Arvoisat keskustelutoverit (ei siis keskustatoverit) - och samma på svenska: Ärade diskussionkamrater (altså inte centernkamrater)
Aamummalla esitin tietokilpailukysymyksen, nyt on muutaman poliittisen kysymyksen vuoro. Inspiraation sain näihin eilisestä tv-tentistä, missä oli esillä ulkomaisen työvoiman tarve.
Ensiksi haluaisin tietää, arveletteko Suomen tarvitsevan ulkomaalaista työvoimaa tulevaisuudessa vai voidaanko eläköitymisen aiheuttama työvoimavaje muuten korvata?
Toiseksi, jos vastaus edelliseen on myönteinen, pitääkö Suomeen yrittää houkutella työperäiseen maahanmuuttoon väkeä ikään kuin täsmähoukutuksella vai pitääkö haalia ensin väkeä ja sitten kouluttaa heidät tehtäviinsä?
Kolmanneksi kysyisin, että miten suhtaudutte ns. elintasopakolaisuuteen? Jos esim. Virosta ihmisiä haluaa muuttaa Suomeen paremman elintason toivossa, miten tähän pitää suhtautua ja miten tällaisiin ulkomaalaisiin tulee asennoitua?
Pari kysymystä
7
269
Vastaukset
- elämä on (Kallis)
"Suomi on ennenkin selvinnyt, kyllä se selviää nytkin".
- korvesta
Sinne vaan, evakkojen tielle afrikansuomalaiset. Kepukunnille tekisi hyvää 10% mustanaamio-kansanosa.
- ei tarvii vanhainkoteja
Katsotaan esimerkkiä Venäjältä. Halvempaa viinaa vaan niin elinajanodote tippuu alle viidenkympin niin ei sitten ole mitä tarvitsisi sairaaloissa ja vanhainkodeissa hoidella.
- juha210
Taloustieteen antamien laskelmien mukaan tulemme kohtaamaan vaikeita aikoja väestöpyramidin väärinpäin kääntymisen johdosta, joten ulkopuolelta tulevan työvoiman tarve on olemassa. Mutta suomalaisen mentaliteetin ja varakkuuden huomioon ottaen, oletan, että suurin osa kansalaisista haluaa puristaa itse oman elämänsä loppuun asti itsepalvelemalla itseään -tuli, mitä tuli.
Jos kuitenkin päädymme tulokseen, että sallimme vierasperäisen aineksen tulla maahamme tekemään tekemättömiä töitä, sen pitää olla tarkoin seulottua, osaavaa ainesta, jolloin säästämme koulutuskustannuksissa suunnattoman summan.
Kaikki edellä mainittu pätee myös virolaisiin. - Pätkätöissä
1) Muutamilla aloilla ulkomaista työvoimaa tarvitaan tasapainottamaan kysyntähuippuja ja lähinnä lääkärialalla pysyväisestikin jatkuvan lääkäripulan vuoksi sekä siksi, että tuskin lääkärikoulutuksen lisääminenkään saa enempää suomalaissyntyisiä lääkäreitä siirtymään opiskelukaupunkejaan kauemmaksi.
Mitään yleistä työvoimapulaa maahamme ei kuitenkaan tule. Eläköitymisjutut ovat työmarkkinajärjestöjen propagandaa.
2) Pitää haalia valmiiksi täsmäkoulutettua työvoimaa. Muullainenhan ei nykyajan työnantajille tahdo kelvatakaan. Luonnollisesti valtion pitää täsmäkouluttaa nykyistä enemmän myös suomalaista työvoimareserviä.
3) Elintasopakolaisuuttahan on aina ollut, suomalaisetkin ovat harrastaneet sitä erittäin aktiivisesti. Siksi suhtautumiseni on neutraalilla tavalla ymmärtävä. Virolaiset vaikuttavat erittäin mukavilta ihmisiltä ja oppivat helposti suomen kielen, joten heitä nyt ainakin ottaisi tänne mielellään vastaan. - kepututkija
Tilanne on jo nyt se ettemme me suomalaiset halua tehdää raskaimpia ja likaisimpia töitä. Siivoojina, bussikuskeina jne on jo paljon ulkomaalaislähtöisiä, ainakin täällä Helsingissä.
Helsinki ja pääkaupunkiseutu on tässäkin asiassa tiennäyttäjä, ja uskon lähivuosina maahanmuuttajien määrän työelämässä lisääntyvän muuallakin. Vastaukseni on siis ettemme pysty korvamaan työmarkkinoilta poistuvia oman maan työntekijöillä vaan tarvitsemme maahanmuuttajia.
Maahanmuuttajilla on monenmoista taustaa, mutta valtaosin he kyllä ovat työkykyisiä ja jopa -haluisia. Siis heidät tulee sitouttaa mahdollisimman nopeasti yhteiskuntaan, ja se tapahtuu työtä tekemällä. Palveluammateissa, vaikkapa bussikuskina, ulkomaalaistaustainen on usein jopa suomalaista kolleegaansa parempi eikä kielitaidon puutteetkaan juuri haittaa.
Elintasopakolaisetkin pitää saada töihin, ja jos he täällä työllään saavat paremman elintason kuin kotimaassaan niin mikäs siinä.
Maahanmuuttajia tullaan siis näkemään kaupungeissa, suvaitsevaisuuden ja moniarvoisuuden tyyssijoissa. Pienissä kepukunnissa muukalaisiin suhtaudutaan ouduksuen ja jopa vihamielisesti, yhteinäiskulttuurin rikkojina, ja siellä he tulevat jäämään marginaaliin.Tässä sekä toisen perustellummassa vastauksessa on paljon sellaista, josta voi olla helposti samaa mieltä. Eipä ole siis juuri polemisoinnin tarvetta.
Elintasopakolaisuuteen olisin odottanut tyypiillisiä kepu- ja perussuomalaiskantoja juuri tyyliin "oudoksuen, jopa vihamielisesti. Eipä siinä mitään, mutta silloin kyllä jos ollaan loogisia, pitäisi suhtautua aikoinaan Suomesta elintasopakolaisuuteen joukolla lähteneisiin samalla tapaa paheksuen ja ymmärtämyksellä siihen ruotsalaisasenteeseen, joka kuului "en satans finne igen". Meiltä helposti unohtuu, että olemme joskus olleet vähän samanlaisessa asemassa kuin virolaiset ja itäeurooppalaiset nyt ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331910- 69834
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28787Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?258717Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64698Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132669- 10653
- 26633
- 77633
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200626