ÄLÄ KOSKAAN SANO EI KOSKAAN

asiat muuttuu

Kun mietin omaa tämän hetkistä elämäntilannettani, se on kaikkea muuta kuin mitä olin ajatellut n. 5 vuotta sitten.

Tässä hieman taustaa: Vannoin ei ikinä mm. seuraavista asioista; ei ikinä lapsia, ei ikinä miestä samalta paikkakunnalta mistä itse on, en ikinä sekaannu kaverien isoveljiin (aikoinaan se oli kaveriporukkamme periaate, toinen oli isoveljien kaverit), en ikinä aloita tupakointia, en ikinä voisi tehdä sairaanhoitajan/lähihoitajan hommia ammatikseni, en voisi ikinä olla töissä päiväkodissa, varsinkaan jos itsellä olisi lapsia.
Tuossa nyt muutamia.

Tällä hetkellä olen päiväkodissa töissä oleva lähihoitaja, minulla on pian 3-vuotias tytär avomieheni kanssa. Mies on hyvän ystäväni isoveli ja samalta paikkakunnalta kuin minä. Kaiken huipuksi meidän suhteemme alkoi kaupungissa, josta olin aina vannonut että "siellä en voisi ikinä asua hetkeäkään" (asuin puolitoista vuotta). Ja tupakointi on valitettavasti tullut tavaksi.

Silti olen onnellinen. En voisi kuvitella elämääni muunlaiseksi. Sen olen oppinut etten enää koskaan sano ei ikinä. Tosin olen välillä edelleen taipuvainen siihen. Uskon ja haluan vakaasti etten ikinä mene naimisiin. Se homma ei ole minua varten.

Ehkä ihminen, tai ainakin osa ihmisistä sanoo ei ikinä asioista, jotka kummiskin houkuttelevat jollain tapaa. Ehkä niitä pelkää niin paljon että ne pitää sulkea pois ajatuksista. En tiedä. Mutta näin minun elämäni. Onnellinen sellainen.

5

1434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IhMiNeN

      Ilmaiset itseäsi erinomaisen selkeästi ja ytimekkäästi. Kiitos siitä. Pidän erityisesti ytimekkäistä lauseistasi, ei jaarittelua.

      Mitä tulee periaatteisiin, niin elämän tilanteen muuttuessa ihminen yleensä kasvaa ja sopeutuu. Varmaankin kasvamisen myötä tietyt periaatteet väistyvät toisten tieltä. Varmaan löytyy kuitenkin joitain perustavanlaatuisia arvoja, joista et tingi, vaikka vuodet vierivät. Olet heittänyt turhat periaatteet romukoppaan, mutta mikä pysyi samana vuodesta toiseen?

      Vastaus kuulunee toiseen tarinaan, sillä tänään kerroit muutoksesta. Onneksi onnellisesta sellaisesta. :)

    • samiska

      mikä avioliitossa on vikana kun kuitenkin teillä on yhteinen lapsi.

    • blackmagictiger

      Näinhän se on

    • hohhoijakkaa

      Eipä olisi uskonut että näin tylsää ja mitäänsanomatonta juttua joku viitsii tänne kirjoittaa.

      Onnittelut, teit se kuitenkin.

    • Peikko87

      *nauraa* niinhän siinä käy kun oikein vannooo.. =)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      269
      15274
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10176
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9401
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7129
    5. 182
      6567
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6258
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5622
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4816
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      1972
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1717
    Aihe