Toimintaa Oulussa?

Raimo R.

Olen kiinnostunut Helluntailaisuudesta. En kuitenkaan tunne olevani valmis menemään suoraan suureen massakokoukseen. Siksi kysynkin: Onko Oulussa Helluntailaisilla ryhmä tms. toimintaa? Tai onko ketään yksittäistä henkilöä, joka olisi kiinnostunut opastamaan minua uskon ensiaskeleilla ja oppimaan tuntemaan Raamattua?

4

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helluntaiseurakunta
    • Hoosea

      Hoos. 4:12

      Minun kansani kysyy puultansa, ja sen sauva sille vastaa; sillä haureuden henki on eksyttäväinen: haureudessa he ovat luopuneet tottelemasta Jumalaansa.

    • minä vaan

      Uskon,että kynnys on korkea,tai tuntuu siltä.Jos et halua singahtaa keskelle "massakokousta",niin seuraa Rauhanviestistä ilmoituksia sunnuntaisin olevista Hyvän Sanoman illoista.Niissä käy ehkä vähemmän väkeä.Tosin aamukokouksiinkin maastoutuu hyvin,koska srk on suht.iso. Tai ota yhteys srk:n työntekijöihin,mikä olisi sinulle paras vaihtoehto.Kannattaa lähteä liikkeelle.Keneltäpä sitä saisi paremmin vastauksen,kun itse hell.srk:laiselta.Itse olen ollut ihan tyytyväinen.Terv.Nainen Oulun hell.srk:sta.

      • Raimo R.

        Kynnys taitaa olla aika korkea lähteä heti ikäänkuin kylmiltään tuollaiseen sunnuntain massakokoukseen. Pitääkö sinne olla hienosti pyntättynäkin puku päällä? Eikö niillä helluntaisilla ole vähän sellainen tapa? Miten ne tällaisen farkkupukuiseen aikuiseen siellä suhtautuisi?

        Sanoit että huomenna on sunnuntaikokous ja että pienryhmät lähtevät lomille. Onkohan siellä seurakunnassa ketään yksittäistä kontaktihenkilöä tai vastaavaa, jonka kanssa voisi asioista jutella aluksi rauhassa?

        Kynnys mennä kokoukseen on siinä mielessä matala, että asun ihan kirkon tuntumassa Heinäpäässä. ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      186
      13767
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5493
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4960
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      156
      3734
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2873
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1811
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      373
      1714
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe