ÄLÄ KOSKAAN SANO EI KOSKAAN

asiat muuttuu

Kun mietin omaa tämän hetkistä elämäntilannettani, se on kaikkea muuta kuin mitä olin ajatellut n. 5 vuotta sitten.

Tässä hieman taustaa: Vannoin ei ikinä mm. seuraavista asioista; ei ikinä lapsia, ei ikinä miestä samalta paikkakunnalta mistä itse on, en ikinä sekaannu kaverien isoveljiin (aikoinaan se oli kaveriporukkamme periaate, toinen oli isoveljien kaverit), en ikinä aloita tupakointia, en ikinä voisi tehdä sairaanhoitajan/lähihoitajan hommia ammatikseni, en voisi ikinä olla töissä päiväkodissa, varsinkaan jos itsellä olisi lapsia.
Tuossa nyt muutamia.

Tällä hetkellä olen päiväkodissa töissä oleva lähihoitaja, minulla on pian 3-vuotias tytär avomieheni kanssa. Mies on hyvän ystäväni isoveli ja samalta paikkakunnalta kuin minä. Kaiken huipuksi meidän suhteemme alkoi kaupungissa, josta olin aina vannonut että "siellä en voisi ikinä asua hetkeäkään" (asuin puolitoista vuotta). Ja tupakointi on valitettavasti tullut tavaksi.

Silti olen onnellinen. En voisi kuvitella elämääni muunlaiseksi. Sen olen oppinut etten enää koskaan sano ei ikinä. Tosin olen välillä edelleen taipuvainen siihen. Uskon ja haluan vakaasti etten ikinä mene naimisiin. Se homma ei ole minua varten.

Ehkä ihminen, tai ainakin osa ihmisistä sanoo ei ikinä asioista, jotka kummiskin houkuttelevat jollain tapaa. Ehkä niitä pelkää niin paljon että ne pitää sulkea pois ajatuksista. En tiedä. Mutta näin minun elämäni. Onnellinen sellainen.

5

1464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IhMiNeN

      Ilmaiset itseäsi erinomaisen selkeästi ja ytimekkäästi. Kiitos siitä. Pidän erityisesti ytimekkäistä lauseistasi, ei jaarittelua.

      Mitä tulee periaatteisiin, niin elämän tilanteen muuttuessa ihminen yleensä kasvaa ja sopeutuu. Varmaankin kasvamisen myötä tietyt periaatteet väistyvät toisten tieltä. Varmaan löytyy kuitenkin joitain perustavanlaatuisia arvoja, joista et tingi, vaikka vuodet vierivät. Olet heittänyt turhat periaatteet romukoppaan, mutta mikä pysyi samana vuodesta toiseen?

      Vastaus kuulunee toiseen tarinaan, sillä tänään kerroit muutoksesta. Onneksi onnellisesta sellaisesta. :)

    • samiska

      mikä avioliitossa on vikana kun kuitenkin teillä on yhteinen lapsi.

    • blackmagictiger

      Näinhän se on

    • hohhoijakkaa

      Eipä olisi uskonut että näin tylsää ja mitäänsanomatonta juttua joku viitsii tänne kirjoittaa.

      Onnittelut, teit se kuitenkin.

    • Peikko87

      *nauraa* niinhän siinä käy kun oikein vannooo.. =)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3091
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2199
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      71
      2073
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1873
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1603
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      40
      1386
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1309
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1275
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1105
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1076
    Aihe