
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381257Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193878- 85876
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala449786- 51647