Kun mietin omaa tämän hetkistä elämäntilannettani, se on kaikkea muuta kuin mitä olin ajatellut n. 5 vuotta sitten.
Tässä hieman taustaa: Vannoin ei ikinä mm. seuraavista asioista; ei ikinä lapsia, ei ikinä miestä samalta paikkakunnalta mistä itse on, en ikinä sekaannu kaverien isoveljiin (aikoinaan se oli kaveriporukkamme periaate, toinen oli isoveljien kaverit), en ikinä aloita tupakointia, en ikinä voisi tehdä sairaanhoitajan/lähihoitajan hommia ammatikseni, en voisi ikinä olla töissä päiväkodissa, varsinkaan jos itsellä olisi lapsia.
Tuossa nyt muutamia.
Tällä hetkellä olen päiväkodissa töissä oleva lähihoitaja, minulla on pian 3-vuotias tytär avomieheni kanssa. Mies on hyvän ystäväni isoveli ja samalta paikkakunnalta kuin minä. Kaiken huipuksi meidän suhteemme alkoi kaupungissa, josta olin aina vannonut että "siellä en voisi ikinä asua hetkeäkään" (asuin puolitoista vuotta). Ja tupakointi on valitettavasti tullut tavaksi.
Silti olen onnellinen. En voisi kuvitella elämääni muunlaiseksi. Sen olen oppinut etten enää koskaan sano ei ikinä. Tosin olen välillä edelleen taipuvainen siihen. Uskon ja haluan vakaasti etten ikinä mene naimisiin. Se homma ei ole minua varten.
Ehkä ihminen, tai ainakin osa ihmisistä sanoo ei ikinä asioista, jotka kummiskin houkuttelevat jollain tapaa. Ehkä niitä pelkää niin paljon että ne pitää sulkea pois ajatuksista. En tiedä. Mutta näin minun elämäni. Onnellinen sellainen.
ÄLÄ KOSKAAN SANO EI KOSKAAN
5
1449
Vastaukset
- IhMiNeN
Ilmaiset itseäsi erinomaisen selkeästi ja ytimekkäästi. Kiitos siitä. Pidän erityisesti ytimekkäistä lauseistasi, ei jaarittelua.
Mitä tulee periaatteisiin, niin elämän tilanteen muuttuessa ihminen yleensä kasvaa ja sopeutuu. Varmaankin kasvamisen myötä tietyt periaatteet väistyvät toisten tieltä. Varmaan löytyy kuitenkin joitain perustavanlaatuisia arvoja, joista et tingi, vaikka vuodet vierivät. Olet heittänyt turhat periaatteet romukoppaan, mutta mikä pysyi samana vuodesta toiseen?
Vastaus kuulunee toiseen tarinaan, sillä tänään kerroit muutoksesta. Onneksi onnellisesta sellaisesta. :) - samiska
mikä avioliitossa on vikana kun kuitenkin teillä on yhteinen lapsi.
- blackmagictiger
Näinhän se on
- hohhoijakkaa
Eipä olisi uskonut että näin tylsää ja mitäänsanomatonta juttua joku viitsii tänne kirjoittaa.
Onnittelut, teit se kuitenkin. - Peikko87
*nauraa* niinhän siinä käy kun oikein vannooo.. =)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061