Olen harrastanut pujottelua eri puolueiden sivuilla näin vaalien alla.
Olen havainnut teidänkin mini-puolueenne aika riitaiseksi.Vähäisen otoksen perusteella siellä on joku Hesan kopla ja aika määrä ihmisiä jotka eivät heistä pidä,entisiä vennamolaisia ja heitä joitten mielestä Vennamo pitää jo unohtaa jne,jne.
Aika huonoa teidän kannalta ,että mini-puolueenne on riitaisa.
Niinhän se Vennamon puolue riiteli keskenään ja lopulta hävisi kokonaan.
Lahkot usein jakaantuu
6
293
Vastaukset
- vpj
Hesan Kopla mikäli sillä tarkoitetaan Helsingin Perussuomalaispiiriä on hyvin eri linjoilla politiikan suhteen kuin ns. vanhavennamolainen ajattelu. Se johtuu siitä, että Helsingin piirissä on kyvykkäitä ihmisiä, jotka tahtovat tehdä puolueesta menestyvän. Tätä eivät vennamolaiset sulata, vaan vastustavat, haukkuvat, ja tietenkin pelkäävät omaa tappiotaan. Tappiota mistä? Mitä nollasta voi enää hävitä?
Hesan Koplasta on levitelty vuoden mittaan mitä uskomattomampia tarinoita. Suurin osa on ollut halpa kioskikirjallisuuteen verrattavaa potaskaa. Helsingin piiri jatkaa omalla linjallaan. Muutamat katkeroituneet - pois potkitut - vennamolaiset ovat pääsääntöisesti näiden häväistyskirjoitusten takana. Helsingin piirissä tiedätään näiden henkilöiden henkilöllisyys ja heidät ja heidän "joukkovoimansa" tuntien se herättää helsinkiläisissä enemmänkin säälin sekaista huvittuneisuutta kuin todellista pettymystä. Helsingin piirin kohtaamasta palautteesta voi päätellä vain yhden asian.
Tiemme on oikea!
Sillä on hyvä jatkaa. - perussuomalaiset
on Uudenmaan piirissä
- Valheelta siivet pois
Ei ole mitään Hesan koplaa. Tehän olette kuin pikkulapset jotka uskovat Spidermanin olemassaoloon.
- kestääkö siivet
Hesan Koplasta on jo tullut sellainen legenda, että alkaa olla etuoikeus kuulua siihen. D)
- Se siittä
kestääkö siivet kirjoitti:
Hesan Koplasta on jo tullut sellainen legenda, että alkaa olla etuoikeus kuulua siihen. D)
Hesan Koplan markkina-arvo on suurempi kuin Perussuomalaisen puolueen tai Timo Soinin.
- AriKähärä
Hesan kopla, eli Helsingin perussuomalaiset on ottanut kantaakseen elävien perussuomalaisten viitan. Tuon viitan kantajat ovat itseensä luottavia,innovatiivisia, ja puolueelle todellista huomista rakentavia ihmisiä.
Ihmisiä, joita nuo "vanhavennamolaiset" koittavat kampittaa, ja mustamaalata kaikin keinoin. Suurin syy tuohon negatiiviseen asennoitumiseen lienee hesalaisten omapäinen, ja tiukasti omassa tekemisen tyylissä pitäytyminen.
Hesalaisten luottamus omaan tekemiseen ja sen oikeutukseen sattuu niiden päähän , joiden katsomus on pelkästään puolukokouksen tai valtuuston yksimielisesti tekemissä päätöksissä, vaikka ne ei sinällään johtaisi mihinkään edistykseen puolueen tulevaisuuteen nähden.
Hesan koplaa sanovat valheeksi vain ne, jotka eivät omaa saamattomuuttaan uskalla olla aidosti oman vision takana ja joiden oleminen vaatii tietyn asteista valmiiksi purtua hegemoniaa.
Hesan kopla on ja pysyy, nyt ja tulevaisuudessa. Ja vielä senkin jälkeen, kun viimeinenkin Vennamon perillinen on integroitu aitoon tekemiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331925- 69842
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28812Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259724Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64703Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132670- 10664
- 26639
- 77637
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200627